کدخبر: ۳۰۶۰۱۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد؛

بهبود همکاری‌های ایران و آژانس انرژی اتمی

اقتصادنیوز؛ کورنل فروتا، مدیرکل موقت آژانس انرژی اتمی اظهاراتی از بهبود همکاری ایران با دیده‌بانی هسته‌ای سازمان ملل مطرح کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از «کورنل فروتا» سرپرست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (جمعه) اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران همکاری‌ها با بازرسان این سازمان را بهبود داده است.

فروتا در گزارشی درباره روند بازرسی از مکانی در تهران که ذرات رادیواکتیو در آن یافت شده، به خبرنگاران گفت: «برخی تعاملات انجام شده و هم‌اکنون نیز در حال رخ دادن است».

به نوشته خبرگزاری «رویترز» دیپلمات‌های آژانس که خواستند نامشان فاش نشود، می‌گویند ایران پیشتر در روند فعالیت بازرسان آژانس که ذرات اورانیوم را در مکان اعلام‌نشده‌ای در تهران پیدا کرده بودند، اخلال ایجاد کرده است.

مدیرکل موقت آژانس اتمی بدون بیان جزئیات بیشتری از تعاملات ایران با این سازمان، افزود: «این یک فرایند در حال انجام است... من نمی‌توانم درباره نحوه پایان یافتن آن، از پیش قضاوت کنم. این تعامل هم بدان معنی نیست که مشکلات به صورت کامل مرتفع شده‌اند، اما گامی در جهت درست است».

فروتا پیشتر هم با بیان اینکه راستی‌آزمایی اجرای تعهدات ایران ذیل برجام ادامه دارد، گفت ایران باید با این نهاد همکاری «کامل و به‌هنگام» داشته باشد.

***

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال در سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد که تا زمان اجرایی شدن وعده اروپا برای جبران آثار منفی ناشی از اقدام واشنگتن، به مرور تعهد خود به این توافق را کاهش می‌دهد. تهران تاکنون ظرف سه گام، تعهد به سقف ذخایر اورانیوم و آب سنگین، محدودیت خلوص اورانیوم و محدودیت‌های مربوط به فعالیت‌های تحقیق و توسعه را به حال تعلیق درآورده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند