تکرار ادعای مقام سعودی علیه ایران؛

عادل الجبیر: تمام گزینه‌ها برای پاسخ به ایران را بررسی خواهیم کرد

کدخبر: 304765
اقتصادنیوز: عادل‌ الجبیر با تکرار ادعای خود علیه جمهوری اسلامی ایران در رابطه با حملات آرامکو گفت که کشورش تمام گزینه‌ها برای پاسخ به ایران را بررسی خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، اسکای نیوز عربی نوشت، عادل الجبیر، وزیر مشاور عربستان در امور خارجه در نشستی در حاشیه هفتادوچهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر مدعی شد: ما بر این باوریم که ایران مسئول حمله به آرامکو است زیرا حمله با سلاح ایرانی انجام شد.

وی گفت: هدف ما این است که در رابطه با  حقیقت حمله آرامکو دلایل محکمی به دنیا بدهیم.

الجبیر در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی واکنش عربستان به این حمله گفت: در رابطه با گزینه های نظامی برای پاسخ به حمله آرامکو صحبت نمی کنم اما اگر ایران به ما حمله کند دست بسته نخواهیم بود. ما به همکاری خود با هم پیمانانمان ادامه خواهیم داد تا بتوانیم گزینه مناسب برای تعامل با ایران را اتخاذ کنیم.

بر اساس گزارش العربیه، عادل الجبیر در این نشست همچنین گفته است که عربستان بعد از پایان تحقیقات در رابطه با حمله آرامکو تمام گزینه ها برای پاسخ به ایران را بررسی خواهد کرد.

وی گفته است: تحقیقات اولیه نشان می دهد که عامل حمله به آرامکو  ایران است. رفتارهای بی ثبات کننده ایران در منطقه باید پایان یابد و ما از طریق مواضع دیپلماتیک نیز به ایران پاسخ خواهیم داد.

وی با طرح ادعای حمایت موشکی ایران از انصارالله یمن گفت:  ما به طور گسترده در رابطه با مساله ایران با واشنگتن همکاری داریم. اقتصاد ایران به دلیل تحریم های آمریکا در شرایط سختی قرار دارد.

این مقام سعودی همچنین با اشاره به اینکه ایران به دنبال رفع تحریم ها است مدعی شد که برجام توافقی ضعیف است و این توافق باید تعدیل شود.

به گزارش ایسنا، سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به انصارالله پیش از این اعلام کرد که یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور صبح  روز شنبه برابر با ۱۴ سپتامبر با ۱۰ پهپاد دو پالایشگاه نفت بقیق و خریص در شرقی‌ترین نقطه عربستان را در قالب عملیات دوم "توازن بازدارندگی" هدف گرفته است.

هیأت عربستان سعودی در سازمان ملل پیش از این در دو نامه جداگانه به دبیرکل سازمان ملل و دبیر شورای امنیت، موضع خود را در رابطه با حملات انصارالله یمن به پالایشگاه‌های سعودی اعلام کرد. عربستان در این نامه از سازمان ملل خواست در ادامه تحقیقات در رابطه با این حمله با ریاض همکاری کند.

این اتهامات و ادعاها در شرایطی مطرح می‌شود که مقامات رسمی کشورمان از همان ابتدا گفته‌اند که راه حل بحران یمن، راهکار نظامی نیست و کسانی که فکر می‌کردند با قدرت نظامی و خرید تسلیحات از آمریکا می‌توانند مردم بی‌دفاع یمن را در چند روز شکست دهند، اکنون می‌بینند که بعد از چندین سال وضعیت چگونه است؛ چنانچه سیستم‌های پیشرفته دفاعی قدرت رهگیری موشک‌ها و پهپادهای یمن را ندارد و برای این که این شرمساری را جبران کنند، به دیگران تهمت می‌زدند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این زمینه تاکید دارد که راه حل بحران یمن پایان دادن به این جنایت‌ها و درگیری‌ها و انجام گفت‌وگوهای یمنی-یمنی است. ظریف اعلام کرده است: ایران از ابتدای بحران یمن طرح چهار ماده‌ای خود برای راه حل سیاسی یمن را اعلام کرد و آنهایی که به قدرت نظامی آنقدر می‌نازیدند که حاضر نشدند طرح سیاسی را بپذیرند، اکنون باید پاسخ دهند که چرا در شرایط کنونی قرار گرفته‌ایم. هنوز دیر نیست و هنوز این امکان وجود دارد که با راه حل صلح آمیز و با مذاکره بحران یمن را پایان دهیم تا این جنایات انسانی خاتمه پیدا کند.

ظریف همچنین در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: با توجه به اینکه رژیم سعودی، ایران را بابت حمله به تأسیسات نفتی خودش مقصر می‌داند - که اتهامی بی‌اساس است - جالب است که آنها امروز با نقض آتش‌بس مورد حمایت سازمان ملل، برای تلافی به «حدیده» یمن حمله کردند. واضح است که حتی خود سعودی‌ها هم دروغ دخالت ایران را باور ندارند.

همچنین امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره حملات پهپادی اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی با رد برخی اظهارات درباره نقش داشتن ایران در این عملیات اظهار کرد: فکر می‌کنم موضوع بسیار روشن است و این اتفاق بین دو کشور در حال درگیری با یکدیگر رخ داده است، یک طرف درگیری‌ها که یمنی‌ها هستند به صراحت اعلام کرده‌اند که این کار را انجام داده‌اند.

وی با بیان اینکه منطق کار یمنی‌ها روشن است ادامه داد: کشوری که سالیان سال تحت حملات شدیدی بوده و تعداد زیادی تلفات در جنگ و محاصره به مردم آنها وارد شده، دست به چنین کاری زده است. به لحاظ نظامی نیز این موضوع دور از دسترس نیست؛ حدود دو سال قبل یمنی‌ها عملیاتی علیه یک فرودگاه در امارات انجام دادند و طی آن یک موشک با برد 1200 کیلومتر را شلیک کردند؛ هر چند به نظر می‌آمد این شلیک از دقت لازم برخوردار نیست اما اینکه یمنی‌ها بعد از دو سال به دقت بالایی رسیده باشند از لحاظ نظامی قابل قبول است.

 

تیتر یک
  • آیا دوره ارزهای دیجیتالی تمام شده است؟

    یک تحلیلگر برجسته رمزنگاری که با پیش بینی دقیق زمان سقوط بازار ۲۰۱۹ به محبوبیت رسیده است ، به معامله گران هشدار می دهد…

از دست ندهید
بلیط هواپیما