کدخبر: ۳۰۶۲۰۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بروکسل و لندن تنها یک هفته فرصت برای تصمیم‌گیری نهایی دارند؛

دست رد اروپا به پیشنهاد مذاکره جانسون

اقتصادنیوز؛ رسانه بریتانیایی اسکای‌نیوز در گزارش خود اعلام کرد که اتحادیه اروپا درخواست بریتانیا برای برگزاری مذاکرات برگزیت را در آخر هفته جاری رد کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ اتحادیه اروپا درخواست بریتانیا مبنی بر برگزاری مذاکرات در مورد طرح جانسون برای خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) را رد کرد.

طبق گزارش «اسکای نیوز»، کمیسیون اروپا گفته که پیشنهاد جدید جانسون هیچ اساسی را برای نهایی کردن یک توافق جداسازی ارائه نمی‌کند.

اسکای نیوز به نقل از «ناتاشا برتود» سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا گفت که مذاکرات در مورد طرح جانسون برای جایگزین کردن «ترتیبات پشتیبان» در پایان هفته انجام نخواهد شد.

وی گفت که فرصت دیگری به بریتانیا برای ارائه جزئیات طرح خود در روز دوشنبه، داده خواهد شد.

روزنامه تایمز به نقل از یک دیپلمات اتحادیه اروپا گفت: «اگر ما مذاکرات آخر هفته را برگزار کنیم، به نظر می‌رسد که این مذاکرات مناسب است اما ما هنوز راه درازی در پیش داریم.»

توافقنامه‌ای موسوم به «توافق جمعه خوب» که از سال ۱۹۹۹ به اجرا در آمده به صراحت انجام هر گونه بازرسی‌های فیزیکی در مرز را ممنوع می‌کند. اتحادیه اروپا با پیشنهاد ساز و کاری موسوم به «ترتیبات پشتیبان» به دنبال محافظت از مفاد «توافق جمعه خوب» است، اما دولت جانسون با این بند موافق نیست و به دنبال لغو آن است.

مهلت یک هفته ای لندن و بروکسل برای جلوگیری از بحران برگزیت

طبق این گزارش، روز جمعه متن طرح پیشنهادی جانسون برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) منتشر شد.

یک هفته فرصت تا تصمیم نهایی

هشدار دیپلمات‌های اروپایی در حالی مطرح می‌شود که موعد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) تعیین شده است.

مقامات دیپلماتیک اروپایی با این حال تاکید کرده‌اند که اعلام اینکه دو طرف تنها تا هفته آینده فرصت دارند، نوعی ضرب الاجل به بریتانیا محسوب نمی‌شود.

بنا به اعلام این دیپلمات‌ها، دو طرف باید تا روز جمعه در مورد متن مشترک به توافق دست یابند تا دولت‌های عضو اتحادیه اروپا پیش از نشست شورای اروپا در روزهای ۱۷ و ۱۸ اکتبر (۲۵ و ۲۶ مهر) در جریان آن قرار گیرند.

اکثر دیپلمات‌های اروپایی در مورد احتمال توافق دو طرف پیش از پایان هفته تردید دارند؛ این در حالی است که مذاکرات فشرده بین لندن و بروکسل همچنان ادامه دارد.

اگر اتحادیه اروپا و انگلیس نتوانند در موعد مقرر به توافق دست یابند بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس مجبور به انتخاب بین گزینه درخواست تمدید مهلت برگزیت و گزینه خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا می‌شود.

شواهد نشان می‌دهد که بوریس جانسون آماده است تا در صورت عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا تا روز ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر)، درخواست تمدید مهلت برگزیت را به این اتحادیه ارائه کند.

بنا به مصوبه پارلمان انگلیس، نخست‌وزیر این کشور در صورت عدم دستیابی به توافق موظف به ارائه چنین درخواستی است.

***

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال ۱۳۹۵ در یک همه‌پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند