کدخبر: ۳۰۹۶۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

شایع‌ترین علت ایجاد مسمومیت در کشور

اقتصاد نیوز:رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت شایع‌ترین علت ایجاد مسمومیت در کشور را "مسمومیت‌های دارویی" دانست و شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت را مصرف مواد مخدر اعلام کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ دکتر کیانوش جهانپور اظهار کرد: هنگامی که یک دارو بیش از مقادیر درمانی یا در فواصل زمانی نامناسب مصرف شود یا نوع دارو به‌اشتباه و نابه‌جا مصرف شود، می‌‌تواند منجر به بروز مسمومیت شود.

وی ادامه داد: کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به افسردگی یا افرادی که تعادل رفتاری ندارند، بیش از دیگران در معرض خطر بروز مسمومیت، به‌ویژه مسمومیت‌‌های دارویی هستند.

جهانپور شایع‌‌ترین علت مسمومیت را مسمومیت‌‌های دارویی دانست و هشدار داد: شایع‌‌ترین علت مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت نیز، مسمومیت با مواد اعتیادآور مخدر و محرک از جمله ترامادول و متادون است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت با بیان این‌که هفته پیشگیری از مسمومیت‌‌ها از اول تا هفتم آبان هر سال برگزار می‌شود، گفت: در این هفته به‌روال هرساله در سراسر کشور، تمرکز بر اطلاع‌رسانی، آگاهی‌‌بخشی و آموزش پیشگیری از مسمومیت در کودکان، مسمومیت ناشی از داروها، سموم دفع آفات، مواد شیمیایی، سوءمصرف مواد و داروهای روانگردان، گازها و به‌ویژه منوکسید کربن و قارچهای سمی خواهد بود.

وی افزود: محوریت اقدامات نظام سلامت در این رابطه، اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و آموزش عمومی نحوه پیشگیری از مسمومیت‌‌ها از جمله ایمن‌سازی منازل، محل‌‌های کار، مدارس و مهدهای کودک و آموزش و نحوه استفاده صحیح از فرآورده‌‌های دارویی و شیمیایی است.

جهانپور با ابراز این‌که یکی از شایع‌‌ترین علل مرگ‌ومیر در تمام دنیا نیز مسمومیت‌‌هاست، گفت: تحقیق و بررسی علل مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت‌‌ها در اتخاذ تصمیمات و بهبود استانداردهای لازم برای پیشگیری از حوادث ناگوار، نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وی اضافه کرد: مسمومیت یک مشکل بهداشت جهانی قابل توجه است. براساس داده‌های WHO، در سال 2012 حدود 193.460 نفر در سراسر جهان تنها بر اثر مسمومیت غیرعمد درگذشتند. از این مرگ‌ومیرها، 84 درصد در کشورهای کم‌درآمد و متوسط رخ داده است. در همان سال، مسمومیت‌‌های غیرعمدی باعث از بین رفتن بیش از 10.7 میلیون سال زندگی سالم شد.

به‌گفته دکتر جهانپور هرساله تقریباً یک میلیون نفر در نتیجه خودکشی در جهان جان خود را از دست می‌دهند و  تخمین زده می‌شود که صرفاً مصرف عمدی سموم دفع آفات باعث سالانه 370،000 مرگ در دنیا شود و با محدود کردن در دسترس بودن و دسترسی به سموم دفع آفات و داروهای پرخطر و مواد شیمیایی بسیار سمی، می‌توان تعداد این مرگ‌ومیرها را کاهش داد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند