کدخبر: ۳۰۲۰۷۷ لینک کوتاه

مسکو: نباید درباره تصمیم هسته‌ای جدی ایران غُلو شود

اقتصادنیوز؛ «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت که درباره تصمیم ایران برای استفاده از سانتریفیوژهای پیچیده‌تر بیش از حد غُلو شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در اولین واکنش مسکو به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران اعلام کرد که توازن بین تکالیف و حقوق تهران در توافق هسته‌ای باید احیا شود.

میخائیل اولیانوف که سابقه حضور در جلسات کمیسیون مشترک برجام را هم دارد، به آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران واکنش نشان داده است.

در اولین واکنش رسمی یک مقام ارشد دولت روسیه به سومین گام کاهش تعهدات برجامی ایران، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در پیامی توییتری نوشت: «نباید بیش از حد درباره تصمیم ایران برای استفاده از سانتریفیوژهای پیچیده‌تر بیش از حد غُلو شود».

 میخائیل اولیانوف افزود: «بله درست است که این اقدام (گام سوم) انحرافی دیگر از برجام است اما فعالیت‌های جدید کاملا تحت راستی آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارند و اقداماتی برگشت‌پذیر هستند. هیچ تهدید درباره اشاعه (اتمی) وجود ندارد و تنها یک سیگنالی قوی درباره این است که باید توازن (بین حقوق و تکالیف) در درون برجام باید احیا شود».

***

بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز (شنبه) ۱۶ شهریور ماه در نشستی خبری در محل این سازمان به تشریح جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجامی پرداخت.

پیشتر حسن روحانی رئیس جمهور شامگاه ۱۳ شهریور و یک روز پیش از پایان فرصت ۶۰ روزه دوم ایران به طرف های باقیمانده در برجام اعلام کرد که گام سوم از روز جمعه (۱۵ شهریور) برداشته می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران براساس بیانیه ۱۸ اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی، اقداماتی را در قالب گام‌های اول و دوم صورت داد.

ایران در گام اول از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد عبور کرد و در پایان این گام و زمان ورود به گام دوم (۱۶ تیر ماه) نیز عنوان شد که از این به بعد سقف غنی سازی ۳.۶۷ درصد رعایت نمی‌شود. ۱۷ تیر هم سخنگوی سازمان انرژی اتمی خبر داد سقف اورانیوم غنی شده ایران به ۴.۵ درصد رسیده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند