کدخبر: ۳۰۶۳۹۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ایران چگونه نفت خود را بدون جلب توجه صادر می کند؟

اقتصاد نیوز: در حالی که صنایع و به خصوص نفت ایران تحت تحریم شدید آمریکا قرار دارد اما با این حال نفت کشورمان به دست مشتری های خود می رسد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از اسپوتینگ،تانکرهای شبح، شرکت های کاغذی و روش های بسیار دیگری برای صادرات نفت ایران از خلیج فارس وجود دارد.

در خصوص «تانکرهای شبح» ، شرکت های کاغذی و یا سایرروش های صادرات نفت ایرانی در خلیج فارس، در خصوص آهنگ رشد صنایع پتروشیمی در شرایط تحریمی، در زمینه ساخت خط لوله نفتی جایگزین در منطقه ماکران، نیکلای کوژانوف هیات علمی دانشکده بین المللی اقتصاد و روابط بین الملل آکادمی علوم روسیه، استاد مرکز تحقیقات کشورهای خلیج فارس دانشگاه قطر به اسپوتنیک توضیح می دهد. در حاشیه هفته انرژی روسیه وزیر نفت ایران بیژن زنگنه در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک ضمن پاسخ به این سوال که آیا ایران از تانکرهای شبح استفاده می کند گفت: « ما از هر روشی استفاده کرده و هر کاری که بتوانیم برای صادرات نفت می کنیم و در مقابل ممنوعیت ها و تحریم ها تسلیم نمی شویم. اینجا همه روش های خوب هستند. صادرات نفت در واقع حق قانونی ماست.به گفته ی گوژانوف، ایران از روش های مختلف برای صادرات نفت خود استفاده می کند.

این کارشناس توضیح داد: « پاسخ وزیر زنگنه کاملا صادقانه است. ارسال های ایرانی نفت به خارج در کل از منطقه خاکستری عبور می کند. در واقع از دیدگاه قوانین تحریمی آمریکایی غیر قانونی است. روش های دور زدن بسیار زیادی وجود دارد. ساده ترین آن: در تانکرهایی است که نفت ایرانی را حمل می کنند تنها  ردیاب هایی دارند که با سادگی خاموش می شوند و این امکان را می دهند که مکانشان را در اقیانوس ها تشخیص داد. روش های بسیار زیاد دیگری هم هستند شامل استفاده از شرکت های کاغذی ثبت شده در کشورهای ثالی که نفت کش ها ی خودشان را دارند.»

به گفته ی زنگنه ، ایران قصد دارد درآمد صنایع پتروشیمی را در دو سال آینده به ۲۵ میلیارد دلار برساند و شش سال بعد به ۳۷ میلیارد دلار.

این کارشناس ضمن پاسخ به سوال اسپوتنیک در خصوص اینکه تا چه اندازه خوش بینی ایرانی ها برای آهنگ رشد صنایع پتروشیمی توجیه پذیر است، توضیح داد که ایرانی های عملا راه خروجی ندارند. آنها باید صنایع پتروشیمی خود را به عنوان سودآورترین منبع درآمد حاصل از صادرات نفت به خارج از کشور توسعه دهند. وی گفت: « مسئله دیگر این است که آهنگ رشد حجم تولید و درآمد کاملا خوش بینانه است. ضمن احتساب شرایط که حول ایران وجود دارد، تامین حجم لازم سرمایه گذاری و دریافت تجهیزات مورد نیاز برای ایرانی ها تا با این آهنگی رشد تولید و افزایش درآمد نمایند ، به نظر من غیر ممکن بوده و یا احتمالش بسیار کم است.»

به گفته ی این کارشناس در منطقه ماکران نزدیک شهر جاسک ترمینال نفتی جدیدی ساخته می شود که قدرت صادرات آن یک میلیون بشکه نفت در شبانه روز است. همچنین در منطقه ساخت و ساز خط لوله نفت در جریان است که قرار است تا سال ۲۰۲۱ به اتمام برسد.

این کارشناس می گوید: « در ارتباط با طرح های ساخت زیرساخت هایی که اجازه می دهد ایران نفت خود را با دور زدن تنگه هرمز صادر نماید آنها تقریبا ۵ تا ۶ سال است که وجود دارد. کوژانوف خاتمه داد: «پیشرفت واقعی خیلی زیاد نیست. از نقطه نظر اقتصادی پروژه کاملا توجیه پذیر نیست. ملاحظات اصلی ، نگرانی های امنیتی بیشتری را به همراه دارد. مسئله دیگر مدت زمان در نظر گرفته شده یعنی تا سال ۲۰۲۱ شک برانگیز است. تا آنجا که من به خاطر دارم، ایران مدت زمان اجرای پروژه را به شرایط بهتر اقتصادی سه بار جابه جا کرد. »

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند