کدخبر: ۳۱۱۴۹۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تهدید به فعال‌سازی «مکانیسم ماشه»علیه ایران؛ واکنش جدید مقامات اروپایی به گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی

اقتصادنیوز؛ مقامات برخی کشورهای اروپایی امروز نسبت به چهارمین مرحله از اقدام ایران برای کاهش گام به گام تعهدات خود در برجام، واکنش نشان دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ شورای وزیران اتحادیه اروپا، امروز (دوشنبه) نشست دو روزه‌ای را با محور ایران و تحولات غرب آسیا در پایتخت بلژیک آغاز می‌کند و این اولین نشست این شورا پس از اعلام گام چهارم کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران ذیل برجام و همچنین  آغاز غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات «فردو» است.

آلمان: خواهان حفظ برجام هستیم/ تمام سازوکارهای موجود در توافق روی میز است

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان امروز (دوشنبه) پیش از نشست وزرای خارجه نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا در «بروکسل» خواستار حفظ توافق هسته‌ای (برجام) شد.

هایکو ماس

ماس در خصوص نشست دو روزه شورای اروپا گفت: « ما می‌خواهیم توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنیم. برای این کار، ایران باید به توافق پایبند باشد. در غیر این صورت، ما تمام سازوکارهایی را که در توافق وجود دارد در دسترس خواهیم داشت».

منظور ماس از تمام ساز و کارها، «مکانیسم ماشه» برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران است که «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران نیز در خصوص این مسئله هشدار داده بود که مکانیسم ماشه خط قرمز ایران است.

عراقچی در این خصوص هشدار داده بود، «در خصوص «اسنپ‌بک» (مکانیسم ماشه) من فکر می‌کنم کاملا برای تمام مشارکت‌کنندگان در برجام شفاف ساخته‌ایم که اسنپ‌بک و بازگشت قطعنامه‌های قبلی [شورای امنیت] خط قرمز ایران است. اگر پاداش ایران پس از این همه تعامل و مذاکره و همکاری با آژانس این باشد که دوباره تحت فصل هفتم [منشور ملل متحد] قرار گیرد، این به‌معنای آن است که «دکترین هسته‌ای» ما اشتباه بوده است و ما باید سیاست و دکترین هسته‌ای خود را مورد بازبینی و بررسی مجدد قرار دهیم».

وزیر خارجه آلمان در حالی ایران را به پایبندی به توافقات برجام ترغیب کرده است که آمریکا یک سال پیش علی‌رغم تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص پایبندی تهران به تعهداتش ذیل این توافق هسته‌ای، به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد و به بهانه وادار کردن ایران به بازگشت به میز توافق و موافقت با توافق مورد پسند آمریکا، فشار حداکثری ایران را افزایش داد که نه تنها این سیاست نتیجه بخش نبود بلکه نتیجه معکوس داد و ایران گام‌هایی را در راستای کاهش تعهداتش برداشته است.

دانمارک: ایران باید کاملا به توافق هسته‌ای پایبند باشد

«یپه کوفود» وزیر خارجه دانمارک که برای حضور در نشست شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل حضور یافته است، در سخنانی پیش از این نشست از گام‌های کاهش تعهدات برجامی ایران انتقاد کرده است.

انتظار دانمارک از ایران برای پایبندی یکجانبه به برجام

این مقام دانمارکی در حضور خبرنگاران در مقر اتحادیه اروپا گفته که ایران باید کاملا به توافق هسته‌ای (برجام) پایبند باشد.

به ادعای کوفود، پایبندی کامل ایران به برجام، «بهترین گزینه‌ای است که ما برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در اختیار داریم».

اظهارات وزیر خارجه دانمارک در حالی مطرح شده که برنامه هسته‎‌ای ایران تحت بازرسی‌های بی‌سابقه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد و هیچ نشانی از نظامی بودن این برنامه وجود نداشته است.

هلند: از رفتارهای ایران نگرانیم

«استف بلاک» وزیر امور خارجه هلند امروز (دوشنبه) پیش از نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا در «بروکسل» بلژیک با محور ایران و غرب آسیا در خصوص گام‌های برجامی ایران در پی بدعهدی اروپا در عمل به تعهداتشان ذیل برجام ابراز نگرانی کرد.

ابراز نگرانی هلند از گام چهارم برجامی ایران

وی ضمن ابراز نگرانی از کاهش تعهدات ایران ذیل برجام تصریح کرد: «ما مطمئناً درباره توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو می‌کنیم. من از رفتارهای ایران بسیار نگرانم و با کشورهای E3 (انگلیس، فرانسه و آلمان) در خصوص واکنش مشترکی که باید به این اقدامات داشته باشیم گفت‌وگو می‌کنیم. موضع ایران بسیار نگران کننده است».

اسلواکی: برجام یک توافق عالی است که باید زنده بماند

 «میروسلاو لایچاک» وزیر خارجه اسلواکی پیش از نشست شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران در بروکسل در مورد برجام گفت: در حال حاضر اعتقاد من این است که ما باید درباره اینکه چطور برجام را نجات دهیم، صحبت کنیم. برجام یک توافق عالی است و ما باید آن را زنده نگه داریم.

برجام یک توافق عالی است و باید آن را زنده نگه داریم

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند