سه پیشنهاد به عربستان برای صلح؛ مناظره داغ موسویان با نمایندگان آمریکا، سعودی و یمن

کدخبر: 305241
اقتصادنیوز: عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با شرکت در میزگرد تلویزیون سی.تی.جی.ان چین با کارشناسانی از سعودی، یمن و آمریکا درباره وضعیت منطقه و تنش موجود مناظره کرد و سه پیشنهاد برای صلح به نماینده سعودی داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، تلویزیون چین با برگزاری میزگردی با محوریت روابط ایران، آمریکا و عربستان، با حضوراحمد ابراهیم از عربستان، حسین موسویان از ایران، سماءحمدانی از یمن و جاناتان برادر از آمریکا میز گردی برگزاری کرد که در ادامه می خوانید:

مجری: آقای موسویان! آیا ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو دست داشت؟

موسویان: دولت ایران رسما تکذیب کرده و یادداشتی هم دراین رابطه از طریق سفارت سوئیس درتهران به آمریکا داده است. اما بحران جاری را باید از منظری وسیعتر و دقیق تر مورد بررسی قرار داد. برجام یک توافق بین المللی بود که یکی از مهمترین بحرانهای بین المللی یعنی بحران هسته ای را از طریق مسالمت آمیز حل کرد، شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه ای آن را تصویب کرد و ایران هم سه سال بطور کامل اجراء کرد.

پرزیدنت ترامپ از این توافق خارج شد و"سیاست تعامل با ایران" در دوره اوباما را به "سیاست تقابل با ایران" تبدیل کرد و بدترین تحریمها را علیه ایران تحمیل کرد. ترامپ تحریمها را به تحریمهای فراتر از هسته ای از جمله تحریم مقام معظم رهبری و وزیرخارجه ایران گسترش داد و سپاه پاسداران ایران را درلیست سازمانهای تروریستی قرارداد. کاملا روشن شد که دولت ترامپ بدنبال تغییر رژیم و فروپاشی ایران است. متاسفانه عربستان با اسرائیل وآمریکای ترامپ متحد شدند. لذا این تصمیم آنها بود که روند تعامل را به تقابل تبدیل کردند و جنگ سیاسی و اقتصادی و امنیتی و سایبری علیه ایران را آغاز کردند. لذا ایران هم با تمام ظرفیت جواب خواهد داد ضمن اینکه ایران اعلام کرده که در حمله به آرامکو دخالتی نداشته است.

مجری: احمد ابراهیم! آیا ایران حمله کرده است.

احمد ابراهیم: ایران قطعا مداخله داشته و این روش ایران است. ما میخواهیم ایران به جامعه بین الملل برگردد منتهی ایران خود را متحد حزب الله و الحشد الشعبی و حوثی ها کرده و لذا اقتصاد ایران به گروگان رفته است. ما آینده خوبی برای مردم ایران میخواهیم منتهی دولت ایران تروریسم را حمایت میکند.

مجری:  الحمدانی! دیدگاه  شما یعنوان یک یمنی چیست؟

الحمدانی: حوثی ها نماینده یمن نیستند. حمله میتواند از عراق یا کشور دیگری باشد منتهی دخالت ایران روشن است. عربستان از نماینده گان سازمان ملل برای بررسی دعوت کرده است که باید منتظر نتیجه بود.

مجری: جانتان برادر! تاثیر این حمله چیست؟

جانتان برادر: قیمت نفت افزایش خواهد یافت. پیام ایران برای این حمله این است که:

 1-اگر ما نتوانیم نفت صادر کنیم، شما هم نخواهید توانست.

2-تاسیسات نفتی عربستان آسیب پذیر است.

لذا اگر شما میخواهید سیاست فشار حداکثری را دنبال کنید، ماهم سیاست مقاومت حداکثری را دنبال خواهیم کرد.

مجری: ایران درحقیقت پاسخ سیاست فشار حداکثری آمریکا را میدهد. تاثیر آن برروابط ایران و آمریکا چیست؟

جانتان برادر: اگر راه حلی پیدا نشود، اوضاع دشوارتر خواهد شد. ترامپ به آخر خط تحریمها رسیده و با جنگ هم مخالف است. لاکن ممکن است دست به اقدام نظامی بزند.

مجری: موسویان! ایران گفته آماده جنگ است اگر مورد حمله قرار گیرد.

موسویان: جنگ قبلا شروع شده است. ترامپ قبلا جنگ اقتصادی، جنگ سیاسی و جنگ امنیتی علیه ایران را آغاز کرده است. عربستان و اسرائیل و امارات هم در این کارزار علیه ایران مشارکت دارند. تنها، جنگ نظامی باقیمانده است. اما شک ندارم که اگر ایران مورد حمله نظامی قرار گیرد، این یک جنگ دوجانبه ایران و آمریکا نخواهد بود بلکه یک جنگ منطقه ای خواهد بود. چنین وضعیتی برای آمریکا و عربستان و ایران وکل منطقه فاجعه خواهد بود. برنده ای وجود نخواهد داشت بلکه همه بازنده خواهند بود.

مجری: احمد ابراهیم! سلمان خیلی تهاجمی علیه ایران موضع گرفته و ظریف میگوید که عربستان میخواهد تا آمریکا آخرین سربازش با ایران بجنگد. آیا عربستان جنگ میخواهد؟

احمد ابراهیم: البته که نه! درصورت جنگ ایران چیزی ندارد که از دست بدهد اما عربستان خیلی چیزها از دست خواهد داد. ایران با ما تجاوزکارانه برخورد کرده است. ایرانی ها سفارت ما را آتش زدند، سفیر ما در واشینگتن را خواستند ترور کنند، از القاعده حمایت میکنند. ما فقط میخواهم ایران به مقررات بین الملل برگردد. اما اگر ائتلاف جهانی به ایران حمله کند،ایران بیشتر از یکساعت دوام نخواهد آورد!

مجری: الحمودی! ایران و عربستان در یک کارزار منطقه ای بسر میبرند. آیا عربستان حملات خود علیه یمن را تشدید خواهد کرد؟

الحمودی: جنگ یمن درزمان توافق هسته ای ایران آغاز شد. زمانی که توافق هسته ای حاصل شد، عربستان به یمن حمله کرد و آمریکا هم حمایت کرد. ابتدا جنگ یمن، جنگ نیروهای وابسته به ایران و عربستان بود اما الان بسیار فراتر از آن رفته است. درنهایت حل بحران یمن میتواند به صلح عربستان و ایران کمک کند. دراین راستا، بیشترین نقش را آمریکا میتواند برای تاثیرگذاری روی عربستان برای صلح یمن داشته باشد. شرایط برای صلح آماده است ضمن اینکه میتواند بحران یمن تشدید شود.

مجری:  جانتان برادر! برخی از کشورها میخواهند برجام را حفظ کنند. شانسی برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا و جود دارد؟

جانتان برادر: ایران گفته که اول باید آمریکا تحریمها را بردارد تا ما مذاکره کنیم. لذا شانسی برای مذاکره وجود ندارد. ترامپ علاقه ای به جنگ ندارد. در چند دهه گذشته، معامله آمریکا با عربستان براساس "نفت در مقابل امنیت" بود. ترامپ عقیده ای به ادامه این معامله ندارد چون به نفت آنها احتیاج ندارد و بخاطر نفت هم وارد جنگ نمیشود. این موضع خوبی است.

مجری: موسویان! ایران گفته درصورت بازگشت آمریکا به برجام برمیگردد. آیا شما شانسی برای یک معامله بزرگ بین ایران و آمریکا می بینید که شامل مسائل منطقه هم بشود؟

موسویان: من شخصا معامله بزرگ بین ایران و عربستان را بیشتر می پسندم. علاقه مندم که ایران و عربستان با هم درمورد صلح و امنیت در خلیج فارس و خاورمیانه گفتگو و توافق کنند. آمریکا هزاران مایل ازمنطقه ما دور است و ما باید خودمان درمنطقه مسائل مان را حل کنیم. منتهی شرکت کننده اهل سعودی در این میزگرد یک اصل مهمی را برای توافق ایران و عربستان مطرح کرد. ایشان گفت که عربستان خواهان بازگشت ایران به مقررات بین الملل است. من براساس این اصل، سه پیشنهاد برای عربستان دارم.

اول: شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه 2231، برجام را تصویب کرده و بدین ترتیب برجام یک ضابطه بین المللی است. من پیشنهاد میکنم آمریکا وعربستان به مقررات بین الملل در این مورد یعنی قطعنامه سازمان ملل احترام گذاشته و از برجام حمایت کند بجای اینکه آن را نقض کنند.

دوم: بند 8 قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل به دبیر کل سازمان ملل ماموریت داده که برای ایجاد یک نظام امنیت منطقه ای با هشت کشورحاشیه خلیج فارس شامل ایران، عربستان، عراق، و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس گفتگو کند. ایران از این قطعنامه سازمان ملل حمایت میکند. من پیشنهاد میکنم عربستان هم به مقررات بین الملل احترام گذاشته و از این قطعنامه سازمان ملل برا ی ایجاد صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس حمایت کند.

سوم: عربستان به نرمهای بین المللی درمورد دولتها احترام بگذارد. کاملا آشکار شده که عربستان گروههای تروریستی مانند داعش و القاعده را به سوریه صادر کرد برای ساقط کردن دولت سوریه. اما ایران در کناردولت قانونی سوریه با تروریستها جنگید. لذا من پیشنهاد میکنم عربستان به مقررات بین الملل احترام گذاشته و از صدور تروریسم برای تغییر رژیم در کشورهای منطقه دست بردارد.

مجری: احمد ابراهیم! شانسی برای همکاری منطقه ای میبینید؟

احمد ابراهیم: ما تلاش کرده ایم. اما ایران میخواهد انقلاب صادر کند.مردم ایران ملت باهوشی هستند. برجام یک توافق بین المللی است و ما جزیی از این معامله برای مخالفت با سلاحهای هسته ای هستیم.

مجری: الحمدانی! شانسی برای صلح درمنطقه میبینید؟

الحمدانی: ایران و عربستان هر دو قدرت نمایی میکنند و میخواهند برنده باشند. لذا ما به یک طرح صلحی پیشرفته ای احتیاج داریم که به هردو کشوراحساس پیروزی بدهد. ایران و عربستان میتوانند درمورد منطقه به توافقی برسند که حل مشکل یمن را هم دربرگیرد.

مجری: جانتان برادر! چه انتخابی برای آمریکا وجود دارد؟

جانتان برادر: بحران یمن میتواند بدتر شود.شیعیان در عربستان روی ذخائر نفت نشسته اند. حتی ممکن است این پهپادها از منطقه شیعه نشین عربستان به آرامکو حمله کرده باشند. اسرائیل به نیروهای متحد ایران در سوریه و عراق حملات نظامی میکند تا از بازگشایی یک جبهه توسط ایران علیه اسراییل جلوگیری کند. لذا ایران موشک های خود را به عراق منتقل کرده است. اما ایران یک امکان بزرگتر دارد و آنهم حزب الله لبنان است که ذخائر عظیم موشکی دارد و میتواند علیه اسرائیل بکار گیرد.


 

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما