کدخبر: ۳۰۵۷۱۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
روایتی از جلسه «میکروفن خاموش» رئیس‌جمهور با اصلاح‌طلبان

روایتی از جلسه «میکروفن خاموش» رئیس‌جمهور با اصلاح‌طلبان

اقتصادنیوز: اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی استرس و تردید دارند. تکلیف آنها با خودشان هم مشخص نیست که بالاخره مشروط می آیند یا به هر قیمتی پا به میدان رقابت می‌گذارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، با وجودی که ائتلاف اصلاحات و اعتدال در 92، 94 و 96 جواب داد اما دیگر شرایط آن سال ها قابل مقایسه با وضعیت کنونی کشور نیست. راهبرد گفتمانی روحانی شکست خورد و از اصلاح طلبان مجلس و شورای شهر هم آبی گرم نشد، نتیجه چنین اوضاعی فقط یک اتفاق خواهد بود  پیروزی قاطع رقیب در انتخابات مجلس.

مسئله‌ای که هم حامیان دولت و هم اصلاح طلبان را به فکر واداشته است. حزب اعتدال و توسعه با وجود بگومگوهای رسانه ای سال گذشته واعظی با چهره های شاخص جریان اصلاحات، از همین الان دست به دعا برداشته تا دوباره اصلاح طلبان برای ائتلاف از خود نرمش نشان دهند.

غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی اعتدال و توسعه می گوید «رقیب وضعیت بهتری دارد بنابراین اصلاحات، اعتدال و میانه روهای اصولگرا گریزی از ائتلاف ندارند. در واقع آنها با این ائتلاف می توانند از یک شکست همه جانبه جلوگیری کنند و در مجلس آینده فراکسیون اقلیت قوی را شکل دهند بنابراین باید دعا کنیم تفکر بهزاد نبوی گفتمان غالب اصلاحات شود».

البته اعتدال و توسعه‌ای‌ها فقط به دعا اکتفا نکردند و از ماه های ابتدایی سال برای به دست آوردن دل اصلاح طلبان آستین بالا زدند. جلسه افطاری حسن روحانی با فعالان اصلاح طلب گرچه 4 ماه پیش رسانه ای نشد اما خبرش به بیرون درز کرد. جلسه ای مهم که سیدمحمد خاتمی هم در آن حضور داشت و اصلاح طلبان دغدغه های انتخاباتی خود را به اطلاع روحانی رساندند.

دو روایت متفاوت از جلسه چراغ خاموش روحانی با اصلاح طلبان

اصولگرایان با شنیدن خبر این جلسه بیش از پیش تحرکات انتخاباتی جناح رقیب را زیر نظر گرفتند چون معتقدند «دولت برای راحتی در سال پایانی مسئولیتش تلاش دارد مجلسی شکل بگیرد که سهم جریان اصلاحات و اعتدال در آن قابل توجه باشد بنابراین همه امکانات و ابزارها و منابعش را برای نیل به مقصود خود به کار می گیرد».

طلایی فعال سیاسی نزدیک به محمدباقر قالیباف در گفتگو با نامه نیوز گفت «روحانی در ماه مبارک رمضان ضیافت افطاری با حضور آقای خاتمی داشت، آنجا گفتگوهایی انجام و به جریان های حاضر اطمینان داده شد که نگرانی چندانی برای انتخابات آتی مجلس و نتایج آن نداشته باشند».

اما روایت اصلاح طلبان هم از مراسم افطاری با روحانی شنیدنی است. عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات گفت «در مراسم افطاری به دعوت آقای روحانی خیلی از اصلاح طلبان بودند، مباحث زیادی درباره فراهم سازی بستری برای شکل گیری رقابتی برابر با جریان رقیب مطرح شد. آقای روحانی نیز گفت درباره برگزاری انتخابات و روند بررسی صلاحیت ها خاطر جمع باشید. همانجا دوستان اعلام کردند اصلاح طلبان قبل از شورای نگهبان، نگران هیأت های اجرایی هستند که آقای روحانی گفت نگران نباشند»

این فعال اصلاح طلب یادآور شد «اتفاقا نگرانی ما از هیأت‌های اجرایی محرز است و چون اصلاح طلبان تجربه این نوع قول ها را از آقای روحانی داشتند که در مقام اجرا برعکس آن عمل شده بنابراین هیچ کدام حرف‌های آقای روحانی را باور نکردند. در واقع در آن جلسه افطاری رئیس جمهور به طور تشریفاتی صحبت‌هایی را مطرح کرد و بعد هم همه بلند شدند و به خانه و زندگی خودشان رفتند.»

اصلاح طلبان امروز بر کاهش سرمایه اجتماعی شان واقف هستند و به همین خاطر نمی خواهند برای چهارمین بار وارد ائتلافی شوند که هزینه اش با اعتبار سیاسی اصلاحات پرداخت شود اما نفعش را اعتدالی ببرند. البته تا اعلام نتیجه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس 4 ماه زمان باقی است، باید منتظر ماند و دید در هفته های منتهی به رقابت دوم اسفند معادلات و آرایش صحنه چه طور رقم می خورد؟

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند