کدخبر: ۲۹۵۳۳۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

۱۲ نشانه جاسوسی از گوشی های تلفن همراه

اقتصاد نیوز: با گسترش فناوری، اطلاعات هکرها نیز افزایش یافته است که اقدام به سرقت اطلاعات و سوء استفاده از آنها می‌نمایند، گوشی های تلفن همراه یکی از در دسترس ترین تجهیزات الکترونیکی است که حاوی اطلاعات مهمی از کاربران است و می تواند در معرض دستبرد افراد سودجو قرار گیرد. در این مقاله با ۱۲ نشانه ای که می تواند از هک شدن گوشی حکایت کند آشنا می شویم.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسکا نیوز، امروزه تلفن همراه شما به احتمال زیاد مرکز زندگی شما محسوب می شود و هدفی ایده آل برای کسانی است که تمایل دارند هویت شما را سرقت کرده و یا از شما کلاهبرداری مالی انجام دهند، بنابراین باید مراقب نشانه هایی که حاکی از نفوذ به تلفن همراه شما است باشید.

 مجله آمریکایی «ریدرز دایجست» در مقاله ای نشانه های نفوذ به تلفن همراه را مورد بررسی قرار داد. «جرج والر» مدیر شرکت «بلوکسایف تکولوژی» در این باره گفت: شناخت نشانه های نفوذ به تلفن همراه شما با فهم مجموعه داده های موجود در گوشی شما آغاز می شود به خصوص آن که گوشی تلفن همراه و لپ تاپ دو دستگاه ارتباطی اصلی مورد استفاده روزانه افراد است.

در ذیل با اصلی ترین نشانه هایی که دال بر نفود به گوشی شما است، آشنا می شویم:

1- افزایش قابل توجه استفاده از ترافیک اینترنت

به طور مثال نرم افزار « Data Usage» برای اطلاع از میزان داده های اینترنت گوشی شما استفاده می شود، این نرم افزار می تواند موارد نادر یا دانلودهای طولانی مدت را مورد بررسی قرار داده و به شما کمک کند تا مصارف غیر قابل توجیه داده های اینترنت را متوجه شوید و این مسئله یکی از دلایل نصب نرم افزارهای مراقبتی روی گوشی های تلفن همراه محسوب می شود.

2- خالی شدن سریع باتری گوشی

یکی از نشانه های واضح نفوذ به تلفن همراه شما خالی شدن بسیار سریع باتری است چرا که نرم افزارهای جاسوسی در پس زمینه گوشی به مدت های طولانی فعال هستند، این به معنای استفاده زیاد از انرژی و خالی شدن باتری است. اگر گوشی شما با مشکل مداوم فقدان انرژی مواجه است پس احتمالاً در معرض نفوذ قرار دارید.

3- افزایش حرارت گوشی

افزایش درجه حرارت گوشی حتی زمانی که از آن استفاده نمی کنید احتمالاً حکایت از آن دارد که داده های اینترنت شما فعال بوده و بیش از سرعت معمول در حال مصرف شدن است. اگر کسی متوجه مصرف بیش از حد داده های گوشی خود شد احتمالاً در معرض جاسوسی قرار دارد.

4- مشاهده نرم افزارهای جدید بر روی صفحه نمایش

برخی کاربرانی که در معرض نفوذ قرار می گیرند نرم افزارهای جدید و غیر معمول را در لیست مدیریت نرم افزار خود مشاهده می کنند، بر این اساس باید همیشه نرم افزارهای فعال خود را بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه عملکرد غیر عادی نرم افزاری که باتری زیادی مصرف می کند را پیدا کنید؛ زیرا ممکن است حاوی برنامه‌های مضری باشد.

5- پخش زنده ویدئو به صورت خودکار

اگر گوشی تلفن همراه ویدئوی زنده ای را به طور خودکار پخش کرد یکی از راه هایی است که هکرها برای نظارت بر فعالیت گوشی و یا شنود استفاده می کنند. در صورتی که در چنین وضعیتی گوشی مداوم فعالیت نموده یا باتری آن به سرعت خالی شد، کاربر باید داده های اینترنت و مقدار مصرف آن را بررسی نماید.

6- ضعف عملکرد در گوشی های هوشمند

زمانی که تاخیر در ارسال و دریافت متون و انجام عملکردهای مختلف را در گوشی خود احساس کردید احتمال دارد که نشانه ای از نفوذ به گوشی شما باشد. شاید اطلاع از این امر کار بسیار مشکلی باشد؛ اما باید اهتمام کافی، لازم و دقیقی نسبت به این مسئله داشته باشیم.

7- برقراری تماس و ارسال پیامک بدون اطلاع کاربر

ممکن است در گوشی تلفن همراهی که در معرض نفوذ قرار گرفته است تعدادی تماس برقرار شده و پیامک ارسال شده مشاهده کنید که توسط شما انجام نشده است. در این حالت باید شدیداً نسبت به این مسئله مراقبت نمایید چرا که برخی شماره هایی که با آن تماس برقرار می شود می تواند شما را به سمت فردی که گوشی شما را هک نموده راهنمایی کند.

8- باز شدن پنجره های ناخواسته و آزار دهنده

باز شدن پنجره های آزار دهنده و صفحات عجیبی که مانع کار کردن شما با گوشی می شود از جمله نشانه های احتمالی نفوذ به گوشی است. با وجود این که بیشتر این گونه پنجره ها دلیلی بر هک شدن گوشی نیست؛ اما برخی اوقات می تواند ناشی از برنامه های مضری باشد که با نام «آگ افزار» یا «آگهی افزار» شاخته می شوند و گوشی را مجبور به نمایش دادن تبلیغات معینی برای کسب درآمد می نمایند.

9- دریافت پیام هایی در زمینه امنیت اطلاعات

در صورتی که گوشی تلفن همراه شما هک شده باشد ملاحظه خواهید کرد عملکردهایی غیر عادی دارد مانند دریافت پیام هایی در زمینه امنیت اطلاعات که در آنها به شما اطلاع داده می شود به ایمیل یا حساب توییتری شما با استفاده از یک گوشی دیگر یا پیوندهای بازنشانی کلمات عبور نفوذ شده است یا پیام های تاییدیه حساب هایی که نمی شناسید برای شما ارسال می شود.

10- شنیدن صداهای عجیب و غیر عادی از گوشی

شنیدن سر و صداها یا زنگ های عجیب از گوشی هنگام مکالمه می تواند حاکی از شنود خط شما باشد. با وجود این که تمامی گوشی ها برخی اوقات صداهایی عجیب تولید می کنند؛ اما باید به این مسئله دقت کنید.

11- قفل نشدن گوشی

اگر فعالیت عجیبی در گوشی خود احساس کردید آن را قفل کنید و مراقب عملکرد آن در زمان غیر فعال بودن باشید. در واقع گوشی هایی که هک می شوند به طور کامل قفل نمی شود و حتی زمانی که آن را قفل می کنید به طور کامل قفل نشده و به فعالیت خود ادامه می دهد.

12- مسدود شدن ایمیل

ممکن است متوجه شوید که ایمیل رسمی شما با فیلترهای مخصوص مسدود شده و دلیل آن را ارسال پیام هایی به ایمیل شما از منابع مشکوک ذکر کرده باشد.

هنگامی که احساس کردید دستگاه شما در معرض نفوذ قرار گرفته لازم است یکی از این اقدامات را انجام دهید: 1- تغییر کلمات عبور مهم 2- استفاده از مکانیزم تایید هویت چند مرحله ای 3- بازنشانی دستگاه.

این مطلب برایم مفید است
53 نفر این پست را پسندیده اند