کدخبر: ۳۱۰۲۹۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اعلام زمان اظهار نظر قطعی درباره پرونده لردگان

اعلام زمان اظهار نظر قطعی درباره پرونده لردگان

اقتصادنیوز: رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: تا پایان هفته جاری اظهارنظر قطعی در مورد حادثه لردگان به مقامات قضایی اعلام می شود.

به گزارش اقتصادنیوز عباس مسجدی آرانی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پزشکی قانونی از بیش از ۱۰۰ نفر افرادی که از سوی مقام قضایی به ما معرفی شدند و همه آنها دارای دستور قضایی بودند، نمونه آزمایش گرفته است و اظهارنظر قطعی هم این هفته به مقام قضایی اعلام خواهد شد.

وی تاکید کرد: در حقیقت پزشکی قانونی در این خصوص به سئوال مقام قضایی در مورد سرنگ آلوده و شیوه های ابتلا پاسخ خواهد داد.

مسجدی آرانی گفت: متاسفانه در این حوادث جو رسانه ای نامطلوبی اتفاق افتاد؛ در صورتی که تصمیم مسئولان بر این بود که این پرونده به پزشکی قانونی که مرجع است، فرستاده شود.

وی اعلام کرد: تیم های کارشناسی به محل حادثه در روستای مورد نظر فرستاده شد تا افرادی که باید مورد آزمایش قرار می گرفتند، به زحمت نیفتند و نمونه های لازم در همانجا از آنها گرفته شد و مردم هم همکاری های لازم را انجام دادند و اقدامات اولیه نیز به استان چهارمحال و بختیاری فرستاده شد و بعد هم برای بررسی بیشتر به تهران ارسال شد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: تمام مواردی که از آنها نمونه گرفته شد، شامل تمام سنین و با هر دو جنسیت بودند.

وی ادامه داد: در حوزه پزشکی و پزشکی قانونی از به روزترین دستگاه ها و تجهیزات دنیا و بر اساس آخرین پروتکل ها نمونه برداری می کنیم و اظهارنظرهای مربوطه هم برای مشورت برای مقام قضایی و به منظور اعلام حکم صحیح ارسال می شود.

رئیس سازمان پزشکی قانونی تاکید کرد: هر چیزی که موجب نگرانی مردم شود، شامل اطلاع رسانی و بی تدبیری ها، نادرست است و گاهی ما روان شناسی رسانه را بلد نیستیم و نمی دانیم در چه شرایطی و چگونه باید برخی موارد اعلام شود و باید بدانیم هدف از رسانه ای کردن یک موضوع چیست؟ و در این خصوص دستگاه متولی باید پاسخگو باشد و گاهی رسانه ای کردن برخی موضوعات به صورت نادرست در مردم ایجاد عصبانیت می کند و آورده ای برای نظام سلامت ندارد.

از اوایل مهر ماه امسال خبر ابتلای تعدادی از اهالی روستای چنار محمودی از توابع لردگان در استان چهارمحال و بختیاری منتشر شد، این خبر به سر خط اخبار رسانه های داخل و خارج آمد و علاوه بر جنبه های پزشکی و بهداشتی جنبه های اجتماعی هم پیدا کرد، عده ای از مردم هم دست به تجمع و اعتراض زدند و معتقد بودند که مامور بهورز شبکه بهداشتی وزارت بهداشت عامل انتقال ویروس ایدز به روستاییان بوده است.

استاندار چهارمحال و بختیاری گفته است: بنا بر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انجام آزمایش از یک هزار و ۳۰۰ نفر از جمعیت روستای لردگان، کمتر از ۵ درصد مردم این روستا مبتلا به ویروس HIV هستند و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند. شهرستان لردگان در ۱۶۰ کیلومتری چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند