شگفتی در انتخابات ریاست‌جمهوری تونس؛ احتمال راهیابی نامزد زندانی به جرم فساد مالی به مرحله دوم انتخابات/شکست سنگین اسلام‌گراها

کدخبر: 303189
اقتصادنیوز: نظرسنجی ها و برآوردهای غیر رسمی درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری تونس از دو شگفتی خبر می دهند؛ دو نام؛ «قیس سعید» کاندیدای مستقل و تقریبا بی نام و نشان تا پیش از انتخابات و «نبیل القروی» نامزد زندانی به جرم فساد مالی و پولشویی.

به گزارش اقتصادنیوز هنوز نتایجی رسمی درباره انتخابات ریاست جمهوری تونس منتشر نشده است و حتی سایر نامزدها مانند «عبدالفتاح مورو» کاندیدای اسلام گرایان النهضه به اخبار منتشر شده به استناد نظرسنجی ها و برآوردهای اولیه اعتراض کرده اند اما گزارش های رسانه های مختلف در حال بازنشر اخبار مرتبط با راه یافتن دو نفر به دور دوم ریاست جمهوری هستند.

برآورد آژانس افکارسنجی «سیگما کانسای» که نتایج آن از شبکه خصوصی «الحوار التونسی» منشر شد حاکی از آن است که قیس سعید نامزد مستقل و چهره دانشگاهی حائز ۱۹.۵ درصد آرا شده است و بعد از او نبیل القروی رئیس حزب «قلب تونس» و مالک شبکه تلویزیونی «نسمه» با ۱۵.۵ درصد و در جایگاه سوم عبدالفتاح مورو کاندیدای النهضه با ۱۱ درصد آرا ایستاده اند.  

بر اساس نتایج این برآورد، «عبدالکریم الزبیدی» وزیر دفاع در رتبه چهارم با ۹.۴ درصد است و «یوسف الشاهد» نخست وزیر فعلی جایگاه پنجم را با ۷.۵ درصد دارد و با همین نسبت «الصافی سعید» به جایگاه ششم قناعت کرده است.

البته «سمیر دیلو» مدیر کمپین عبدالفتاح مورو نامزد النهضه این افکارسنجی ها را رد کرده و گفته است: هیات انتخابات توس تنها طرفی است که اجازه دارد نتایج رسمی انتخابات را اعلام کند.

مردم تونس روز گذشته (یکشنبه) برای انتخاب سومین رییس جمهوری کشور خود در پای صندوق های رای حاضر شدند.

صبح روز یکشنبه مراکز اخذ رای در سراسر تونس درهای خود را به روی واجدین شرایط برای مشارکت درانتخابات ریاست جمهوری گشودند، تا مردم تونس در سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری تونس از میان ۲۶ نامزد، رییس جمهوری منتخب خود را برگزینند.

پیش تر انتخابات ریاست جمهوری تونس برای ۱۰ هزار تبعه تونسی مقیم خارج این کشور از روز جمعه آغاز شده بود.

از جمعیت ۱۱ میلیون و ۵۳۰ هزار نفری تونس، حدود هفت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر واجد شرایط رأی دادن هستند.

این انتخابات قرار بود آبان ماه برگزار شود اما درگذشت "محمد الباجی قائد السبسی" رئیس جمهوری پیشین این کشور در اواخر ماه ژوئیه (تیر/ مرداد) موجب شد انتخابات دو ماه زودتر برگزار شود.

پیش تر برآورد شده بود که از میان ۲۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس، یوسف الشاهد نخست وزیر کنونی و رهبر حزب زنده باد تونس، منصف المرزوقی رئیس جمهوری سابق، عبدالکریم الزبیدی وزیر دفاع، عبدالفتاح مورو معاون رهبر حزب النهضه از شانس بیشتری برای پیروزی برخوردار هستند.

اما شامگاه یکشنبه منصف المرزوقی در پیامی شکست خود را در قبال سایر رقبا پذیرفت.

بر اساس قانون انتخابات تونس، اگر نامزدها نتوانند اکثریت مطلق (۵۰٪) آراء را در دور نخست کسب کنند، دور دوم در فاصله دو هفته پس از اعلام نتایج نهایی دور نخست برگزار می شود و دو نامزدی که بیشترین رأی را در دور اول کسب کرده اند، بار دیگر با هم رقابت خواهند کرد و فردی که در دور دوم، دارای بیشترین رأی باشد، به عنوان سومین رئیس جمهوری تونس انتخاب خواهد شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما