کدخبر: ۳۰۱۹۸۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
مقاومت اروپا در برابر ترامپ؛ از مقابله به مثل در تعرفه‌ها تا مخالفت با خروج از برجام

مقاومت اروپا در برابر ترامپ؛ از مقابله به مثل در تعرفه‌ها تا مخالفت با خروج از برجام

اقتصادنیوز: جمیل مطر در روزنامه عرب زبان الشروق چاپ مصر نوشت: دو سال و نیم است که سران دولت‌های اروپایی در معرض حملات دونالد ترامپ قرار دارند؛ در این مدت، رئیس جمهور آمریکا حملات خود را در بدترین زمان و سخت‌ترین شرایط، متوجه نزدیکترین هم پیمانان اروپایی ایالات متحده نموده است. این اقدام ترامپ زمانی صورت گرفت که روسیه در حال آماده سازی خود برای بازگشت به دیپلماسی تحمیل اراده اش بر اروپا بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: اما در ادامه، مشخص شد که دولت‌های اروپایی قصد دارند در برابر ترامپ بایستند و مقاومت آن‌ها شکل‌های مختلفی به خود گرفت؛ برای مثال، اروپایی‌ها با مصوبات افزایش تعرفه بر صادرات اروپایی، مقابله به مثل کردند، با لغو توافق هسته‌ای مخالفت نمودند؛ دو دولت آلمان و فرانسه، طی یک تصمیم ناگهانی، شروع به ساخت جدیدترین جنگنده هوایی در زرادخانه غربی کردند و این به معنای صرفنظر آن‌ها از تمایل واشنگتن برای هدایت این طرح است. علاوه بر این، دولت‌های اروپایی عمدا در اجرای مصوبه آمریکا برای توقف تعامل با شرکت‌های بزرگ چینی، در زمینه اینترنت و تکنولوژی‌های پیشرفته، تعلل کردند و در جریان نشست گروه ۷ در فرانسه نیز اهتمام درخوری به رئیس جمهور آمریکا نداشتند.

تمام اروپایی‌های حاضر در بیاریتز، متوجه لبخند تمسخر آمیزی که بر لب ترامپ نشسته بود، شدند. در جریان این نشست، رئیس جمهور امریکا شک نداشت که نشست آینده دولت‌های گروه ۷ با میزبانی فلوریدا برگزار می‌شود و وی تلاش می‌کند بدون مشورت با هم پیمانان اروپایی اش، تصمیماتی اتخاذ کند که نظام اقتصادی جدید جهان، طبق آن شکل می‌گیرد.

در این میان، چین هرگز آمریکا را به حال خود رها نمی‌کند تا نظام اقتصادی دلخواه خود را تشکیل دهد؛ چرا که در این صورت، شاهد جنگ‌هایی فراتر از جنگ‌های تجارتی خواهیم بود که آتش آن به این سادگی خاموش نمی‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند