کدخبر: ۳۱۰۸۵۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حمایت دولت کردستان عراق از عادل عبدالمهدی

اقتصادنیوز؛ مسرور بارزانی نخست وزیر دولت کردستان عراق با بیان اینکه نخست وزیر کنونی عراق، مقصر تمامی این وضعیت نیست، تأکید کرد که این وضعیت معلول مشکلات چند سال گذشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «مسرور بارزانی» نخست وزیر دولت کردستان عراق، وضعیت کنونی این کشور را بسیار نگران‌کننده توصیف کرد.

بارزانی چهارشنبه (روز گذشته) در جریان حضور در همایش مرکز پژوهش‌های خاورمیانه در اربیل گفت: «ما حامی مطالبات قانونی تظاهرات‌کنندگان هستیم، ولی عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، مقصر تمامی این وضعیت نیست، بلکه این وضعیت معلول مشکلات چند سال گذشته است».

شبکه خبری «رووداو» به نقل از نخست وزیر دولت کردستان عراق گزارش داد که نگرانی اربیل به خاطر قربانیانی است که در جریان تظاهرات‌های اخیر کشته شده‌اند.

وی درباره روابط اربیل و بغداد هم گفت که «در آغاز تشکیل دولت خود، برای اظهار حسن نیت، به بغداد سفر کردیم و پیشنهاداتی را ارائه کردیم».

بارزانی ادامه داد: «مهمترین اختلافات بر سر مناطق مورد اختلاف [بین بغداد و اربیل]، بودجه، نفت و گاز بود».

نخست وزیر دولت کردستان عراق در پایان خاطر نشان کرد که کمیته‌های «برای حل این اختلافات تشکیل دادیم، نتایج خوبی به دست آوردیم، با عبدالمهدی به توافقاتی دست یافتیم، ولی وضعیت کنونی [عراق] مانع از ادامه پیگیری شد».

در همین ارتباط، رئیس، نخست وزیر و رئیس پارلمان منطقه کردستان عراق شامگاه سه‌شنبه هفته جاری با حضور «برهم صالح» رئیس جمهور عراق نشستی برگزار و در پایان آن، ریاست کردستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، همه حاضران این نشست بر این باورند که رخدادهای کنونی عراق، نتیجه نواقص چندین سال گذشته حکومت و عدم اجرای قانون اساسی بوده است.

در این بیانیه ضمن تأکید بر آزادی بیان و آزادی شهروندان عراقی برای مطالبه حقوق خود، از مطالبات قانونی ملت عراق حمایت و تأکید شد که حاضران این نشست، «از اقدامات دولت عراق که برای اصلاح و رفع مطالبات قانونی [ملت عراق] لازم است، حمایت می‌کنند».

در این نشست با تأکید بر تلاش طرف‌های سیاسی کردستان برای کمک به دولت عراق برای پشت سر گذاشتن بحران‌ها و انجام اصلاحات، به مسئله قانون اساسی عراق اشاره و تأکید شد که «هر گونه اصلاح قانون اساسی، باید موجب حفظ نظام فدرال و حقوق و آزادیهای تمامی اقشار ملت عراق به ویژه منطقه کردستان عراق باشد».

دور دوم تظاهرات مردمی عراق از 25 اکتبر مجددا آغاز شد. معترضان خواستار مبارزه با فساد و بهبود وضعیت معیشتی هستند؛ هر چند برخی کشورهای خارجی و احزاب سیاسی در پی موج‌سواری بر مطالبات مردم عراق هستند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند