کدخبر: ۳۱۴۷۲۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ماجرای بارش‌های غیر طبیعی در ایران چیست؟

اقتصاد نیوز:بارش‌هایی که از ابتدای پاییز امسال در کشور رخ داده، باعث شده تا برخی ادعا کنند بارش‌هایی شدید در انتظار اقلیم کشور است، موضوعی که با واکنش رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی روبرو شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل ازرویداد۲۴  ، چندی است در فضای مجازی مدلی از نقشه‌های هواشناسی منتشر شده است که نشان می‌دهد تمامی مدل‌ها همسو و هم‌عقیده بر بارش‌های کاملا فرانرمال در تمام نقاط نیمه غربی، شمالی و جنوبی کشور شده‌اند و کشور باید آماده یک دوره بلندمدت بارش‌های شدید باشد.

احد وظیفه، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی درباره انتشار نقشه‌های هواشناسی در فضای مجازی و اعلام اینکه بارش‌های فراتر از نرمال در کشور خواهیم داشت و باید آماده یک دوره بلند مدت بارش‌ها باشیم به پانا گفت: این موضوع اصلا صحت ندارد و شایعه است. مردم نباید به آن توجه کنند و نباید انتظار اتفاق عجیبی را داشت.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور افزود: بیشتر استان‌های غربی کشور از ابتدای مهر ماه تاکنون بارش کمتری نسبت به بارش بلند مدت و نرمال خود داشتند به طوری که استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، چهار محال و بختیاری، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، گیلان، لرستان و همدان بارش کمتری نسبت به نرمال داشتند.

وی افزود: به گفته وی بیشترین بارش‌ها از ابتدای مهر ماه تاکنون به ترتیب در استان‌های گیلان، مازندران و قزوین رخ داده است.

به گفته وی، به طور کلی بارش‌های امسال در کشور نسبت به بلند مدت تا حدودی در حد نرمال و بیش از حد نرمال است، اما نسبت به سال گذشته کمتر است.

وظیفه درباره تغییرات اقلیمی و تاثیر آن در بارش‌ها نیز گفت: اینکه امسال یک فصل پربارش و سال قبل از آن، سالی بسیار خشک بوده بیانگر وضع کلی اقلیم کشور نیست و این‌ها نوسانات جوی است و اقلیم ما را نشان نمی‌دهد. اقلیم را باید در بازه زمانی بلندتر ببینیم.

این مطلب برایم مفید است
137 نفر این پست را پسندیده اند