زباله جان پلنگ پارک ملی تندوره را گرفت

کدخبر: 297825
اقتصادنیوز :استادیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: آلاینده‌های زیست محیطی و رهاسازی زباله در محیط زیست علت اصلی مرگ پلنگ است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، امیر مقدم جعفری استادیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: پس از تلف شدن این پلنگ اقدام به کالبد شکافی جانور کردیم که مشخص شد در معده و ورودی روده این حیوان آلاینده‌های زیست محیطی که توسط انسان پراکنده شده از قبیل لباس کهنه، پلاستیک و امثال آن وجود دارد.

او ادامه داد: رها سازی زباله و آلوده کردن محیط زیست توسط انسان‌ها موجب خسارات جبران ناپذیر و تلف شدن گونه‌های ارزشمند همچون این پلنگ می‌شود.

این استادیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد، گفت: زمانی که گونه‌هایی مانند پلنگ به دلیل کهولت سن یا ضعیف بودن بدنشان قلمرو خود را از دست می‌دهند برای دوره‌ای به عنوان ریکاوری در خارج از قلمرو خود سعی در سیر کردن شکم خود می‌کنند و ممکن است به دلیل صدماتی که دیده اند امکان شکار خوب نداشته باشند و پلنگ تندوره نیز از همین جانوران بود که بنا به دلایلی اقدام به خوردن آلاینده‌های رها شده توسط انسان کرده است.

مقدم افزود: این پلنگ دچار ضعف شدید و از دست دادن وزن به مقدار زیاد شده بود.

او با بیان اینکه فرهنگ حیوان دوستی و برخورد صحیح با مسائل طبیعت توسط اهالی روستای نزدیک پارک ملی تندوره ستودنی است، ادامه داد: اهالی این منطقه به رغم حمله‌های متعدد این پلنگ به گله هایشان به دلیل ترک قلمرو و گرسنگی اقدام به مبارزه با این حیوان نکرده و اداره محیط زیست را در جریان امر قرار دادند که نشان از فرهنگ حفاظت محیط زیست در بین مردم دارد.

این استادیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد، گفت: اما لازم است مردم و گردشگران مناطق طبیعی نسبت به اهمیت رفتار خود آگاه بوده و به آلوده نکردن محیط زیست و تهدید نکردن سلامت گونه‌های جانوری توجه کنند. 

مقدم افزود: پیش از این نیز اعلام شده بود این پلنگ به دلیل مبارزه با یک گراز وحشی به شدت دچار صدمات بدنی شده بود و بر اثر همین صدمات نیز عفونت شدید داشت.

این پلنگ هشت ساله یکشنبه هفته پیش پس از چند بار حمله به سگ‌های گله‌های دامداران محلی در روستای درونگر واقع در حاشیه پارک ملی تندوره در حالی زنده گیری شد که آثار زخم بر بدن و عفونت محل‌های فرورفتگی دندان نیش در قسمت‌هایی از بدنش داشت. 

این سومین پلنگی است که در یک سال اخیر توسط گروه دامپزشکی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی وارد فرایند درمان می‌شود.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید