کدخبر: ۳۰۰۴۳۲ لینک کوتاه

ستایش دیپلماسی ظریف در تحلیل اندیشکده‌های غربی

اقتصادنیوز؛ تحلیلگران اندیشکده‌های غربی درباره حضور «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران را در نشست «جی هفت» نشانه ای از نفوذ و توان دیپلماسی ایرانی برای تنش زدایی دانسته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «مایکل دوران»  از کارشناسان برجسته اندیشکده محافظه کار «هودسون» است که در تدوین و طراحی و اعمال تحریم های ایران نقش عمده ای ایفا کرده درباره  نشست اخیر گروه هفت در روزنامه «لس آنجلس تایمز» نوشت: «گفت و گوهای بین واشنگتن و تهران می تواند متحدان بی قرار و خسته اروپایی را تسکین دهد و از تنش های فزاینده منطقه خلیج فارس بکاهد.

این تحلیلگر نیز مانند بسیاری از همفکران خود اعتقاد دارد دستیابی به توافق بعید است به خصوص که ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، دورخیز کرده است و در این باره می گوید: (به باور من ) «ایرانی ها قرار نیست تا بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به توافق ماندگاری با دونالد ترامپ شکل بدهند.»

«جولیانی اسمیت»، (Julianne Smith)، کارشناس اندیشکده «مرکز امنیت نوین آمریکا» موسوم به CNAS در این باره می نویسد: «مکرون راه حل جدیدی پیدا کرده است تا ترامپ را مدیریت کند و از این فرصت استفاده کرده تا بر وی اعمال نفوذ کند. مکرون تیزهوش است و می داند که می تواند ترامپ را متقاعد کرد.»

«صنم وکیل»، کارشناس برجسته مسائل خاورمیانه و ایران در اندیشکده انگلیسی «چتم هاوس»، درباره نشست اخیر «جی هفت» و حضور وزیر خارجه کشورمان می نویسد: «این نشانه ای است که دیپلماسی ایرانی، از تنش افزایی و اقدامات تحریک آمیز، قدرتمندتر و بانفوذتر است.»

وی که سرگرم نوشتن کتابی درباره دیپلماسی ایران است در این خصوص می افزاید: «این نشان می دهد که همه طرف ها مایل اند به میز مذاکره بازگردند و با یکدیگر درباره اینکه مذاکرات به چه صورت باشد و چه موقع برگزار شود، مشورت می کنند.»

«الی گرانمایه»، کارشناس مسائل ایران در اندیشکده «شورای روابط خارجی اروپا» در توصیف اقدام مکرون در نشست جی هفت در تارنمای روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت»  می نویسد: «رییس جمهوری فرانسه به دیپلماسی شاتل بین واشنگتن و تهران شتاب بخشیده است. سفر غیرمنتظره ظریف حاکی از جدیت مذاکرات و گفت و گوهای پشت پرده ای است که در حال حاضر از طریق فرانسه در جریان است. هر دو طرف، مشتاق یافتن راه هایی برای کاهش تنش هستند. به نظر می رسد تهران آسیب پذیری ترامپ را تشخیص داده است.»

«اسفندیار باتمانقلیچ» که تارنمای روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» از او با عنوان محقق و پژوهشگر درباره مسائل ایران یاد می کند ؛ در این باره می نویسد: «تمامی آنچه که تیم ترامپ باید انجام دهد این است که به پیشنهاد فرانسه به گونه ای مثبت پاسخ دهد. مسئله ایجاد ساز و کار نوینی برای صدور مجوز برای فروش نفت ایران نیست بلکه استفاده از پایتخت های اروپایی برای وادار کردن ترامپ به کاستن از فشار بر ایران است.»

وی در این راستا تاکید می کند: «ترامپ به خصوص باید برای کاهش فشار بر ایران برخی تحریم های نفتی ایران چشم پوشی کند تا به این ترتیب، اندکی اعتمادسازی در طرفین ایجاد شود و طرفین از این چرخه معیوب تنش افزایی، خارج شوند. ترامپ نشان داده است که از این می ترسد که به راه انداختن جنگ با تهران برای رای دهندگان آمریکایی خوشایند نباشد و ایرانی ها فکر می کنند می توانند از تنش افزایی حساب شده برای ایجاد دردسر سیاسی داخلی برای ترامپ استفاده کنند.»

مدیر اجرایی اندیشکده آمریکایی ضد ایرانی «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» موسوم به FDD که ضد ایرانی و طرفدار صهیونیست ها است،  یک روز پس از اینکه تهران او و اندیشکده اش را تحریم کرد، به شدت از فرانسه به خاطر اینکه پذیرایی شایانی از ظریف کرده اند، انتقاد کرده است.

چهل وپنجمین اجلاس «گروه ۷» که از روز شنبه به میزبانی فرانسه در تفرجگاه ساحلی «بیاریتز» با دستور کار بررسی مسائل جهانی و منطقه ای با هدف مبارزه با نابرابری ها و رسیدن به نقاط همگرایی مشترک در رفع چالش های موجود آغاز شده بود دوشنبه شب به کار خود پایان داد.

مساله ایران و تنش های حوزه خلیج فارس به عنوان یکی از اصلی ترین موضوعات در این اجلاس مورد بحث و گفت و گوهای دو جانبه و رایزنی های رهبران در بیاریتز بود.

مکرون، عصر دیروز، دوشنبه ۴ شهریور ماه (۲۶ آگوست)، در پایان نشست گروه هفت و در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد: «من آماده برگزاری ملاقات بین ترامپ و روحانی هستم و امکان رسیدن به توافق بین رئیس جمهوری ایران و آمریکا وجود دارد.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند