کدخبر: ۳۰۵۵۴۱ لینک کوتاه

پس‌لرزه‌های اوکراین گیت؛ احضار وکیل ترامپ به کنگره آمریکا

اقتصادنیوز: روسای دموکرات سه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند، وکیل شخصی دونالد ترامپ که نقشی کلیدی در مساله افشاگری اخیر درباره تماس تلفنی ترامپ و رییس جمهور اوکراین دارد، به دلیل اسناد مربوط به اوکراین احضار شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، چندی پیش گزارش شد که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در تماس تلفنی که اواخر ماه ژوئیه با همتای اوکراینی خود داشته، از این رئیس‌جمهوری درخواست کرده که درباره احتمال "فساد" جو بایدن و پسرش تحقیقاتی انجام دهد. این مساله که جنجال‌های بسیاری را به دنبال داشت، اکنون هدف تحقیقات استیضاح ترامپ قرار گرفته است.

به گزارش شبکه "ای بی سی"، رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای اظهار کرد: من از سه کمیته مجلس نمایندگان احضاریه دریافت کرده‌ام. این مساله مسائل حقوقی، مربوط به قانون اساسی و حقوقی مانند حق موکل برای عدم افشای ارتباطات با وکیل را مطرح می‌کند.

آدام شف، جری نادلر و الایجا کومینگز، روسای سه کمیته مجلس نمایندگان اظهار کردند، جولیانی "در تلویزیون ملی تایید کرده است که در حالی که وکیل شخصی رییس جمهور بوده از دولت اوکراین خواسته جو بایدن را هدف تحقیقات قرار دهد".

این قانونگذاران ادامه دادند: علاوه بر این، جولیانی اخیرا اظهار کرد که مدارکی در قالب پیام نوشتاری، تماس تلفنی ضبط شده و دیگر ارتباطات در دست دارد که نشان می‌دهند در این کار تنها نبوده و دیگر مقامات دولت ترامپ نیز احتمالا در این طرح دست داشته‌اند.

این احضاریه از جولیانی می‌خواهد تا روز ۱۵ اکتبر این مدارک را ارائه کند. جولیانی که چندین بار به عنوان یک شهروند عادی به اوکراین سفر کرده تا  با مقامات اوکران گفتگو کند و از آنان بخواهد درباره بایدن تحقیقات انجام دهند، هرگونه خطا را تکذیب کرده است.

شف، نادلر و کومینگز به ترتیب روسای کمیته‌های "اطلاعات"، "قضایی" و "نظارت و اصلاحات" مجلس نمایندگان آمریکا هستند.

پاسخ جولیانی به سوالی درباره اینکه با کمیته اطلاعات همکاری خواهد کرد، در ابتدا این بود که با شف همکاری نمی‌کند اما سپس اظهار کرد، اگر موکلش (ترامپ) بپذیرد، این کار را "در نظر خواهد گرفت".

او در این باره گفت: من یک وکیلم. این حق ترامپ است (که نخواهد اموری که با موکلش داشته، افشا شوند). اگر او تصمیم بگیرد که می‌خواهد من شهادت دهم، مسلما شهادت خواهم داد؛ با اینکه من فکر می‌کنم آدام شف رییسی غیرقانونی است. او هم‌اکنون در خصوص این پرونده پیش‌داوری کرده است.

این سه رییس کمیته همچنین نامه‌های جداگانه‌ای به سه تن از وابستگان جولیانی نوشته و از آن‌ها درخواست ارائه اسناد و مدارکی داشته‌اند.

آن‌ها در این نامه نوشته‌اند: کمیته‌های ما دلایلی دارند که باور کنند شما اطلاعات و اسنادی در رابطه با این پرونده دارید.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند