کدخبر: ۳۰۵۶۰۰ لینک کوتاه

تایید درخواست کمک ترامپ از دولت استرالیا درباره تحقیقات مولر؛

پرونده تبانی‌های خارجی ترامپ سنگین‌تر شد؛ پای استرالیا هم به میان آمد

اقتصادنیوز؛ بعد از رسانه‌ای شدن درخواست دونالد ترامپ و دولت او از استرالیا برای کمک به پرونده «رابرت مولر» بازپرس ویژه تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و ادعای تبانی کارزار انتخاباتی ترامپ با روس‌ها، دولت استرالیا مجبور به واکنش نشان دادن به این خبر شده و درخواست کمک ترامپ در این زمینه را تایید کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ بنا بر گزارش «اسپوتنیک»، دولت استرالیا تایید کرده است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از اسکات موریسیون نخست‌وزیر این کشور در رابطه با تحقیقات رابرت مولر درخواست کمک کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز بامداد امروز سه‌شنبه به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت، ترامپ اخیرا با موریسون تماس گرفته و از او خواست تا به «ویلیام بار» وزیر دادگستری آمریکا کمک کند تا اطلاعاتی را برای بی‌اعتبار کردن تحقیقات «رابرت مولر» بازپرس ویژه در مورد دخالت دعایی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده (و ارتباط ترامپ با مسکو) در اختیار کاخ سفید قرار دهد.

ترامپ و مولر

 

نیویورک تایمز با تشبیه کردن این تماس، به فشار تلفنی چند هفته پیش ترامپ به «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین برای تحقیقات درخصوص پسر «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، نوشت: «گفت‌وگو با موریسون نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور [ترامپ] از سطوح عالی دیپلماسی برای پیشبرد منافع سیاسی شخصی خود استفاده می‌کند».

این منابع می‌گویند که ابتدا وزیر دادگستری آمریکا از ترامپ خواسته بود تا با نخست‌وزیر استرالیا صحبت و درخواست کمک قضایی کند.

نیویورک تایمز با بیان اینکه در اصل ترامپ از موریسون خواسته بود که دولت استرالیا را مورد تحقیق قرار دهد، توضیح می‌دهد: «زیرا تحقیقات اف.بی.آی درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، بعد از آن آغاز شد که مقامات استرالیایی به آنها درباره اطلاع‌رسانی روس‌ها به تیم انتخاباتی ترامپ درباره انتشار اطلاعات مخرب درباره هیلاری کلینتون گزارش دادند».

یک مقام وزارت دادگستری آمریکا با تایید این خبر گفت که ترامپ اخیرا در تماس تلفنی از نخست‌وزیر استرالیا خواسته بود در تحقیقاتی درباره خاستگاه تحقیقات مولر کمک کند. وی البته تاکید کرد که این فقط یک تماس عادی و درخواست بوده نه یک فشار و اجبار.

با گذشت ساعاتی پس از انتشار خبر نیویورک تایمز، دولت استرالیا با انتشار یک بیانیه اعلام کرد: «دولت استرالیا همیشه آماده کمک کردن و همکاری با تلاش‌ها به منظور روشن شدن موضوعات مورد تحقیق بوده است».

بنا بر گزارش گاردین، اسکات موریسون نخست‌وزیر استرالیا هم «در گفت‌و‌گویش با رئیس‌جمهور (آمریکا) یک بار دیگر بر آمادگی خودش (برای کمک به آمریکا) اعلام کرده است».

استرالیا درخواست کمک ترامپ از کانبرا درباره تحقیقات مولر را تایید کرد

اولین واکنش استرالیا به جنجال‌ها درباره طلب کمک ترامپ از این کشور در شرایطی صورت گرفته که فضای سیاسی آمریکا با توجه به تحرکات رئیس‌جمهور علیه «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور سابق این کشور و درخواست ترامپ از رئیس‌جمهور اوکراین برای تحقیق درباره فساد احتمالی بایدن و پسرش به شدت ملتهب شده است.

جنجال‌ها درباره آنچه که به «اوکراین‌گیت» معروف شده، تا جایی پیش رفته که دموکرات‌ها تحقیق برای استیضاح ترامپ را آغاز کرده‌ و خواستار دسترسی به متن مکالماتش با سران کشورها شده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند