کدخبر: ۲۹۵۴۸۵ لینک کوتاه

الاخبار:

سفر عبدالمهدی به تهران با درخواست انگلیس بود

اقتصادنیوز؛ عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق دوشنبه هفته جاری به تهران سفر و با مسئولان ایران دیدار کرد؛ سفری که به گفته روزنامه لبنانی الاخبار، بنا به درخواست لندن صورت گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ روزنامه «الاخبار» لبنان با اشاره به افزایش تنش بین تهران و لندن، سفر روز گذشته «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق به تهران را در راستای تلاش بغداد برای کاهش تنش مذکور عنوان کرد.

الاخبار با اشاه به اینکه تنها مسئله موجود در دستور کار عبدالمهدی، «میانجی‌گری برای حل بحران بین ایران و انگلیس بود»، به نقل از منابع نزدیک به نخست وزیر عراق گزارش داد که هدف از سفر وی به ایران، تلاش برای حل این بحران جدید است.

منابع مذکور اعلام کردند که «دولت انگلیس خواستار مداخله بغداد شده است... مسئله‌ای که بیانگر تمایل انگلیس به رسیدن به راهکار و عدم تنش است؛ بر عکس آنچه از مواضع سختگیرانه مسئولان انگلیسی استنباط می‌شود».

پیش از اینکه عبدالمهدی عازم تهران شود، «پنی موردانت» وزیر دفاع انگلیس با وی تماس تلفنی داشت. در بیانیه دفتر نخست وزیر عراق اعلام شد که در جریان این تماس، بر «لزوم برقراری امنیت و ثبات در منطقه خلیج [فارس] و خاورمیانه» تأکید شد.

به گزارش الاخبار، در حالی که تهران میزبان میانجی عراقی بود، لندن، لحن خود را در قبال ایران تشدید و ادعا کرد که یک نیروی امنیتی دریایی تحت رهبری اروپا تشکیل خواهند داد که بخشی از سیاست‌های «فشار حداکثری» آمریکا نخواهد بود، ولی در عین حال مدعی شد که به حفظ تواق هسته‌ای با ایران پایبند است.

بنا بر این گزارش، مهمترین بخش اظهارات روز گذشته «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس، که نشانگر احتمال حل این بحران است، این بود که لندن به تهران گفته است که اگر تهران ضمانت‌ بدهد که این نفتکش را به سوریه را تحویل نخواهد داد، آماده است نفتکش گریس-1 را آزاد کند. در حالی که تهران، پیشتر نیز تأکید کرده بود که کشتی مذکور عازم سوریه نبوده است.

همزمان با تنش بین ایران و انگلستان، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران روز گذشته اعلام کرد که 17 جاسوس را که برای  سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا)، در ایران جاسوسی می‌کردند، بازداشت کرده است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا هم با ادعای تکذیب بازداشت این جاسوس‌ها، مدعی شد که این اظهارات، «دروغ و تبلیغاتی» از سوی دولت ایران است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند