کدخبر: ۳۰۰۸۰۵ لینک کوتاه

مجلس حامی ایده‌های بزرگ بخش خصوصی است

اقتصادنیوز: رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس حامی تمامی ایده‌های بزرگ بخش خصوصی در زمینه توسعه تجارت است، خاطر نشان کرد: مجموعه‌هایی که در عرصه آموزش عالی قدم گذاشته‌اند، باید با دیدگاهی کارشناسانه عمل کند و به گونه‌ای با سایر بخش‌های زعفران ارتباط برقرار کنند که تمامی آن‌ها از منافع این اقدام بهره‌مند شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، احمد علی کیخا امروز در مراسم افتتاح مرکز آموزشی علمی کاربردی گروه کشاورزی تولید سحرخیز که در هتل پردیسان برگزار شد، اظهار کرد: سیاست و هدف اساسی ما در مجلس شورای اسلامی توسعه و کمک به فعالیت کشاورزی در کشور است. خوشبختانه امروز شاهد آغاز فعالیت بخش خصوصی در بحث آموزش عالی هستیم و پرداختن به این موضوع که سهم زعفران ایران در بازار جهانی اندک است یا اینکه کشورهای همسایه در غفلت ما توسعه پیدا کردند، نباید به عنوان یک انتظار از مجلس مطالبه شود.

وی افزود: یکی از صادرکنندگان فرش در یکی از نمایشگاه‌ها از بنده درخواست کرد مجلس شرایطی را فراهم کند که رایزنی‌های اقتصادی ما در سفارت خانه‌ها برای تاجران بازار پیدا کنند، در حالی که این تفکر و درخواست از اساس اشتباه است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: یکی از ماموریت‌های اتاق بازرگانی در هر استان پیدا کردن همین بازارهای هدف و تشویق تولیدکنندگان برای فعالیت در این بازارها است بنابراین نباید این مطالبه را از مجلس داشته باشید بلکه باید اتاق‌های بازرگانی نقش موثر خود را در این زمینه ایفا کنند.

وی با انتقاد از این جمله که مشهد باید مرکز ثقل زعفران باشد، تصریح کرد: تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در این محصول باید با تکیه بر تلاش خود گوی سبقت را از رقبای خود بگیرند در غیر این صورت این اتفاق رخ نخواهد داد. همانطور که نسل جوان ما توانستند در حوزه غنی‌سازی اورانیوم بدرخشند، در این زمینه هم می‌توانند در سایر حوزه‌ها،،  و رشته‌های تجاری نیز موفق باشند.

کیخا بیان کرد: نباید از نمایندگان مجلس انتظار داشت که برای جذب دانشجو سیاست یا اقدامی انجام بدهند بلکه باید مطالبات بخش خصوصی که در بحث آموزش عالی شروع به فعالیت می‌کند دستیابی به راهکارهایی جهت افزایش تولید و سهم صادرات کشور باشد.

در ادامه این مراسم، حسین زینلی مدیر کل دفتر گیاهان دارویی و زعفران وزارت جهاد کشاورزی، اظهار کرد:  صادرات سالانه زعفران از ایران 350 میلیون دلار معادل چهار هزار میلیارد تومان است. همچنین سالانه حاصل گردش ایجادی زعفران در دنیا هشت میلیارد دلار است که از این آمار سهم ایران، پنج درصد است.

وی با بیان اینکه خراسانی‌ها میعادگاه این طلای سرخ را متعلق به خود می‌دانند، افزود: حفظ و حراست از این محصول بسیار حائز اهمیت است و خوشحال می‌شویم که خراسان رضوی سکان‌دار این حوزه باشد. در 32 استان کشور 32 گیاه توسط این دفتر تعریف شده که ارزش آن کمتر از زعفران نیست اما متاسفانه توجهی به آن‌ها نیز نشده است.

مدیر کل دفتر گیاهان دارویی و زعفران وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای نخستین بار در سال گذشته «GI» زعفران در خراسان اجرا شد و امیدواریم این طرح در کل کشور اجرا شود، خاطر نشان کرد: زعفران به عنوان یک گیاه لوکس شناخته شده است و باید از این گیاه بهره اقتصادی کلانی ببریم.

وی با اشاره به اینکه این وزارت خانه از فعالیت‌هایی که برای ارتقاء سطح کیفی و کمی محصول زعفران برداشته شود، آمادگی پشتیبانی دارد، بیان کرد: باید در این زمینه از بالاترین تکنولوژی برای تولید زعفران استفاده شود به گونه‌ای که با ایجاد یک شرکت هلدینگ و قیمت‌گذاری از طریق آن شرایط را برای تولید این محصول تسهیل‌ کنیم و این کار با همت بخش خصوصی میسر خواهد شد و باید در دستور کار قرار گیرد.

زینلی تصریح کرد: یکی از مشکلات مهم در این حوزه که بخش خصوصی باید به آن توجه کند، تولید متنوع محصولات از گیاه زعفران است تا مصرف سرانه زعفران در دنیا افزایش یابد. بخش خصوصی باید تجربه خود را در اختیار دانشجویان قرار دهد و دفتر گیاهان دارویی در وزارت جهاد کشاورزی حامی بخش خصوصی در این زمینه است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند