کدخبر: ۳۱۰۲۲۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
فرانسه طرح جدیدی را به ایران ارائه می‌کند؟/ ناامیدی پاریس از مذاکره مستقیم ایران و آمریکا

فرانسه طرح جدیدی را به ایران ارائه می‌کند؟/ ناامیدی پاریس از مذاکره مستقیم ایران و آمریکا

اقتصادنیوز: فرانسه نمی تواند نقش منفی و بازدارنده خود در عمل به تعهدات برجامی اروپا( خصوصا پس از خروج ترامپ از توافق هسته ای) را در شکل دهی این معادله پیچیده نادیده انگارد!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، فرانسه همچنان  در صدد است خود را به عنوان یک بازیگر "میانجی" بر سر حل بحران برجام مورد شناسایی نظام بین الملل قرار دهد. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و دیگر مقامات این کشور، اصرار زیادی داشتند تا در جریان برگزاری نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، ملاقاتی میان مقامات ایرانی و آمریکایی، آن هم با حضور و واسطه گری مقامات کاخ الیزه برگزار شود. با این حال اصرار ایالات متحده بر حفظ تحریمها و تاکید بر حق جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم بازگشت بدون قید و شرط ایالات متحده به توافق هسته ای ( به عنوان پیش شرط هر گونه مذاکره با آمریکا) ، مانع از شکل گیری این روند شد. 

هم اکنون فرانسه سعی دارد بار دیگر این نقش آفرینی را احیا کند. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در سفر اخیر خود به امارات متحده عربی، به مذاکرات همه جانبه و عمیق با ایران بر سر برجام و موضوعات منطقه ای اشاره و در این خصوص عنوان کرده است :

" می‌خواهیم مذاکرات عمیقی با ایران انجام دهیم که نه تنها برنامه هسته‌ای ایران، بلکه مسائل امنیتی منطقه‌ای را شامل ‌شود. ما می‌خواهیم دیپلماسی را در اولویت قرار دهیم."

البته این نخستین بار نیست که لودریان، از مذاکرات عمیق و همه جانبه با ایران بر سر موضوعات هسته ای و منطقه ای سخن می گوید. لودریان در  مصاحبه خود  با روزنامه «فیگارو» عنوان کرده بود:

"در بیاریتز و بعداً در نیویورک، رئیس‌جمهور فرانسه ابتکاراتی برای تنش‌زدایی و تعیین ملاک‌های توافق میان دونالد ترامپ و حسن روحانی انجام داد.هدف از آن، متقاعد کردن ایران به پایبندی دوباره به تعهدات خود در توافق هسته‌ای وین، آغاز مذاکراتی برای رایزنی درباره بحران‌های منطقه و بحث درباره آینده توافق بعد از سال ۲۰۲۵ است."

کاخ الیزه از یک سو سعی دارد خود را به عنوان تنها "واسطه گر" میان ایران و ایالات متحده معرفی کند. مکرون به خوبی  می داند که در صورت ایجاد توافقی جدید میان ایران و بازیگران غربی( از جمله آمریکا) بر سر برجام،  می تواند بر روی این موضوع به عنوان دستاوردی مهم در حوزه سیاست خارجی دولت مکرون مانور دهد. اما ماجرا به این نقطه ختم نمی شود! بخشی از این ماجرا صرفا جنبه دولتی ندارد! مکرون نگران است که ارسال پیامهای واشنگتن به ایران از سوی دیگر واسطه های غیر اروپایی، از جمله پاکستان، قطر و ژاپن به نقش سنتی فرانسه در نظام بین الملل لطمه دارد کند. لودریان اخیرا بار دیگر از "مذاکرات جدی" با ایران سخن به میان آورده است اما سوال اصلی اینجاست که آیا پاریس در این خصوص طرح جدیدی به ایران ارائه خواهد کرد؟ پاسخ این سوال لزوما مثبت نیست!

فرانسوی ها احتمالا سعی خواهد کرد همان پیشنهادات قبلی خود مبنی بر مذاکره بر سر بند "غروب آفتاب" و "فعالیتهای منطقه ای ایران " را بار دیگر به تهران ارائه کرده و صرفا در خصوص شکل مذاکرات و نحوه برگزاری گفت و گوها، طرح هایی را به کشورمان ارائه دهند. به عبارت بهتر، از آنجا که طرح فرانسوی ها به تایید مقامات آمریکایی از جمله ترامپ رسیده است، بعید است در ماهیت آن تغییری صورت گیرد. یکی از مواردی که فرانسوی ها در قبال آن تقریبا قطع امید کرده اند، مربوط به مذاکرات مستقیم ایران و ایالات متحده آمریکا می شود. مقامات کاخ الیزه در "بیاریتز" و " نیویورک" به این نتیجه رسیدند که اقبالی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره با دولت ترامپ وجود ندارد. این در حالی بود که مکرون و لودریان اصرار داشتند که جهت رسیدن به هر گونه توافق موقت و دائمی در خصوص برنامه هسته ای و منطقه ای ایران، شکل گیری این ملاقات الزامی است. هم اکنون فرانسوی ها پذیرفته اند که باید این مطالبه را از دستور العملهای دیپلماتیک خود در قبال ایران حذف کنند زیرا اصرار بر ملاقات میان مقامات ایرانی و آمریکایی، به دلیل مخالفت هوشمندانه جمهوری اسلامی، نوعی وقت تلف کردن محسوب می شود. 

از سوی دیگر، خیز جمهوری اسلامی ایران مبنی بر برداشتن گام چهارم کاهنده تعهدات برجامی ، فرانسوی ها را بیش از پیش در ترسیم معادلات جدید تحت فشار قرار داده است. با این حال پاریس به خوبی می داند که تهران به دلیل ارزش راهبردی و حیثیتی گامهای کاهنده تعهدات برجامی، آنها را حداقل تا زمان عقب نشینی طرف مقابل از استراتژی اعمال فشار حداکثری به ایران متوقف نخواهد کرد. در هر حال، فرانسوی ها در برهه فعلی ، بیش از هر زمان دیگری در قبال حل و فصل بحرانهای به وجود آمده بر سر توافق هسته ای با کشورمان احساس ضعف و ناتوانی می کنند. البته فرانسه نمی تواند نقش منفی و بازدارنده خود در عمل به تعهدات برجامی اروپا( خصوصا پس از خروج ترامپ از توافق هسته ای ) را در شکل دهی این معادله پیچیده نادیده انگارد!

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند