کدخبر: ۳۰۹۱۹۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رئیس دفتر رهبری: پهلوی پشتوانه مالی تبلیغ دین را از بین بردند

اقتصادنیوز: رئیس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به خدمات اوقاف در پیاده‌روی اربعین گفت: موکب‌ها و خدمات ارزشمندی که به صورت رایگان در اختیار زائران قرار می‌گیرد در هیچ کجای دنیا نظیر ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از ری، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌گلپایگانی امروز در همایش دهه وقف با بیان اینکه اهمیت وقف بر همگان آشکار و مشخص است اظهار داشت: برای اطلاع از اهمیت وقف می‌توان به سابقه تخریب وقف توسط رضاخان و محمدرضا شاه پرداخت که این پدر و پسر بزرگ‌ترین جنایات را در زمینه وقف داشتند.

وی بیان کرد: رضاخان پس از سفر به ترکیه و گرفتن دستورالعمل از اربابان چندین مورد جنایت داشت که یکی از آن‌ها در زمینه وقف بود.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در ادامه افزود: جنایات متعددی از رضاخان به مردم وارد شد که مهم‌ترین آن‌ها شامل ممنوعیت موقوفات، کشف حجاب، کشتار در جوار حرم امام رضا(ع) و ممنوعیت روضه‌خوانی بود.

محمدی‌گلپایگانی با اشاره به اقدامات حکومت پهلوی در زمینه وقف تصریح کرد: حکومت پهلوی موقوفات را ویران کرد تا جایی که مردم اجازه وقف و حتی نام بردن از این عمل ارزشمند را نداشتند، در زمان حکومت محمدرضا شاه دستوری صادر شد که براساس آن اموال موقوفه در اختیار کشاورزان به نام کشاورزی که بر زمین کار می‌کرد سند خورد.

وی ادامه داد: بسیاری از اموال موقوفه در پی چنین دستوری از بین رفت اما برخی از افراد متدین برای برگرداندن مال وقفی اقدامات ارزشمندی انجام دادند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری بیان کرد: حکومت پهلوی پشتوانه مالی تبلیغ دین را از بین بردند تا جایی که تبلیغ و زدن حرف حق و موعظه دارای هزینه‌های بسیاری بود و حکومت پهلوی به دنبال براندازی این منبع تأمین هزینه‌ها بود.

محمدی‌گلپایگانی سپس با اشاره به دستاورد انقلاب اسلامی در زمینه موقوفات گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) فرمودند که تمام رقباتی که به کشاورزان داده شده به حالت اولیه و وقف بازگردد.

وی در ادامه با اشاره به پدیده راهپیمایی اربعین و اجتماع عظیم میلیونی بیان کرد: اجتماعی بدین صورت در بازه زمانی محدود در تاریخ بشریت بی‌سابقه است، آوازه امام حسین(ع) به تمام دنیا رسیده و از 89 کشور، افراد و ملیت‌های مختلف در چنین اجتماع عظیمی شرکت دارند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در پایان با اشاره به خدمات اوقاف در پیاده‌روی اربعین خاطرنشان کرد: موکب‌ها و خدمات ارزشمند که به صورت رایگان در اختیار زائران قرار می‌گیرد در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند