کدخبر: ۳۱۰۳۳۰ لینک کوتاه

از سوی کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان مطرح شد

شائبه تبانی انتخاباتی روسیه و بوریس جانسون

اقتصادنیوز؛ دومینیک گریو، رئیس کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان انگلیس خواستار انتشار گزارش مربوط به ادعای دخالت روسیه در انتخابات سال‌های گذشته در این کشور شد و گفت: دلیلی به ذهنم نمی رسد که چرا او (بوریس جانسون) باید بخواهد جلوی انتشار این گزارش را بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «دومینیک گریو» رئیس کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان انگلیس خواستار انتشار گزارشی درخصوص تلاش روسیه برای مداخله در انتخابات‌های این کشور شد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، این کمیته فراحزبی از دولت انگلیس انتظار دارد گزارش ۵۰ صفحه‌ای مربوط به این مداخله را تا روز پنجشنبه، پیش از انحلال پارلمان منتشر کند.

 گریو در گفت‌وگو با «رادیو بی‌بی‌سی» گفت: «دلیلی به ذهنم نمی رسد که چرا او (بوریس جانسون) باید بخواهد جلوی انتشار این گزارش را بگیرد. این بسیار تحقیرآمیز است که ماه‌ها بر روی این گزارش کار کنیم و در پایان پاسخ درستی دریافت نکنیم».

گریو در پاسخ به این سوال که آیا محتوای این گزارش بر تصمیم مردمی که در انتخابات همگانی ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) شرکت می‌کنند تأثیر خواهد گذاشت یا خیر گفت: «بله اینطور فکر می‌کنم. موضوع درباره اطلاعات است. می‌خواهم تأکید کنم که قصد ندارم درباره محتوای گزارش حرفی بزنم. من اجازه این کار را ندارم و حتی خوابش را هم نمی‌بینم».

رئیس کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان مدعی شد: «اما این گزارش اطلاعات پرباری دارد و مردم درخصوص این اطلاعات محق هستند و به‌نظر می‌رسد این گزارش [با مسئله انتخابات] مرتبط باشد زیرا ما می‌دانیم و معتقدم که این موضوع به طور گسترده‌ای مورد تأیید قرار دارد که روس‌ها به دنبال مداخله در رویه‌های دموکراتیک سایر کشورها در گذشته بوده‌اند».

ادعای پارلمان انگلیس درخصوص مداخله روسیه در انتخابات‌ 2016 و 2017

مجلس عوام انگلیس پیش‌تر گفته بود این گزارش را دو هفته پیش به جانسون تحویل داده است. «آندریا لیدسام» وزیر تجارت انگلیس در این باره گفت، هیچ چیز غیرعادی در این گزارش وجود ندارد که قرار باشد منتشر نشود.

طبق ادعاهای مطرح شده، این گزارش حاوی شواهدی درخصوص نگرانی آژانس‌های اطلاعاتی انگلیس از تلاش روسیه برای تأثیرگذاری بر روی نتیجه همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و انتخابات همگانی سال ۲۰۱۷ در این کشور است.

روسیه بارها ادعاهای انگلیس در این زمینه را رد کرده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند