کدخبر: ۳۱۴۸۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در اجلاس ناتو در لندن رخ داد؛

دفاع مکرون از «مرگ مغزی ناتو»

اقتصادنیوز؛ «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه امروز در اجلاس لندن، بدون عقب‌نشینی از اظهارات خود مبنی بر مرگ مغزی بودن ناتو، گفت این سازمان باید برای مشخص کردن دشمنان خود مباحثاتی را آغاز کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه امروز (چهارشنبه) باز هم از اظهارات خود مبنی بر مرگ مغزی شدن سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دفاع کرده و گفت آن اظهارات بود که موجب آغاز گفت‌وگوهایی درباره مسیر نظامی این سازمان شد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ماکرون پیش از ورود به اجلاس ناتو در لندن به سوال یک خبرنگار درباره اینکه آیا هنوز به اظهارات پیشین خود معتقد است، گفت: «بله قطعا. در حقیقت، آن [صحبت‌ها] باعث شد که برخی مباحثات جدی و بنیادین آغاز شود. مهمترین این [مباحثات] نحوه رسیدن به صلح پایدار در اروپا است».

وی با بیان اینکه لازم است اعضای ناتو درباره مشخص کردن دشمنان خود صحبت کنند، توضیح داد: «مباحثات [ناتو] باید درباره مسائل دیگری به جز موضوعات مالی و بودجه باشد».

اصرار ماکرون بر «مرگ مغزی» بودن ناتو در اجلاس لندن

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز به نقل از رئیس‌جمهور فرانسه نوشت: «پس به نظرم، این از وظایف ما است که ابهامات آسیب‌زا را مطرح کرده و یک بحث استراتژیک واقعی را شروع کنیم».

نشست مراسم هفتاد سالگی ناتو که این هفته در لندن برگزار می‌شود، قرار است درباره برنامه‌ها جهت ارتقای آمادگی نظامی ناتو، اعلام فضای خارجی زمین به عنوان منطقه عملیاتی نظامی، به‌روزرسانی برنامه ضد تروریسم و افزایش بودجه نظامی این سازمان باشد.

اولین روز نشست سران ناتو که قرار بود محل گرامیداشت هفتادمین سالگرد تشکیل این ائتلاف باشد، عملا به صحنه بروز اختلافات جدی میان اعضای این گروه بدل شد. در همان ساعات ابتدایی نشست، اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نشان داد که بین اعضای این ائتلاف اختلافی چنان جدی وجود دارد و نشست خبری با دبیرکل ناتو را با حمله به یک کشور متحد و عضو ناتو آغاز کرد.

پیش از اظهارات امروز ماکرون، «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو در واکنش مجدد به نظر مرگ مغزی ماکرون، گفت: «ناتو فعال است، ناتو چابک است، ناتو منعطف است. ناتو موفق‌ترین اتحاد در تاریخ جهان است».

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند