شورای پناهندگان نروژ: تحریم‌ها مانع کمک‌رسانی به سیل‌زدگان ایرانی است

کدخبر: 297525
اقتصادنیوز: یک سازمان غیردولتی مستقر در نروژ که در زمینه مسائل بشردوستانه فعالیت می‌کند در گزارشی امروز دوشنبه نوشته کمک‌رسانی به میلیون‌ها پناه‌جوی افغانستانی و قربانیان سیل در ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران به خطر افتاده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، یک سازمان غیردولتی مستقر در نروژ  که در زمینه مسائل بشردوستانه فعالیت می‌کند در گزارشی امروز دوشنبه نوشته کمک‌رسانی به میلیون‌ها پناه‌جوی افغانستانی و قربانیان سیل در ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران به خطر افتاده است. 

«شورای پناهندگان نروژ» روز دوشنبه نوشته بانک‌ها از بیم تحریم‌ها از انتقال پول به سازمان‌های امدادرسانی خودداری می‌کنند. این سازمان از دولت‌های کمک‌کننده خواسته سازمان‌های بشردوستانه را در کمک‌رسانی به هزاران فرد آسیب‌پذیر در ایران یاری کنند.

«جان ایگلند»، دبیر کل شورای پناهندگان نروژ گفت: «سازمان‌های بشردوستانه، اکنون به دلیل تحریم‌هایی با انگیزه‌های سیاسی که اکنون فقیرترین آدم‌ها را تنبیه می‌کنند، فلج شده‌اند. اکنون یک سال است که ما تلاش کرده‌ایم بانک‌هایی پیدا کنیم که از تلاش‌های ما در جهت حمایت از پناهندگان افغانستانی و قربانیان بلایا در ایران حمایت کرده و پول طرف‌های اهداکننده را منتقل کنند.»

پایگاه «ریلیف‌وب» که این خبر را گزارش داده نوشته تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا علیه ایران به اندازه‌ای گسترده هستند که موجب می‌شود بانک‌ها از انتقال پول‌های مربوط به فعالیت‌های بشردوستانه به ایران امتناع کنند. 

ایگلند گفت: «بانک‌های نروژی و سایر بانک‌های بین‌المللی از بیم تحریم‌های امریکا از انتقال پول‌هایی که دولت‌ها بابت فعالیت‌های امدادرسانی به ما داده‌اند خودداری می‌کنند.»

بیش از سه میلیون تبعه افغانستان در حال حاضر در ایران زندگی می‌کنند. این گروه یکی از بزرگترین جمعیت پناه‌جویان را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، کمک‌های اهداشده به قربانیان سیل در ایران می‌تواند به بهبود وضعیت آنها کمک کند. 

دولت آمریکا بعد از خروج از برجام کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته و در تلاش است کشورهای دیگر را به حمایت از تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران فرا بخواند. 

دولت آمریکا در زمان وقوع زلزله کرمانشاه و سیل در مناطقی از ایران با انتشار بیانیه‌هایی به کشورها و سازمان‌ها درباره ضرورت رعایت قوانین تحریم‌ها هشدار می‌داد. این در حالی است که دولت آمریکا ادعا می‌کند فعالیت‌های بشردوستانه مشمول تحریم نیستند.  

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما