آمار تکان‌دهنده سازمان ملل از پناهجویان قربانی در مدیترانه

کدخبر: 305634
اقتصادنیوز؛ بنابر گزارش کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل، از آغاز سال 2019 تاکنون، بیش از یکهزار نفر از پناهجویان در حین عبور از مدیترانه جان خود را از دست دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ روزنامه انگلیسی دیلی میل گزارش کرد، اوایل هفته جاری، قایق پناهجویان در امتداد «مغرب» واژگون شد و دستکم 12 نفر از سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.

طبق این گزارش، کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد آمار مرگ و میر پناهجویانی که در راه رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده‌اند، هم‌اکنون به یک «نقطه تاریک و غم‌افزا» رسیده است.

بنا بر آمار و ارقام سازمان ملل، بیش از نیمی از مرگ و میر مرتبط با پناهجویان در سال جاری میلادی، مربوط به مسیر مرکز مدیترانه به سمت ایتالیا و جزیره مالت می‌شود و در حقیقت، 68 درصد از آمار تلفات مربوط به پناهجویان مربوط به این مسیر است.

طبق این گزارش، در مجموع بیش از 68 هزار پناهجو تلاش کردند در اولین 9 ماه 2019، از گذرگاه مدیترانه عبور کنند که 9 هزار نفر از این تعداد تنها در یک ماه گذشته اقدام به عبور از این مسیر کرده‌اند.

از میان تلفات یکهزار نفری سال جاری میلادی، بیش از 650 مورد از مسیر مرکز مدیترانه به سمت ایتالیا و جزیره مالت در حرکت بودند.

این آمار نشان می‌دهد که بیش از 250 نفر در مسیر خود به سمت اسپانیا و 60 نفر نیز در مسیر خود به سمت یونان یا قبرس جان خود را از دست دادند.

بعد از آنکه ایتالیا و «متئو سالوینی» وزیر کشور سابق ایتالیا، مواضع سختی در مقابل پناهجویان اتخاذ کردند، مسیر غربی به سمت اسپانیا متداول‌تر شده است.

گرچه 7 هزار پناهجو در سال جاری میلادی وارد ایتالیا شدند اما همین تعداد بار دیگر در دریا با موانع نیروهای امنیتی روبرو شدند و به لیبی بازگردانده شدند.

سالوینی در تابستان امسال، در یک قمار سیاسی قدرت را واگذار کرد و دولت جدید تا حدودی مواضع خود را در مقابل پناهجویان، نرم‌تر کرده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما