کدخبر: ۳۰۵۶۶۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

منبع لبنانی به روسیا‌الیوم خبر داد؛

عصبانیت آمریکا از نزدیکی «سعد حریری» به حزب‌الله

اقتصادنیوز؛ به دنبال گزارش نیویورک‌تایمز علیه سعد الحریری، نخست وزیر لبنان، یک منبع لبنانی در گفت‌وگو با روسیاالیوم اعلام کرد، گزارش روزنامه آمریکایی علیه «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان به نزدیک شدن وی به حزب‌الله و جریان رئیس‌جمهور این کشور در ارتباط است و واشنگتن پیام سرزنش‌آمیز خود را اینگونه برای الحریری فرستاده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» دوشنبه (دیروز) ادعا کرد، «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان در سال ۲۰۱۳ در پی رابطه با یک مدل اهل آفریقای جنوبی مبلغی به میزان ۱۶ میلیون دلار به وی داده است.

در همین ارتباط یک منبع لبنانی به شبکه «روسیا الیوم» گفت، هیچ کسی در لبنان به آن اندازه‌ای که خواستار بحث درباره پیام پشت پرده این گزارش نیویورک‌تایمز است، خواستار صحبت درباره مضمون خود گزارش نیست.

فشار آمریکا بر «سعد الحریری» برای بی‌ثبات کردن لبنان

این منبع افزود: مسأله (ذکر شده در روزنامه) مستند است و در سال 2013 اتفاق افتاده اما فاش کردن آن در زمان فعلی در چارچوب پیام سرزنش‌آمیز تند آمریکا به الحریری است که همزمان با درخواست وی برای استعفا در پی بحرانی شدن وضعیت اقتصادی لبنان و تظاهرات در این کشور صورت می‌گیرد خصوصا اینکه الحریری (این روزها ) همبستگی بیشتری با "التیار الوطنی الحر" (جریان وابسته به میشل عون) و حزب‌الله پیدا کرده است.

منبع لبنانی مذکور ادامه داد: اطلاعات نشان می‌دهد حزب‌الله امروز به الحریری به عنوان نخست وزیر لبنان تعهد بیشتری دارد همانطور که رئیس‌جمهور به مصالحه‌‌‌ای که بر اساس آن الحریری به نخست‌وزیر و میشل عون به ریاست‌جمهوری رسید، متعهدتر شده است. در برابر الحریری گزینه دیگری جز تعهد به رئیس‌جمهور و حزب‌الله وجود ندارد تا طیفی قدرتمند برای مقابله با تلاش‌های آمریکا در راستای بر هم زدن ثبات لبنان تشکیل دهند.

در ادامه این گزارش آمده است، ممکن است هفته‌ها یا ماه‌های آینده و قبل از آرام شدن جبهه‌های متشنج و تثبیت وضعیت موجود در منطقه، برخی طرف‌ها تلاش‌هایی برای به دست آوردن امتیاز یا فشار بر رقبا انجام دهند و این شامل تمام منطقه می‌شود. شاید بحران اخیر در بازارهای مالی لبنان در همین چارچوب باشد خصوصا اینکه مقاله طولانی نیویورک‌تایمز در زمانی فعلی منتشر می‌شود و الحریری را با قدرت هدف می‌گیرد.

لبنان از هفته گذشته شاهد تظاهرات مردمی در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی-اجتماعی است و برخی درخواست‌ها برای استعفای کابینه نیز وجود دارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند