کدخبر: ۳۰۳۰۱۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

​سفیر پیشین روسیه درتهران:ایران به دنبال حفظ منافع قانونی خود دربرجام است

اقتصادنیوز : سفیر سابق روسیه در ایران معتقد است که تهران منافع قانونی خود در برجام را دنبال می‌کند و برای حفظ توافق هسته ای، گام سوم در کاهش تعهدات خود را برداشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،الکساندر ماریاسوف روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ایران علاقه‌مند به حفظ برجام است و صبر و شکیبایی ۱۸ ماهه تهران پس از خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی بهترین گواه بر این مدعاست.

سفیر سابق روسیه در ایران تصریح کرد: گام های سه گانه ایران برای کاهش تعهدات این کشور در چارچوب برجام به هیچ وجه به معنی نقض مفاد این توافق یا خروج از آن نیست چرا که تهران تعهداتی را کنار گذاشته است که پیشتر به صورت داوطلبانه آن را پذیرفته بود.

ماریاسوف خاطرنشان کرد: ایران تمام سعی و تلاش خود را برای اینکه طرف های اروپایی پس از خروج آمریکا از برجام به تعهدات خود عمل کنند و به ادامه همکاری‌های بازرگانی خارجی ایران در شرایط جدید کمک کنند، بکار بسته است.

کارشناس ارشد روس یادآوری کرد: اما کشورهای اروپایی شرکت کننده در برجام شامل فرانسه، انگلیس و آلمان یا نخواستند یا نتوانستند آنچه را که در سند برجام متعهد شده بودند در عمل اجرا کنند.

سفیر پیشین روسیه در ایران خاطرنشان کرد که طرح امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه درباره ایران نیز فعلا در ابهام قرار دارد و بستگی به آن دارد که ترامپ در نهایت چه واکنشی به آن نشان دهد.

 ماریاسوف گفت: آمریکا فشار حداکثری بر ایران را خط مشی خود قرار داده است و چنین رویکردی هرگونه تعامل با ایران را تحت الشعاع قرار می‌دهد و مانع از تحقق ابتکارهای دیپلماتیک برای حل و فصل تنش ها پیرامون ایران می‌شود.

وی در همین حال تصریح کرد که آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست زیرا می‌داند در این صورت اوضاع خاورمیانه به شدت متشنج خواهد شد و تهران می‌تواند با کمک متحدان خود در منطقه، ضربات سختی به آمریکا بزند.

ماریاسوف به عنوان مثال به وضعیت پس از سرنگونی پهپاد جاسوسی متجاوز امریکایی در آب‌های جنوب ایران اشاره کرد و افزود: آمریکا از پاسخ دادن به این اقدام تهران خودداری کرد.

وی افزود: با توجه به این عوامل بعید بنظر می‌رسد که امریکا به ماجراجویی نظامی علیه ایران دست بزند و اقدامات خود را به وضع تحریم های جدید در مورد این کشور محدود خواهد کرد. 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند