کدخبر: ۲۹۶۵۸۰ لینک کوتاه

پیش فروش خودروهای وارداتی کلاهبرداری است

اقتصاد نیوز:با وجود آنکه هنوز ممنوعیت واردات خودرو به کشور باقی است اما در بعضی از رسانه ها خبر از پیش فروش خودروهای خارجی شنیده می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از دیجیاتو، با توجه به موانع قانونی و فنی (مربوط به نقل و انتقالات پول بین ایران و خارج از کشور)، اساسا امکان واردات یا پیش فروش خودروهای خارجی در چنین شرایطی وجود ندارد و تنها خودروهای صفر کیلومتر موجود در بازار و گمرکات کشور، نمونه هایی هستند که پیش از ابلاغ قانون ممنوعیت واردات خودرو در بهار 97 وارد مرزهای کشور شده اند.

در همین رابطه دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه پیش فروش خودروهای خارجی کلاهبرداری است، گفت:«مردم فریب شرکت‌های متخلف را نخورند.»

مهدی دادفر اظهار داشت:«اگر شرکتی نسبت به پیش‌فروش خودروهای خارجی اقدام کند، مرتکب کار خلاف شده است.  تنها شرکت کرمان خودرو که پس از 16 مرداد سال گذشته از طریق گشایش LC و با مجوز ثبت سفارش نسبت به واردات خودرو اقدام کرده بود، حالا در حال ترخیص 2 هزار دستگاه آزرا 2019 است که پیش فروش این خودروها مانعی ندارد.  در حال حاضر فقط فروش فوری با تحویل 20 تا 30 روزه قانونی است و در غیر این صورت امکان تحویل خودرو بابت پیش‌فروش فراهم نیست و خریداران متضرر خواهند شد.»

وی در ادامه در مورد بحث‌های مطرح ‌شده مبنی بر واردات 125 هزار دستگاه خودروی خارجی با رانت یک خانواده و با اظهارنامه جعلی که اخیراً از سوی رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس مطرح شده بود نیز گفت: «سالانه حداکثر 75 هزار دستگاه خودرو توسط 40 نمایندگی به کشور وارد شده است و فقط در سال 91 به واردات 100 هزار دستگاهی رسیدیم. مجموع واردات خودرو در 10 سال قبل به 800 هزار دستگاه هم نمی‌رسد. در این شرایط چطور ممکن است یکباره 125 هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شود؟»

وی تاکید کرد:‌ «این موضوع واقعیت ندارد و احتمالا اطلاعات اشتباه باعث اعلام این مطلب شده است.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند