کدخبر: ۲۹۹۱۹۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

جواب رد استرالیا درخواست آمریکا

نشریه «نشنال اینترست» روز یکشنبه نوشت: استرالیا در حالی با درخواست امریکا برای استقرار موشک های میان برد در این کشور مخالفت کرد که دولت کانبرا هرگز خواهان از دست دادن روابط تجاری صدها میلیارد دلاری خود با چین نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، به نوشته این نشریه آمریکایی، گرچه استرالیا رابطه نزدیک دفاعی با آمریکا دارد اما این بدان معنا نیست که آنان حاضر می شوند به آمریکا اجازه دهند با استقرار موشک های خود در این کشور، روابط استرالیا با چین را به خطر اندازد.

«اسکات موریسون» نخست وزیر و «لیندا رینولدز» وزیر دفاع استرالیا با طرح آمریکا برای استقرار موشک های میان برد در این کشور مخالفت کردند.

اظهارات آنها پس از سخنان «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا و تاکید او بر امیدواری واشنگتن به استقرار موشک‌های میان بردش در آسیا مطرح شد. سخنان اسپر به شایعات درباره اینکه استرالیا گزینه اولیه برای استقرار موشک‌های آمریکایی هستند، دامن زده بود.

مقامات استرالیایی بر این باورند که استقرار این موشک ها می تواند در حفظ روابط تجاری میان کانبرا و پکن تاثیر برانگیر باشد.

وزیر دفاع آمریکا 12 مرداد تنها یک روز پس از خروج واشنگتن از پیمان منع گسترش موشک‌های میان‌برد هسته‌ای (INF) با مسکو، اعلام کرد که امریکا به دنبال استقرار موشک های میان برد در منطقه آسیا است.

«مالکون داویس» تحلیلگر ارشد موسسه راهبردی استرالیا گفت: هدف اولیه آمریکا از استقرار این موشک ها در استرالیا، تحت فشار قرار دادن چین است.

داویس همچنین در مورد استقرار موشک های آمریکا در اوکیناوا ژاپن گفت: استقرار این موشک‌ها می تواند مخاطرات سیاسی داخلی برای «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن به همراه داشته باشد و اختلافات داخلی درباره حضور آمریکا در این کشور را شعله‌ور کند و همچنین این تسلیحات آمریکایی را در معرض سیستم‌های موشکی ارتش آزادی‌بخش چین قرار دهد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند