کدخبر: ۳۱۰۶۸۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
دوات آمریکا مقدمات اولیه برای خارج کردن ایالات متحده از توافق آب و هوایی پاریس را آغاز کرد

دوات آمریکا مقدمات اولیه برای خارج کردن ایالات متحده از توافق آب و هوایی پاریس را آغاز کرد

اقتصاد نیوز: دولت ترامپ نخستین گام برای خروج رسمی از پیمان اقلیمی پاریس را آغاز کرده و این روند حدود یک سال به طور خواهد انجامید.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیش از این بارها از پیمان پاریس انتقاد کرده و وعده داده بود تا ایالات متحده را از این پیمان خارج کند.

پیمان پاریس که با هدف مقابله با آلودگی هوا منعقد شده است، با انتقاد کاخ سفید روبرو شده و این اقدام دولت ترامپ بخشی از یک راهبرد وسیع‌تر برای کاهش خطوط قرمز برای صنایع آمریکایی است. این در شرایطی است که بسیاری از دانشمندان و دولت‌های جهان خواستار اقدام فوری برای جلوگیری از تبعات منفی گرمایش زمین شده اند.

در صورت خروج آمریکا از این پیمان، ایالات متحده که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه‌ای در جهان به شمار می رود، تنها اقتصاد بزرگ خواهد بود که از در این پیمان حضور نخواهد داشت.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر رسما تایید کرده است که ایالات متحده کارهای اولیه برای خروج از پیمان پاریس را آغاز کرده است. وی مدعی شده است که آمریکا تولید گازهای آلاینده و گلخانه ای را کاهش داده است.

وزارت خارجه آمریکا با ارسال نامه ای برای آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل اعلام کرده است که برنامه زمان بندی شده برای خروج از پیمان پاریس رسما آغاز شده و آمریکا یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری 2020 میلادی از این پیمان خارج خواهد شد.

این در حالی است که همه نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا وعده داده اند که در صورت پیروزی بار دیگر این کشور را به پیمان پاریس بازگردانند.

دولت اوباما در سال 2015 میلادی این پیمان را امضا کرد و قول داد تا گازهای گلخانه ای را تا سال 2025 میلادی به میزان 26 تا 28 درصد نسبت به سال 2005 کاهش دهد.

ولی ترامپ وعده داد تا آمریکا را از این پیمان خارج کند و این طور استدلال کرد که پیمان پاریس به ضرر اقتصاد آمریکا است، آن هم در شرایطی که سایر کشورهای آلاینده از جمله چین، در حال افزایش تولید گازهای گلخانه ای هستند.

این اقدام ترامپ با محکومیت گروه های محیط زیست روبرو شده است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند