کدخبر: ۲۹۸۷۳۴ لینک کوتاه

وزیر بهداشت:

۳۰ میلیون ایرانی به فشار خون بالا مبتلا هستند

۳۰میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در کشور به فشار خون بالا مبتلا هستند که در طرح بسیج ملی فشار خون شناسایی شدند.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «سعید نمکی» عصر پنجشنبه در نشست بررسی مشکلات بهداشتی و درمانی شهرستان های محلات و دلیجان افزود: برآوردها بیانگر آن بود که 20 ملیون نفر در کشور به عارضه فشار خون بالا مبتلا باشند.

وی ادامه داد : در جریان اجرای این طرح ملی 2 میلیون و 700 هزار نفر مبتلا به فشار خون بالا در شرایطی شناسایی شدند که پیش از آن از بیماری خود هیچ گونه اطلاعی نداشتند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: 10 میلیون نفر در قالب طرح بسیج فشار خون شناسایی شدند که در مرحله قبل از فشار خون بودند و اصلاح شیوه زیست و تغذیه و آموزش اقدامات خودمراقبتی برای آنان امری حیاتی است.

نمکی افزود : با انجام آموزش ها ی لازم به این افراد می توان از نارسایی کلیوی و سکته های قلبی و مغزی و طیفی از معلولیت ها در جامعه جلوگیری کرد و کیفیت زندگی افراد را بهبود بخشید.

وی از ایجاد 400 خانه بهداشت عشایری کوچرو در کشور خبر داد و گفت: مراقبت از زنان باردار، کودکان و ارایه خدمات بهداشتی از جمله اقداماتی است که توسط این پایگاه ها ارایه می شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: این مراکز با هزینه ای معادل هشت تخت بیمارستانی در مناطق عشایری دایر شده است و هدف از آن ها جلوگیری از بیماری های غیر واگیر و بهبود دایره اگاهی های سلامت در جامعه عشایر است.

نمکی یادآور شد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از هر یک هزار کودک 120 نفر پیش از سن یک سالگی تلف می شدند و از هر 100 هزار زن باردار 250 نفر به دلیل عوارض بارداری از بین می رفتند و یک هزار و 15 مرکز بهداشت و 14 هزار پزشک که بیشتر آنان هندی و فیلیپینی بودند قبل از پیروزی انقلاب اسلامی وظیفه خدمت رسانی به مردم را برعهده داشتند.

وی خاطرنشان کرد: به برکت انقلاب اسلامی اکنون 18 هزار خانه بهداشت و 140 هزار پزشک عمومی و متخصص در کشور وجود دارد و شاخص های بهداشتی جهش چشمگیری داشته است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 97 درصد داروهای مورد نیاز کشور به برکت انقلاب اسلامی به دست متخصصان داخلی تولید می شود درحالی که این شاخص پیش از انقلاب اسلامی کمتر از 25 درصد بود.

نمکی افزود: سه درصد داروهای مورد نیاز کشور امروز از خارج کشور تامین می شود که کاهش آمار واردات در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

وی ادامه داد: 66 دانشگاه علوم پزشکی در جای جای کشور فعال است درحالی که قبل از انقلاب شمار این دانشگاه ها ناچیز بود.

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: اجرای برنامه تحول نظام سلامت در کشور توانست هزینه های بیماران به خصوص در حوزه بستری را کاهش دهد و اقدامات مناسبی برای تامین پزشک در مناطق محروم انجام شده است.

نمکی گفت : با اجرای برنامه تحول نظام سلامت سهم سلامت سه درصد افزایش یافته که در نوع خود شاخص موفقی است.

وی با یادآوری برخی مشکلات در نظام سلامت کشور خاطرنشان کرد: تلاش برای جبران هزینه های درمان بیماری هاری غیر واگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی، حوادث جاده ای و سرطان ها چالش جدی است.

وی ادامه داد: بیماری های غیر واگیر پر هزینه هستند و تلاش وزارت بهداشت بر این است که پیشگیری بر درمان مقدم شود و این مهم به تنهایی از عهده یک وزارتخانه برنمی آید و همه بخش ها به ویژه نهادهای آموزشی، رسانه ها و دستگاه های اجرایی باید پای کار باشند.

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی یاد آور شد : 380 هزار مرگ سال 96 در کشور اتفاق افتاده که 313 هزار مورد آن مربوط به بیماری های غیر واگیر بوده است.

نمکی افزود :۱۰۰ هزار نفر در این سال با پیش زمینه بیماری فشار خون و 25 هزار نفر بر اثر بیماری های عفونی جان خود را از دست دادند که این مهم نشان از موفقیت کشور در زمینه بیماری های عفونی ادارد.

وی توسعه مراقبت ها در حوزه بهداشت روان را از جمله نیاز های کشور دانست و افزود: می طلبد که به بیماری های افسردگی و روانی در کشور توجه ویژه شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر یک روزه به استان مرکزی در شهرستان های ساوه، دلیجان و محلات حضور یافت.

بهره برداری از خط تولید داروهای دسته جامدات در واحد مهبان دارو ساوه و بازدید از مراکز بیمارستانی محلات و دلیجان، تشسا بررسی مشکلات بهداشتی و درمانی این شهرستان ها، بهره برداری از درمانگاه خیریه امام حسن (ع) محلات و آغاز عملیات یک پایگاه سلامت در این شهر از برنامه های سفر یک روزه نمکی به استان مرکزی بود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند