کدخبر: ۲۹۶۸۳۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
روحانی: در 100 روز اول مذاکرات هسته‌ای اختیار تام داشتم

روحانی: در ۱۰۰ روز اول مذاکرات هسته‌ای اختیار تام داشتم

رئیس جمهور با بیان اینکه اختیارات تفویض شده رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور، در صد روز اول دولت یازدهم به توافق ژنو و آزادی حجم زیادی از اموال ایران رسیدیم، گفت: در مرحله توافق بعدی رهبر انقلاب با محبت فرمودند بگذارید این مسوولیت را کل نظام بر عهده بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی بعد از ظهر امروز در جلسه شورای اداری و افتتاح همزمان نمایشگاه فرش تبریز و پروژه‌های زیربنایی و اقتصادی که در نمایشگاه بین‌المللی فرش تبریز برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم همه در پناه راه و سیره پیامبر بوده و بتوانیم الگویی برای جوامع پرمشکل باشیم. 

وی با بیان اینکه خدا یک وظیفه بزرگی بر عهده ما مسلمانان گذاشته است، گفت: خداوند می‌فرمایند پیامبر اسوه برای شما بوده و شما باید اسوه سایر افراد جهان باشید. 

رئیس‌جمهور ایران افزود: امید است در سایه عشق به خاندان رسالت، این وظیفه بزرگ را انجام دهیم. 

وی با تاکید بر اینکه یک نوجوان و جوان می‌تواند هادی یک جامعه باشد، گفت: امام جواد (ع) در نوجوانی به امامت رسیده و در جوانی به شهادت رسیدند. 

روحانی با تاکید بر اینکه امروز برای من یک روز خوشحال‌کننده‌ای بود که در خدمت مردم آذربایجان بودم، گفت:  طرح‌ها و پروژه بسیار زیادی افتتاح شد که فقط دو پروژه آن قیمت ۱۲ هزار میلیارد تومانی داشت و کار بسیار عظیم در یک روز و یک استان بوده و به معنی حضور، تلاش و ایثار مردم بود. 

وی تصریح کرد: من از تبریز خاطرات خوشی دارم  و در سال ۵۷ به کرات به تبریز و بازار تبریز و در اواخر اردیبهشت ماه حضور داشتم و چندین نوبت به دعوت مرحوم شهیدان قاضی و مدنی به استان سفرها داشتم.  

رئیس‌جمهور کشورمان افزود: روز حضور من در تبریز مصادف با اعتراضات زیادی شد و لحظه‌های بسیار حساسی بود، در آن دوران به پایگاه هوایی تبریز رفتم که شهید فکوری فرمانده آن پایگاه بود. 

روحانی با بیان اینکه تبریز نقش مهمی در حوادث داشته و اتکاء نظام در روزهای سخت به همه مردم و به ویژه تبریز بسیار مهم است، گفت: حادثه ۲۹ بهمن سال ۵۶ یک تکان بزرگی بود و رژیم هم فهمید که دیگر توان مقابله ندارد که ادامه آن منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد. 

وی گفت: تلاش و ایثار مردم و هنرمند بودن مردم نشان از مجاهدات تبریز است، بافت بزرگترین فرش دستبافت یه ابعاد ۶۰۰ متری مصداق آن است. 

روحانی به کارهای هنری عظیم مردم در بخش فرش اشاره کرد و گفت: فرش تبریز جزو هنرهایی است که بی‌مثال است به طوریکه ما فرشی در این نمایشگاه داریم که ۴۵ سال پا خورده و روز به روز بر قیمت آن افزوده می‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: این میزان استعداد در استان عالم‌پرور یک نعمت است چراکه اگر بخواهیم علامه‌ها را تقسیم کنیم، بیشترین علما مربوط به این دیار می‌باشد. 

رئیس جمهور افزود: استان دارای علما، نخبگان، شعرا و ادبای بزرگی است و الحمدالله الان نیز یک هماهنگی بین مردم و مسوولان استان دیده می‌شود.

روحانی با اشاره به شرایط سیاسی کشور و منطقه در هفته‌های اخیر بیان کرد: ما از آغاز دولت یازدهم شعار این را داشتیم که ایرانی‌ها تنها در دفاع مقدس پیروز میدان نیستند بلکه در سایر زمینه‌ها اگر وارد شوند، این مردم هوشیار می‌توانند پیروز میدان باشند. 

وی گفت: ما انسان‌های شایسته‌ای داریم که در برابر کشورهای بزرگ می‌توانند بحث کنند و با منطق، حق ملت ایران را به کرسی نشانده و به موفقیت دست یابند. 

اختیارات در مذاکرات هسته‌ای

رئیس جمهور افزود: کار بزرگی شد و در مرحله اول مذاکرات رهبر معظم انقلاب، همه اختیارات را به من واگذار کردند و ما توانستیم در کمتر از۱۰۰ روز به توافق موقت و پیروزی دست یابیم. 

روحانی ادامه داد: از آن تاریخ هر ماه ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه ما آزاد می‌شود و سپس برای توافق نهایی رفتیم و دوباره من در محضر رهبری خواستار در اختیار قرار گرفتن تمام اختیارات بودم ولی ایشان فرمودند که من مصلحت شما نمی‌دانم و بگذارید کل نظام مسوولیت را بر عهده گیرند و نمایندگان مجلس هم کمک کنند.

وی اضافه کرد: این امر بار مسوولیت تاریخی بوده و هست و نصیحت‌های ایشان را الان متوجه می‌شوم که در چارچوب وحدت ملی و مصلحت نظام بود. 

رئیس جمهور گفت: ما توافقی را قبول کردیم که شورای عالی امنیت ملی، شورای نگهبان، مجلس و رهبری قبول کردند و در شورای امنیت ملی ۷ جلسه برگزار شد.لازم بود تا همه مردم بار این را امر بر عهده گیرند و در نهایت ۲۳ تیرماه سال ۹۴ این توافق با ۶ قدرت بزرگ دنیا را امضا کردیم. 

روحانی اکید کرد: در دی‌ماه این توافق اجرایی شد؛ همه حرف‌هایی که به دولت و نظام گفته می‌شد که آنها با نهادهای بین‌المللی کار ندارند، از بین رفت، ایرا‌ن‌هراسی نباید در دنیا باشد و همه باید بدانند ایران ملتی قوی و مقاوم دارد. 

وی گفت: پیشنهاد ما به سازمان ملل مبنی بر جهان عاری از خشونت در سازمان ملل به نام ایران به تصویب رسید و معلوم شد که ایران دنبال خشونت نیست و پیشتاز امنیت جهان است. 

روحانی تاکید کرد: هر روز شرکت‌های زیادی وارد ایران می‌شوند و همین نیروگاهی که امروز در سهند بناب افتتاح کردیم یکی از آثار کوچک برجام است. 

وی با بیان اینکه تندروهای آمریکا، صهیونیست و عربستان مخالف برجام بودند،گفت: دلیل اختلاف آنها این بود که ما با این توافق صددرصد مخالف هستیم چراکه سازمان ملل به صراحت در قطعنامه ۲۲۳۱ گفته است که ایران حق غنی‌سازی هسته‌ای دارد. 

روحانی افزود: اگر برجام پابرجا باشد، تمام تحریم‌هایی تسلیحاتی به صورت اتوماتیک در رابطه با هسته‌ای سال آینده برداشته می‌شود. برخی‌ها می‌گویند که برجام تمام شود در حالیکه همین برجام الان نیز ثمره زیادی دارد.در عین حال فشار عظیمی بر مردم وارد کرده و با خروج آمریکا از توافق و ایجاد ریسک می خواستند در کشور ایجاد مشکل می‌کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند