زیباکلام: هر ساعت از ریاست‌جمهوری روحانی به ضرر اصلاح‌طلبان خواهد بود

کدخبر: 305099
اقتصادنیوز: یک استاد دانشگاه گفت: هر روزی که می گذرد ناکارآمدی های اقتصادی دولت، سرعت ریزش محبوبیت اصلاح طلبان و شمار پشیمان‌ها، سرخوردگان و ناراضیان از رأی‌دهی به روحانی بیشتر می شود. در واقع روحانی دارد شانس روی کارآمدن مجلس و رئیس جمهور اصولگرا را بیشتر و بیشتر می کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، حسن روحانی به نیویورک رفت و برگشت. پیش از رفتن او خیلی ها درباره پیامدهای دیدارش با ترامپ صحبت کردند اما او روز جمعه نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد، بدون آنکه با ترامپ دیدار کند. حالا عده ای این سفر روحانی را پردستاورد توصیف می کنند و در مقابل برخی دیگر معتقدند او به این سفر نمی رفت بهتر بود چون ضمن پاسخ قاطع به آمریکایی ها در ایجاد محدودیت برای هیأت ایرانی، حواشی دیدارش با بوریس جانسون هم پیش نمی آمد.

با صادق زیباکلام در این مورد گفت و گو کردیم .

*****

*شما از سفر روحانی به نیویورک چه ارزیابی دارید؟

این سفر هیچ دستاوردی نداشت و هیچ تغییر و تحولی به وجود نیامد و روزنه ای باز نشد. آقای روحانی حرف های همیشگی زد و گفت «آمریکا، عربستان و اروپا مقصر وضعیت فعلی هستند».

*چرا برخی منتقدان از سخنرانی آقای روحانی در سازمان ملل تقدیر کردند؟

مثلا کیهان باید راضی باشد چون آقای روحانی آنجا برای انبساط خاطر مخالفان دولتش در داخل کشور صحبت کرد. حرف هایی زد که به مذاق مخالفانش خوش آید و مراقب بود چیزی نگوید که خاطر آنها را مکدر کند.

*پس به نظر شما اگر آقای روحانی به نیویورک نمی رفت بهتر بود؟

آقای روحانی آب پاکی را روی دست اروپایی‌ها و سایر میانجی‌ها بین ایران و آمریکا ریخت و این سفر هیچ سود، ثمر و فایده ای نداشت.

*اما بی بی سی بعد از سخنرانی آقای روحانی در سازمان ملل، کارشناسان مختلفی را روی خط آورد و همه آنها با اشاره به این جملات «اگر به اسم برجام حساسیت دارید به  قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت متعهد باشید»، «اگر به حداقل‌ها قانع هستید، ما هم به حداقل‌ها بسنده می‌کنیم. برجام، حداقل بود؛ چه برای شما و چه برای ما. اما اگر بیشتر می‌خواهید، باید بیشتر بپردازید» و «عکس یادگاری آخرین ایستگاهِ مذاکره است»، معتقد بودند او باب مذاکره را با آمریکا باز کرد؟

خلاصه حرف آقای روحانی این بود که آمریکایی ها باید گامی را بردارند و گشایشی را در حوزه کاهش تحریم ها به نمایش بگذارند. اما فرض کنیم که آمریکایی ها این گام را برداشتند، از کجا معلوم آقای روحانی نگوید این گام کافی نیست و شوخی است. اینستکس وقتی مطرح شد دولت آقای روحانی گفت «این صدقه است و مگر می خواهند به گدا پول بدهند». حالا امروز با مخالفتی که آمریکا انجام داد، باید پیشنهاد فرانسه برای 15 میلیارد دلار را نیز منتفی دانست. در مجموع آقای روحانی نه فتح بابی برای مذاکره کرد و نه چراغ نیمه سبزی به آمریکا و اروپا نشان داد.

*دو سال پایانی دولت آقای روحانی را چه طور می بینید؟

هر روزی که می گذرد ناکارآمدی های اقتصادی دولت، سرعت ریزش محبوبیت اصلاح طلبان و شمار پشیمان‌ها، سرخوردگان و ناراضیان از رأی‌دهی به روحانی بیشتر می شود. در واقع روحانی دارد شانس روی کارآمدن مجلس و رئیس جمهور اصولگرا را بیشتر و بیشتر می کند.

* به نظر شما آقای روحانی از سرناچاری به سمت اصولگراها می رود یا با علم و آگاهی این کار را می کند؟

بعید می دانم که آقای روحانی نداند هر روز و ساعتی که می گذرد ریاست جمهوری اش بیشتر و بیشتر به نفع مخالفانش تمام می شود و برای آنها محبوبیت می آورد. شاید آقای روحانی به دوره بعد از ریاست جمهوری خود می اندیشد و این روزها به دنبال کسب رضایت مخالفانش جدی اش است نه 24 میلیون رأی دهنده به خود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما