کدخبر: ۳۱۳۵۷۰ لینک کوتاه

فارین پالیسی خبر داد؛ تغییرات در بخش پهپادی پنتاگون پس از هدف‌گیری گلوبال هاوک توسط ایران

نیروی هوایی آمریکا در اثر ضربه‌ای که از سیستم پدافندی و راداری ایران خورد، پهپاد گران‌قیمت و فوق‌پیشرفته گلوبال هاوک را از دور خارج می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از کیهان؛ فارین‌پالیسی در گزارشی اعلام کرد، فقط چند ماه پس از این که ایران یک پهپاد جاسوسی گران‌قیمت آمریکایی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون کرد، وزارت دفاع در حال بررسی کنار گذاشتن دو سوم از سی و چند پهپاد گلوبال هاوک است که نیروی هوایی در اختیار دارد. این اقدام، بخشی از حرکت به سوی ساخت توانمندی‌های مورد نیاز برای مقابله با چین و روسیه است.

مقام‌های کنونی و سابق وزارت دفاع آمریکا به فارین‌پالیسی گفته‌اند، نیروی هوایی پیشنهاد کرد21 فروند از 35 پهپاد گلوبال هاوک نیروی هوایی آمریکا که اکنون در غرب آسیا و دیگر مناطق جهان مشغول جمع‌آوری اطلاعات هستند، کنار گذاشته شوند؛ چالش پنتاگون این است که باید برای ساخت نسل بعدی سامانه‌های - بمب‌افکن بی21، موشک‌های فراصوت و دیگر انواع این سلاح‌ها- سرمایه‌گذاری کند که بتواند در سامانه‌های دفاعی روسیه و چین نفوذ کنند؛ برای انجام این کار این وزارتخانه به پول نیاز دارد. به همین علت پنتاگون به رهبری مارک اسپر تلاشی را آغاز کرده است تا برنامه‌های به ارث رسیده را بررسی کند تا ببیند توقف کدام یک از آنها زیانی ندارد.

کارشناسان می‌گویند کنار گذاشتن گلوبال هاوک، که برای نخستین بار در 2001 مورد استفاده قرار گرفت، منطقی است به‌عنوان یک ناوگان کوچک- فقط 30 فروند هواپیما- نگهداری آنها به‌دلیل کمبود قطعات دشوار است، اما مهمتر از همه این هواپیما در برابر آتش دشمن آسیب‌پذیر است. ایران یکی از پهپادهای گلوبال هاوک را تابستان امسال و بر فراز تنگه هرمز سرنگون کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند