کدخبر: ۳۱۱۵۸۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بررسی یک ادعای پرتناقض و اشتباه؛ تراکتور، پنجمین تیم پر هوادار جهان!

​اقتصاد نیوز:در این مطلب به بررسی ادعایی که گفته می شود تراکتور پنجمین تیم جهان است پرداخته ایم.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از  طرفداری، "پنجمین تیم پرطرفدار جهان" شاید این عبارت از عجیب ترین عبارت های تاریخ لیگ برتر است که در لیگ نوزدهم‌ مطرح شد و مدام در جامعه هواداران و کارشناسان فوتبال به هواداران تیم تراکتور نسبت داده می شد و این سوال را برای هر هواداری ایجاد می کرد که منبع این آمار از کجا است؟ و معیار سنجش آن ها چه بوده است؟

برای اولین بار این آمار از سوی سایت معروف "ترانسفر مارکت" مطرح شد که در آن تراکتور پس از تیم منچستریونایتد در رده پنجم پرطرفداران ترین تیم های جهان از لحاظ حضور در استادیوم قرار داشت اما تناقض هایی در این عبارت وجود دارد که قابل بررسی است و کافی است برای به چالش کشیدن این آمار از همان سایت ترانسفر مارکت استفاده کنیم.

در ابتدا باید توجه کنیم معیار سنجش تیم ها در این آمار میانگین حضور هواداران در استادیوم بوده است. که رابطه مستقیمی با میزان گنجایش و ظرفیت استادیوم هر تیم دارد، همین فیلتر بسیاری از تیم های پرطرفدار جهان مانند لیورپول و یوونتوس و .... که دارای استادیوم نه چندان پرظرفیتی هستند را از این آمار حذف می کند پس شکل صحیح این عبارت به شکل رو به رو است. "پنجمین تیم پرطرفدار جهان از لحاظ میانگین حضور تماشاگران در استادیوم خانگی" است. 

اما نکته مهم تر این است که این آمار از سوی یک سایت غیر ایرانی مطرح شده است و این نمی تواند دلیلی بر درستی این آمار باشد و حالا امکان صحت این آمار را بررسی می کنیم.

ظرفیت ورزشگاه یادگار امام از سوی همین سایت ترانسفر مارکت 66 هزار و 833 نفر اعلام شده است که در این آمار اعلام شده، عدد مربوط به تیم تراکتور به طوری است که باید برای به وجود آمدن آن در بازی  این تیم تمام بلیت های ورزشگاه یادگار امام sold-out شده باشد یعنی به طور کامل خریداری شده باشد

اما وقتی به خود سایت مراجعه می کنیم می بینیم که از دوبازی  اول خانگی تراکتور در این فصل  تنها یک بازی تمام بلیت هایش به طور کامل خریداری شده است. و میانگین تعداد تماشاگر در دو بازی ابتدایی این تیم  41917 نفر ذکر شده است و این در حالی است که در آماری که تراکتور در آن تیم پنجم است مربوط به فصل 2018-2019 و حتی اگر فرض را بر بازی های این فصل بگیریم با آماری که همین سایت اعلام حدود 20 هزار نفر تفاوت دارد و اگر بازی های قبلی را نیز در نظر بگیریم این اختلاف بیشتر می شود.

این دلیل ها شاید بتواند به طور‌ کامل آمار های متناقض این سایت را رد کند و باید به این نکته هم توجه کنیم که آن بازی هم که تمام بلیت هایش فروخته شده است بازی با پرسپولیس بوده است که معمولا از معدود بازی هایی است که در ورزشگاه یادگار امام صندلی خالی دیده نمی شود. وقتی به آمار بالا که منبع آن همان سایت ترانسفر مارکت است توجه کنیم متوجه می شویم که رکورد خریده شدن تمام بلیت ها برای تراکتور در یک فصل 3 بازی است و رکورد میانگین حضور تماشاگران نیز 36736 نفر بوده است که با توجه به پیش بینی ها شاید این فصل تراکتور بتواند چند هزار نفر رکورد خود را جا به جا کند البته قیمت کم تر بلیت ها در تبریز نیز می تواند دلیل افزوده شدن به تعداد هواداران این تیم نسبت فصل های قبل تر از آن  هم باشد اما باز هم با عدد اعلام شده خیلی فاصله دارد.

حدود دو فصل است که تیم تراکتور توسط آقای زنوزی خریداری شده است و وی با خرید ستاره های نامدار و کاهش قیمت بلیت ها هواداران تراکتور را با استادیوم یادگار امام آشتی دهد اما شاید یکی از شاخصه های یک تیم پرطرفدار حضور پرتعداد هواداران در استادیوم برای حمایت در روز های سخت از تیم است اما وقتی به آمار بالا که توسط سایت ترانسفر مارکت منتشر شده است نگاهی می اندازیم با اعداد عجیبی مواجه می شویم به طوری که در فصل 2016-2017 که تراکتور وضعیتی مناسبی در لیگ نداشت و با پنجره هایی بسته مواجه بود در طول فصل فقط 90 هزار هوادار برای تمام بازی های خانگی به استادیوم آمدند که این آمار مساوی است با یک بازی آسیایی استقلال یا پرسپولیس!

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند