کدخبر: ۲۹۸۵۹۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
آیا نجفی آزاد می‌شود؟

آیا نجفی آزاد می‌شود؟

اقتصادنیوز: بامداد امروز «مسعود استاد»، برادر مقتول-میترا استاد- با انتشار پیامی در صفحه خود در فضای مجازی از بخشش محمدعلی نجفی قاتل خواهرش میترا استاد خبر داد و نوشت: «از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم هیچ معامله‌ای با خون آن بزرگوار نکردیم.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تابناک هنوز مشخص نیست که گذشت از قصاص به اطلاع مراجع قضایی رسیده یا خیر و افزون بر آن، معلوم نیست حکم صادر شده قطعیت یافته یا خیر، اما اگر فرض را بر قطعیت یافتن حکم قصاص و همچنین گذشت اولیای دم از قصاص بگذاریم، فرجام نجفی محل سوال خواهد بود؛ اینکه قرار است آزاد شود یا مجازات‌های دیگری متوجه وی خواهد بود؟

پیش از پاسخ به این سوال لازم است توضیح داده شود که بر اساس ماده ۳۶۳ قانون مجازات اسلامی، زمان مشخصی برای گذشت اولیای دم از قصاص مشخص نشده و ایشان می تونند هر زمان که خواستند گذشت کنند؛‌ چه قبل از صدور حکم و چه بعد از آن. با این یادآوری که برادر مقتول، ولی دم پرونده نیست اما تاکید کرده از طرف پدر و مادرش در این پرونده وکالت دارد.

با این یادآوری، در خصوص فرجام نجفی باید گفت که پاسخ قطعی به این سوال را باید به آینده واگذار کرده و چشم انتظار اعلام نظر مقامات قضایی و افراد درگیر با پرونده از جمله وکلای طرفین پرونده باشیم اما یادآوری چند نکته ضرورت دارد. از جمله این نکته مهم که نجفی بابت نگهداری از سلاح غیرمجاز که از جمله دیگر اتهاماتش بوده نیز محکوم به حبس شده است و البته این حکم نیز قطعی نیست.

نکته مهم دیگر در این خصوص، جنبه عمومی جرم است که مجازات آن با گذشت اولیای دم ساقط نمی شود. ماده ۴۴۷ قانون مجازات اسلامی در این باره می‌گوید: در کلیه مواردی که در این کتاب به کتاب پنجم «تعزیرات» ارجاع داده شده است، در خصوص قتل عمدی مطابق ماده (۶۱۲) آن قانون و در سایر جنایات عمدی مطابق ماده (۶۱۴) و تبصره آن عمل می‌شود. 

در ماده ۶۱۲ کتاب پنجم تعزیرات آمده است: هر کس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته، ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد دادگاه مرتکب را به حبس از سه تا ده سال محکوم می‌‌کند.

بدین ترتیب می توان حدس زد اگر گذشت اولیای دم میترا استاد از قصاص نجفی قطعی شود، آن گاه مجازات نگهداری از سلاح غیرمجاز و همچنین سه تا ده سال حبس بابت جنبه عمومی جرم،‌ در انتظار نجفی خواهد بود. فرجامی که لازم است تاکید کنیم اظهار نظر قطعی درباره آن بر عهده مقامات قضایی و مراجع ذی صلاح است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند