کدخبر: ۳۰۲۲۱۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وزیر خارجه فرانسه مطرح کرد؛

کانال گفت و گو با ایران بعد از کاهش تعهدات همچنان باز است

اقتصادنیوز؛ وزیر خارجه فرانسه گفت: با وجود کاهش تعهدات بیشتر ایران از توافق هسته ای، همچنان کانال گفت وگو با این کشور باز است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «ژان ایو لو دریان» روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه خبری «سی نیوز» با اعلام این مطلب افزود: ایران باید از این نوع اقدام هایی که مانع روند کاهش تنش ها در مساله هسته ای می شود، خودداری کند.

وی افزود:‌ تصمیم ایران برای کاهش بیشتر تعهدات خود در قبال توافق هسته ای 2015 قابل برگشت است و فرانسه همچنان گفت و گوها را دنبال خواهد کرد تا ایران را به طور کامل به توافق برگرداند.

لودریان تصریح کرد:‌ اقداماتی که(ایرانی ها) انجام داده اند منفی است اما قطعی نیست. آنها می توانند برگردند و مسیر گفت وگو هنوز باز است.

وزیر خارجه فرانسه همچنین مدعی شده که که ایران هنوز چند ماه از دستیابی به یک بمب هسته‌ای فاصله دارد.

آمریکا داستان برجام را تغییر داد 

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: پس از این اقدام آمریکا و اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران بود که تهران از آنجا که مزایای اقتصادی خود را در برجام از دست داد، اقدام به اتخاذ «تصمیم های بد» کرد. 
لودریان مدعی شد: تهران پاسخ اشتباه به تصمیم اشتباه آمریکایی ها می دهد.
وی در ادامه ادعاهای خود افزود: تهران مسیر تشدید را در برابر خروج آمریکا از برجام انتخاب کرده است.
وزیر خارجه فرانسه ادامه داد: اولین کسی که در این توافق وضعیت خود را تغییر داد، آمریکا است. ما باید داستان را بخاطر بسپاریم. 

وی گفت: توافق وین توسط تعدادی از کشورها از جمله آمریکا امضا شده است. آنها احساس کردند که آمریکا دیگر مقید به این توافق نیست و امضاهای خود را پس گرفته است.

وزیر خارجه فرانسه افزود: آمریکا همچنین تحریم ها را اعمال کرد که باعث می شود هر بازیگری که با ایران تجارت می کند مجازات شود و همه اینها باعث تردید می شود. 

لودریان گفت: ایران پاسخ بدی به تصمیم بد آمریکایی ها می دهد. اما ما به اقدامات خود ادامه می دهیم تا آرامش بیشتری داشته باشیم.

برگزیت با بن بست روبرو است

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین در مورد برگزیت گفت: یک بن بست در این مورد وجود دارد و انگلیسی ها باید آنچه را که بدنبال آن هستند به ما بگویند.

لودریان افزود: هر اتفاقی هم رخ دهد، اتحادیه اروپا به انگلیس تمدید زمان بیشتری از 31 اکتبر در مورد خروج از اتحادیه را نخواهد داد. 
وزیر خارجه فرانسه گفت: بسیار نگران کننده است. انگلیسی ها باید به ما بگوید که چه می خواهند.
لودریان در پاسخ به این سئوال که آیا تمدید برگزیت بیشتر از 31 اکتبر وجود دارد گفت: قصد نداریم این کار را هر سه ماه این کار را انجام دهیم.

روابط بین الملل با فحاشی مدیریت نمی شود  

وی همچنین از "فحاشی" مقامات برزیلی علیه فرانسه و همسر رئیس جمهوری این کشور ابراز تاسف کرد. 
لو دریان گفت: با برگزاری مسابقات «فحاشی» در هر کشوری، روابط بین الملل را مدیریت نمی کنیم.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند