کدخبر: ۳۰۲۱۱۱ لینک کوتاه

شماره تلفن میلیون ها کاربر فیس بوک لو رفت

​اقتصاد نیوز:رسوایی دیگری برای فیس بوک اتفاق افتاد. این مرتبه، شماره تلفن حدود ۴۱۹ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی به همراه نام و محل زندگی آن‌ها، به صورت عمومی لو رفته است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از گجت نیوز،نزدیک به نیم میلیارد شماره موبایل مربوط به حساب‌های کاربری فیس بوک را اکنون می‌توان در اینترنت پیدا کرد. بر اساس گزارش وب سایت TechCrunch، محققان حوزه امنیت در شرکت GDI Foundation Sanyam Jain به وجود یک سرور محافظت شده با پسورد اما غیر ایمن، که دسترسی به آن برای همه امکان‌پذیر است، پی بردند.

در این سرور، شماره تلفن 419 میلیون کاربر فیس بوک وجود دارد. در کنار هر شماره تلفن، اطلاعاتی دیگری همچون نام مالک، کشور محل سکونت و جنسیت قابل رویت است.

با در نظر گرفتن حجم داده فاش شده، طبیعی است که در بین این 419 میلیون شماره تلفن، اطلاعاتی از کاربران همه کشورهای دنیا وجود دارد. با این حال بیشتر آن‌ها اهل کشور خانه فیس بوک، ایالات متحده آمریکا هستند. تعداد شماره تلفن‌های فاش شده از کاربران آمریکایی، ویتنامی و انگلیسی به عنوان برخی قربانیان، به ترتیب 133 میلیون، 50 میلیون و 18 میلیون عدد است.

مشکل فقط لو رفتن شماره تلفن کاربران فیس بوک نیست!

این حجم از داده چند ماه بعد از فاش شدن مشکل امنیتی سیستم احراز هویت دو مرحله‌ای فیس بوک لو رفت. رخنه امنیتی این سیستم سبب فاش شدن شماره موبایل کاربران می‌شد.

فیس بوک با وجود قرارگیری در صدر پر جمعیت‌ترین شبکه‌های اجتماعی دنیا، مشکلات امنیتی متعدد دارد. به عنوان نمونه ابتدای سال 1398 اعلام شد پسوردهای فیس بوک نزدیک 7 سال در قالب متن ساده ذخیره می‌شدند! به این ترتیب هر کارمند شرکت فیس بوک قادر بود به پسورد کاربران مورد نظرش به راحتی دست پیدا کرده و همه اطلاعات آن‌ها را تخلیه کند. از رسوایی بزرگ فیس بوک نیز نمی‌توان چشم‌پوشی کرد، اتفاقی که فروش اطلاعات کاربران به شرکت‌های تبلیغاتی و دست داشتن این شبکه اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را فاش کرد.

یکی از سخنگویان فیس بوک اعلام کرد آن‌ها از مدتی قبل به وجود این رخنه امنیتی پی برده بودند، اما پیش از برطرف کردن آن، شماره تلفن نزدیک به 420 میلیون کاربر آن‌ها به صورت عمومی منتشر شد. بر اساس گفته‌های این سخنگو، داده مربوط به شماره همراه کاربران که اکنون در حجم وسیعی منتشر شده، قدیمی و دارای اطلاعاتی مربوط به سال گذشته قبل از اعمال یک سری تغییرات در فیس بوک است. اعمال این تغییرات سبب شد امکان پیدا کردن دیگر کاربران بر اساس شماره همراه آن‌ها غیر فعال شود.

فیس بوک مدت‌ها است از دسترسی توسعه‌دهندگان به شماره تلفن کاربران جلوگیری کرده و این قسمت از اطلاعات پروفایل کاربری آن‌ها را در API ارائه شده به برنامه‌نویسان قرار نمی‌دهد. این شرکت همچنین در مقایسه با قبل، جستجو برای شماره موبایل دوستان خود در شبکه اجتماعی فیس بوک را دشوار کرده است. با وجود این همه سخت‌گیری، حجم وسیعی از داده فاش شد، هر چند محتویات آن جدید نیست و به یک سال قبل مربوط می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند