در سومین سفر ظریف به چین مطرح شد؛

برجام دستاورد مهم دیپلماسی

کدخبر: 300291
اقتصادنیوز؛ وزیر امور خارجه چین در این دیدار برجام را دستاورد مهم دیپلماسی و نماد چند جانبه گرایی توصیف کرد و با رد هرگونه یکجانبه گرایی، عزم چین را برای همکاری با ایران و جامعه جهانی برای حفظ این دستاورد مهم بین المللی یادآور شد.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل‌از ایرنا، طرفین در این دیدار ضمن تاکید بر روابط تاریخی و راهبردی دو کشور بر توسعه و تعمیق آن در حوزه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و انرژی و سایر زمینه های مورد علاقه تاکید کردند.

وزیر امور خارجه چین در این دیدار برجام را دستاورد مهم دیپلماسی و نماد چند جانبه گرایی توصیف کرد و با رد هرگونه یکجانبه گرایی، عزم چین را برای همکاری با ایران و جامعه جهانی برای حفظ این دستاورد مهم بین المللی یادآور شد.

«وانگ یی» با اشاره به سومین سفر ظریف به چین در یک سال گذشته گفت که این سفرها بیانگر اهمیت روابط دو کشور و تحرک دیپلماسی در میان چین و ایران است. 

او گفت در دیدار امروز ضمن بررسی مسایل دو جانبه، منطقه ای و بین المللی می توانیم در مورد عرصه های همکاری مشترک دو کشور طوری برنامه ریزی کنیم که چین و ایران بتوانند به رشد و توسعه خود ادامه دهند.

وزیر امور خارجه ایران هم در این دیدار گفت بی توجهی به قوانین بین المللی و تحقیر حقوق بین الملل افزایش یافته است به همین دلیل نیاز است دو کشور ایران و چین به عنوان دوستانی قدیمی با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند.

ظریف بخش های اقتصادی و فرهنگی را مهمترین حوزه های همکاری دو کشور عنوان کرد و گفت: چین و ایران می توانند در زمینه های علمی، نوآوری و فناوری، اقتصادی، تجاری و مسایل امنیتی با یکدیگر همکاری کنند.

وی با اشاره به روابط دوستانه، دیرینه و نزدیک دو کشور گفت چین و ایران نه تنها در حوزه های دو جانبه بلکه در سازمان های بین المللی و منطقه ای هم همکاری خوبی با یکدیگر دارند.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز دوشنبه در صدر هیاتی وارد فرودگاه پکن شد و از سوی مقامات این کشور و همچنین سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین مورد استقبال قرار گرفت.

وزیر  خارجه ایران قرار بود روز یکشنبه سوم شهریور به چین سفر کند اما با توجه به سفر دوباره ظریف به فرانسه، او بامداد دوشنبه راهی پکن شد.

ظریف عصر یکشنبه به «بیاریتز» محل برگزاری نشست سران گروه هفت در فرانسه رفت و در آنجا با «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه و «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه آن کشور و نمایندگانی از آلمان و انگلیس ملاقات کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه گذشته در مورد سفر «محمد جواد ظریف» به پکن گفته بود چین و ایران همواره در چهار دهه گذشته روابط پایدار و رو به رشدی داشته اند و وزرای خارجه دو کشور در پکن درباره موضوعات بین المللی و منطقه ای مورد علاقه دو طرف گفت و گو می کنند.

گنگ شوانگ تصریح کرد پکن آمادگی دارد به منظور حفظ صلح و ثبات در خلیج فارس تلاش های مشترک خود را با ایران ادامه دهد.

ظریف بعد از دو روز اقامت در پکن، راهی ژاپن و مالزی خواهد شد.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید