کدخبر: ۲۹۷۰۷۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ترس مشترک ترامپ و اوباما از تکرار یک نظرسنجی/ وضعیت ترامپ بدتر شده است

اقتصادنیوز: بدون شک دونالد ترامپ و باراک اوباما روسای جمهور سابق و فعلی ایالات متحده آمریکا در دو قطب مخالف یکدیگر قرار دارند!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، ترامپ به صورت جدی و مستقیم سیاستهای اوباما را مورد حمله قرار می دهد و رسما از پیمانهایی که توسط اوباما در سطوح داخلی و بین المللی منعقد شده است عقب نشینی می کند. در مقابل، اوباما نیز وجود ترامپ در کاخ سفید را مصیبتی سخت برای کل ایالات متحده می داند و از هیچ کوششی برای شکست رئیس جمهور فعلی آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 دریغ نمی کند. در جریان رقابتهای انتخابات میاندوره ای کنگره نیز اوباما در کسوت یکی از اصلی ترین مخالفان ترامپ ایفای نقش کرد. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که باراک اوباما و همسرش میشل، حملات خود به ترامپ را از ابتدای سال 2020 میلادی به صورت گسترده و علنی تر آغاز خواهند کرد. موضوعی که منجر به ترس شدید ترامپ و همراهانش شده است. رئیس جمهور آمریکا به خوبی می داند که اوباما و همسرش قدرت جذب آرای رنگین پوستان و آمریکایی های لاتین تبار را به سود خود ( نامزد نهایی حزب دموکرات ) خواهند داشت و همین موضوع می تواند به پاشنه آشیل دولت فعلی آمریکا تبدیل شود.

با همه این اوصاف، دونالد ترامپ و باراک اوباما در یک نقطه با یکدیگر اشتراک نظر دارند: این دو هرگز نمی خواهند نظرسنجی دو سال گذشته نشریه پولیتیکو تکرار شود! در آن نظرسنجی جنجالی از شهروندان آمریکایی سوال شده بود که چه کسی منفورترین رئیس جمهور آمریکا پس از جنگ جهانی دوم است ؟ نتیجه این نظرسنجی برای ترامپ و اوباما غیر قابل باور بود! ترامپ در این نظرسنجی با کسب 26 درصد آرای منفی، به عنوان منفورترین رئیس جمهور آمریکا پس از جنگ جهانی دوم شناخته شده بود و پس از آن، اوباما با کسب 25 درصد آرای منفی به عنوان دومین رئیس جمهور منفور شناخته شد.

ریچارد نیکسون در این نظرسنجی با کسب 13درصد منفی در رتبه سوم و جرج واکر بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا با کسب 7 درصد در رتبه چهارم قرار گرفته است. بیل کلینتون و جیمی کارتر دو رئیس جمهور دموکرات آمریکا طی 4 دهه اخیر نیز با کسب 6 و 5 درصد آرا، رتبه پنجم و ششم بدترین روسای جمهور آمریکا را پس از جنگ جهانی دوم کسب کرده اند. بوش پدر ، جانسون، ریگان، جرالد فورد، آیزنهاور و ترومن نیز در رتبه های بعدی قرار دارند. آخرین رتبه در این نظرسنجی( که در حقیقت محبوب ترین رئیس جمهور آمریکا پس از جنگ جهانی محسوب می شود)، جان اف کندی می باشد. 9 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی پولیتیکو نیز در پاسخ به این سوال گزینه" نمی دانم "را انتخاب کرده اند. 

بسیاری از شهروندان آمریکایی تصور می کردند که این نظرسنجی ، بار دیگر در فوریه امسال ( سال 2019) و پس از دو سال تکرار شود اما چنین اتفاقی رخ نداد. به نظر می رسد نشریه پولیتیکو قصد ندارد با گذشت دو سال از آن نظرسنجی جنجالی، آن را تکرار کند. از سوی دیگر، دونالد ترامپ و اوباما نیز تمایلی نسبت به تکرار این نظرسنجی ندارند. بدون شک در صورت تکرار نظرسنجی، ترامپ بار دیگر در صدر آن ( به عنوان بدترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا ) قرار خواهند گرفت با این تفاوت که محبوبیت وی در فوریه سال 2017 میلادی ( زمان انجام نظرسنجی اول) به مراتب نسبت به الان بهتر بود!

طی دو سال اخیر محبوبیت ترامپ هم در حوزه عمومی و هم در سطوح ایالتی به شدت افت کرده است. از سوی دیگر، باراک اوباما نیز تمایل ندارد تا بار دیگر نام وی به عنوان دومین رئیس جمهور منفور آمریکا پس از جنگ جهانی دوم در رسانه های آمریکایی آورده شود! در این صورت، اوباما تا حدود زیادی قدرت نفوذ خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 میلادی ( علیه ترامپ) را از دست خواهد داد. 

در هر حال، ترامپ و اوباما هر دو امیدوار هستند که نشریه پولیتیکو دیگر تصمیمی مبنی بر تکرار نظرسنجی دو سال گذشته خود ، آن هم حداقل تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، اتخاذ نکند. این مسئله به سود هیچ یک از روسای جمهور فعلی و سابق ایالات متحده نیست!....

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند