کدخبر: ۳۰۴۴۹۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ظریف: در نشست چهارشنبه یک صندلی خالی برای آمریکا وجود دارد/ با گفت‌وگوی محترمانه توافق بسیار بهتری حاصل می‌شود

اقتصادنیوز؛ محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با NPR با بیان اینکه اگر آمریکا گفت‌وگو بر اساس احترام متقابل را آغاز کند، به توافق بسیار بهتری دست می‌یابد گفت: «چهارشنبه هفته جاری، نشستی برگزار خواهد شد که چهار عضو از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل بعلاوه آلمان با من و نماینده عالی اتحادیه اروپا، دور یک میز گرد هم جمع می‌شوند. یک صندلی خالی برای آمریکا وجود دارد اما این صندلی بلیط دارد و آن، پایبندی به قوانین است».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با رادیو ملی آمریکا (ان پی آر) تأکید کرد که ایران در مقابل فشارهای اقتصادی دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تسلیم نمی شود.

وی دیروز (یکشنبه) در مصاحبه با این رسانه آمریکایی در نیویورک گفت: «ما در مقابل تهاجمات بی‌دلیل آمریکا ایستادگی می‌کنیم. من می‌توانم به شما اطمینان دهم که آمریکا نمی‌تواند با فشار ما را به زانو درآورد».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: «این توهم را کنار بگذارید که ایران با فشار قابل شکست خوردن است».

اگر دنبال تئوری توطئه هستید، حمله به آرامکو برای اسرائیل و آمریکا هم منفعت دارد

محمد جواد ظریف در خصوص اتهام‌زنی اخیر واشنگتن به تهران در خصوص دست داشتن در حمله تلافی‌جویانه 23 شهریور ماه ارتش یمن به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی گفت: «من می‌دانم که ایران هیچ ارتباطی به این قضیه ندارد. چه کسی آن را انجام داده است؟ من ادعای یمن (در خصوص انجام این حمله) را می‌پذیرم. اگر دنبال تئوری توطئه هستید و سؤالتان این است که چه کسی از این قضیه (حمله به آرامکو) منفعت می‌برده است، افراد زیادی در لیست علاقمندان (به انجام این حمله) قرار می‌گیرند که مهم‌ترین آنها آمریکا و اسرائیل هستند».

با فشار آمریکا ایران زانو نخواهد زد

وزیر خارجه ایران در بخش بعدی به ناکارآمدی فشارهای دولت آمریکا به ایران اشاره کرد و گفت: «می‌توانم به شما تضمین دهم که آمریکا نمی‌تواند با فشار، ایران را به زانو درآورد. اگر آمریکا، گفت‌وگو بر اساس احترام، احترام متقابل و بر اساس حرکت به جلو را با ما آغاز کند، می‌تواند توافق بسیار بهتری با ایران داشته باشد».

وی ادامه داد:‌ «چهارشنبه هفته جاری، نشستی برگزار خواهد شد که چهار عضو از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل بعلاوه آلمان با من و نماینده عالی اتحادیه اروپا، دور یک میز گرد هم جمع می‌شوند. یک صندلی خالی برای آمریکا وجود دارد اما این صندلی بلیط دارد و آن، پایبندی به قوانین است».

به همسر مسعود سلیمانی چه بگویم؟

ظریف در خصوص بازداشت «مسعود سلیمانی» استاد دانشگاه ایران در آمریکا گفت: «بگذارید به شما درباره استادی بگویم که در 9 ماه گذشته بدون اتهام در یکی از زندان‌های آمریکا به سر می‌برد. به او روادیدی برای رفتن به آمریکا داده شد. روادید وی زمانیکه به سمت آمریکا پرواز می‌کرد، لغو شد. او هیچ جرمی مرتکب نشده است. باید به همسر این استاد چه بگویم؟».

این مطلب برایم مفید است
22 نفر این پست را پسندیده اند