کدخبر: ۳۱۰۷۸۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
واکنش‌ها به برداشته شدن گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام

واکنش‌ها به برداشته شدن گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام

اقتصادنیوز: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که گام‌های ایران در کاهش تعهدات برجامی ادامه پیدا خواهد کرد گفت: با توجه به رفتار غربی‌ها گام‌های ایران ادامه پیدا خواهد کرد مگر آنکه آنها اقدامی در جهت اجرای تعهدات برجامی‌شان انجام دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سید حسین نقوی حسینی  با اشاره به برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی گفت: جمهوری اسلامی ایران طبق وعده داده شده از قبل در راستای انجام اقدام عملی در برابر عدم اجرای تعهدات غربی‌ها گام چهارم را طبق اعلام رئیس جمهور برداشت که به دنبال آن سازمان انرژی اتمی و مسئولان امر اقدامات لازم را انجام خواهند داد. با توجه به اینکه غربی‌ها اقدام عملی برای تعهداتشان انجام نمی‌دهند قطعا گام‌های بعدی ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه گام‌های ایران باید تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد توضیح داد:‌ از ابتدای برداشتن گام اول تاکید داشتند که هدف ما از کاهش تعهدات برجامی تاثیرگذاری بر روی رفتار طرف مقابل است تا آنها را وادار به انجام اقدامی کنیم. ما سه گام برداشتیم اما آنها نه تنها کاری نکردند که با صدور بیانیه‌ای از ایران خواستند که این کارها را انجام ندهد؛ چون به باورشان این کارها به برجام لطمه می‌زند. این یعنی گام‌های ما تاثیری بر روی غربی‌ها نداشته و موثر نبوده است. کما این که ما معتقدیم از گام اول به بعد اقدامات ضعیف‌تر شده که باید گام‌ها محکم‌تر برداشته شود.

نقوی حسینی با این پیشنهاد که ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را لغو کند گفت: ما طبق برجام  داوطلبان پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنیم. به همین دلیل پیشنهادم این است که در راستای کاهش تعهدات برجامی پروتکل الحاقی را اجرا نکنیم؛ چون ما عضو آن نیستیم و تنها داوطلبانه اجرا می‌کردیم.

وی با تاکید بر اینکه کاهش تعهدات برجامی ایران بر اساس مواد ۲۶ و ۲۷ برجام انجام می‌شود گفت: ایران کاری خلاف برجام انجام نداده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که خروج اروپایی‌ها از برجام امری بعید است گفت: آنها می‌دانند که خروج از برجام به ضررشان تمام می‌شود؛ ما هم می‌دانیم که اگر از برجام خارج شویم به ضررمان خواهد بود. به همین دلیل در ادامه راه با توجه به رفتار غربی‌ها برداشتن گام‌های کاهش تعهدات برجامی ادامه پیدا می‌کند. تا جایی که آنها به تعهداتشان پایبند بوده و اقدامی را انجام دهند.

تهدیدهای آمریکا نباید مانع قاطعیت‌مان در اجرای گام چهارم شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، مسعود رضایی کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای، اظهار داشت: ما در مقابل آمریکا حتما باید یک موضع واحد و قاطع داشته باشیم؛ در این صورت هر گامی که ما در برابر آمریکایی ها برداریم، آنها مسلما عقب نشینی خواهند کرد و اگر ما عقب نشینی کنیم آنها بی ملاحظه و با شدت حملات پیش روی خود را ادامه خواهند داد.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد:‌ ما زمانی که در مسیر حرکت هسته ای خودمان با قاطعیت بر استمرار تولید دانش هسته‌ای و بر ارتقای سطح تکنولوژی هسته‌ای خودمان پافشاری می کردیم، آمریکایی‌ها قدم به قدم عقب می نشستند.

او  ادامه داد:‌ آنها در سال ۸۲ حتی تحمل دیدن فعالیت یک سانتریفیوژ در ایران را نداشتند و حتی فعالیت یک سانترویفیوژ در ایران را تحمل نمی‌کردند، می‌گفتند تمام اینها باید متوقف شود، البته در آن زمان تعداد زیادی نبود و شاید حداکثر به فعالیت ۱۰ تا بیست سانتریفیوژ می‌رسید که آنها به همین مقدار هم راضی نبودند و می‌گفتند که همه این‌ها باید متوقف شود و هیچ سانتریفیوژی در ایران نباید فعال باشد.

رضایی اظهار داشت:‌ در مقطعی ما به صورت داوطلبانه پذیرفتیم که فعالیت های هسته‌ای مان را کاهش دهیم، اما آنها در آن زمان برمبنای اخلاق تهاجمی که دارند، این اقدام داوطلبانه ما را به یک اقدام اجباری تبدیل کردند و می خواستند به کلی ما را از ادامه فعالیت های هسته ای منع کنند.

او یادآور شد:‌ در سال ۸۴، مقام معظم رهبری با توجه به این رویه، اخلاق و عملکرد آمریکایی ها دستور دادند تا پلمب‌هایی که داوطلبانه خودمان بر فعالیت سانتریفیوژها زده بودیم، مقداری کاهش یافته این پلمب‌ها برداشته شود و آن محدودیتی که داوطلبانه پذیرفته بودیم دیگر اعمال نکنیم و قدم در مسیری بگذاریم که مسیر رشد و ترقی و توسعه فعالیتهای هسته‌ای‌مان باشد.

این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد:‌ در این چارچوب بود که دولت اوباما وارد مذاکرات شد و حقوق هسته ای مان را به رسمیت شناخت و آنهایی که حتی اجازه فعالیت یک سانتریفیوژ را در ایران نمی دادند،‌ به فعالیت هزاران دستگاه سانتریفیوژ در ایران رضایت دادند و آن را طبق قطعنامه های شورای امنیت به رسمیت شناختند.

او ادامه داد:‌ این امر نشان می دهد که ما باید در مسیر خودمان این قاطعیت را داشته باشیم. ما امروز با فردی بنام ترامپ مواجه  هستیم که یک آمریکایی بی ملاحظه است و آن خصلت های تهاجمی آمریکایی را به صورت تمام و کمال در خود دارد. ما اگر در برابر چنین فردی که اروپایی ها در باطن با او همراه هستند، لحظه ای تردید کنیم که در مواضع خودمان پایداری کنیم، حتما اینها با اخلاق و رویه ای که دارند تلاش خواهند کرد که نه تنها بساط مسائل هسته ای بلکه بساط سیستم دفاعی ما را و هر آنچه که موجب عزت و افتخار ملت ایران است را برچینند.


 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند