کدخبر: ۳۱۶۱۱۹ لینک کوتاه

توقف آموزش به پرسنل نظامی عربستان؛

آمریکا گوش سعودی را پیچاند

اقتصادنیوز؛ ه دنبال تیراندازی مرگبار یک نیروی نظامی سعودی در پایگاه هوایی فلوریدا که سه کشته بر جا گذاشت، پنتاگون از توقف آموزش عملیاتی همه پرسنل نظامی عربستان سعودی در ایالات متحده تا اطلاع ثانوی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز؛  این تصمیم تاثیرات گسترده‌ای روی نظامیان سعودی در خاک آمریکا به همراه خواهد داشت و از جمله آن می‌توان به تعلیق بیش از ۳۰۰ دانشجوی هوانوردی نظامی عربستان به‌عنوان بخشی از تدابیر امنیتی اشاره کرد که نخستین بار روز سه‌شنبه گزارش شد.

همچنین اعلام شد این وضعیت روی تمام پرسنل پیاده نظام و تمام آموزش‌ها برای سعودی‌ها و دیگر کلاس‌های آموزشی تاثیر می‌گذارد. اما برنامه‌هایی که شامل کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی است، ادامه خواهد یافت.

یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده با ارائه گزارشی به خبرنگاران در پنتاگون اظهار کرد: «این اقدام به منظور بررسی گسترده‌تر رویه‌های امنیتی است که در نهایت برای همه حدود ۵۲۰۰ دانشجوی نظامی بین‌المللی در ایالات متحده اعمال می‌شود. با این وجود، موضع امنیتی فعلی فقط در مورد حدود ۸۵۲ دانشجوی سعودی در آمریکا اعمال شده است».

«پاتریشیا مازی» و «اریک اشمیت» در گزارش ۱۰ دسامبر برای نیویورک تایمز نوشتند پنتاگون تمام عملیات‌های آموزشی برای دانشجویان سعودی در ایالات متحده را به حال تعلیق در آورد. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، این تعلیق تقریبا ۹۰۰ نفر از این نیروهای سعودی را در تمام خاک آمریکا متاثر خواهد کرد.

با این حال، گفته می‌شود تیراندازی در پایگاه نیروی دریایی در پنساکولا روابط دیرینه آمریکا و عربستان را زیر ذره‌بین قرار داده است. روابط دو کشور در سال‌های اخیر به دلیل عملیات نظامی عربستان در یمن و قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در سال گذشته دچار تنش‌هایی بوده است.

پایگاه پنساکولا سال‌هاست به نیروهای نظامی خارجی کلاس‌های آموزش پرواز ارائه می‌کند. آموزش در این مرکز برای خلبان‌های سعودی در کنار نظامیانی از ایتالیا، سنگاپور و آلمان در سال ۱۹۹۵ شروع شد. بیش از ۱۶ هزار نظامی و ۷۴۰۰ غیرنظامی در این پایگاه نیروی دریایی کار می‌کنند. مقام‌ها می‌گویند مهاجم ۲۱ ساله به نام محمد سعید شمرانی سلاح کمری مورد استفاده در حمله را به‌طور قانونی در آمریکا خریداری کرده بود.

جاشوا کلب واتسون ۲۳ ساله، محمد سامح هیثم ۱۹ ساله و کامرون اسکات والترز ۲۱ ساله قربانیان این حمله بودند. «مازی- اشمیت» در گزارش خود می‌افزایند این تعلیق یک «گوشمالی استثنایی» از سوی پنتاگون است آن هم در زمانی که دونالد ترامپ اعلام کرد که عربستان سعودی باید در این زمینه پاسخگو باشد. پیش از این تیراندازی، کاخ سفید در حال مبارزه با تلاش‌های کنگره برای کاهش کمک نظامی به عربستان بود و این ناشی از خشم مقام‌های آمریکایی در مورد عملیات نظامی در یمن و قتل خاشقجی بوده است.

این گزارشگران می‌افزایند با وجود اخباری که در رسانه‌ها نقل شده و خبر از کاهش روابط ریاض- واشنگتن می‌دهند اما یکی از مقام‌های وزارت دفاع اعلام کرد که با وجود تعلیق برنامه‌های آموزشی برای نظامیان سعودی اما این تعلیق‌ها کوتاه‌مدت خواهد بود و تاثیری بر روابط استراتژیک دو کشور نخواهد داشت.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا هم در تماس با همتای سعودی خود گفت نیروهای عربستان فعلا در کلاس‌های آموزشی مانند دوره‌های زبان انگلیسی حضور می‌یابند. گزارشگران نیویورک تایمز می‌افزایند، در نگاه برخی مقام‌های آمریکایی، عربستان «شریک ضروری» است که روابط نزدیکی با آمریکا برای انجام تحقیق در مورد این تیراندازی دارد.

«دیوید. ال. نورکیتس»، معاون وزیر دفاع می‌گوید: «طی تمام روابط و همکاری‌های امنیتی‌مان، ایالات‌متحده توانسته طی این سال‌ها ۲۸ هزار نیروی سعودی را آموزش دهد».

این مقام آمریکایی می‌گوید در فرصتی ۱۰ روزه تمامی برنامه‌های آموزشی برای ۵ هزار نیروهای حاضر در ایالات متحده را به لحاظ امنیتی مورد بازبینی قرار می‌دهیم. با این حال، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان پس از این تیراندازی مرگبار در تماسی تلفنی از رئیس‌جمهوری آمریکا دلجویی کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه ششم دسامبر در پیامی توییتری از تماس تلفنی پادشاه عربستان درباره حادثه تیراندازی در پایگاه هوایی ایالت فلوریدا خبر داد.

پادشاه عربستان در گفت‌وگو با ترامپ همچنین گفته بود که مردم کشورش «به شدت از اقدام وحشیانه عامل تیراندازی خشمگین هستند و این فرد به هیچ شکلی نماینده احساسات مردم عربستان که دوستدار مردم آمریکا هستند، نیست».

 

این مطلب برایم مفید است
93 نفر این پست را پسندیده اند