کدخبر: ۳۱۶۲۸۳ لینک کوتاه

توضیح وزارت خارجه در باره حضور مقتدی صدر در ایران

اقتصادنیوز؛ سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در پاسخ به سوالی مبنی بر پشت پرده حضور مقتدی صدر در ایران، توضیح داد: مقتدی صدر هر از گاهی به‌عنوان میهمان به ایران سفر می‌کند و حضور او ارتباطی به تحولات اخیر عراق ندارد، از هم‌وطنان نیز می‌خواهیم به‌خاطر ناامنی در این کشور سفر به عتبات را به تعویق بیندازند.

به گزارش اقتصادینوز به نقل از ایلنا؛ عباس موسوی در اولین نشست خبری خود با رسانه‌های آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان و تبریز همواره در انقلاب اسلامی پیشگام بوده و اولین‌های بسیاری را رقم زده است، آذربایجان و تبریز می‌تواند به قطب استراتژی کشور تبدیل شود و بدین جهت تصمیم گرفتیم اولین نشست خبری خارج از پایتخت وزارت امور خارجه را در تبریز برگزار کنیم.

وی با اشاره به مسائل اخیر انگلیس و پیروزی حزب محافظه‌کار گفت: مسائل داخلی در کشورها به ما ربطی ندارد و برای ما تعهدات دولت‌ها مهم است، بعد از حضور ترامپ در ریاست جمهوری آمریکا آنها از کلیه قطعنامه‌های بین‌المللی خارج شدند، امیدواریم دولت انگلیس همراه فرانسه، آلمان و روسیه و چین به تعهداتشان در برجام بازگردد.

موسوی با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به ژاپن افزود: هرگونه سفر خارجی که طراحی می‌شود امیدواریم ثمربخش باشد. ایران و ژاپن از کشورهای مهم آسیا هستند و ژاپن همواره مشتری دائمی نفت ما بوده است و مایلیم که با کشورهای دوست و قدیمی قدری آینده‌نگری داشته باشیم و ژاپن به عنوان کشور دوست با پیشنهاداتی منافع ما در خلیج فارس را دارد و پیشنهادات ژاپن از روی حسن نیت است.

وی گفت: لغو روادید جمهوری آذربایجان برای اتباع ایرانی جزو سیاست‌ها و اولویت‌های ماست و در سفر آتی خود به جمهوری آذربایجان با طرف مقابل در این خصوص مذاکره می‌کنیم.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه در برجام ما درباره مسائل هسته‌ای مذاکره کرده‌ایم نه موشکی، متذکر شد: متاسفانه ترامپ با حضور در کاخ سفید تمامی تعهدات بین‌المللی از جمله برجام را نادیده گرفت و به‌گونه‌ای رفتار کرد که انگار انقلابی در آمریکا رخ داده است؛ امیدواریم سایر کشورهای عضو برجام به تعهداتشان در قبال ایران عمل کنند؛ آمریکایی‌ها حتی مانع واردات دارو به ایران شده‌اند که مصداق بارز جنایت علیه بشریت و تروریسم است.

موسوی در خصوص حوادث اخیر عراق نیز گفت: دولت عراق موظف و متعهد به حراست از اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران است و متاسفانه اخیراً در انجام این وظیفه کوتاهی کرده است.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال اشغال قره‌باغ، ابراز داشت: مواضع ما در این خصوص مشخص است و بارها گفته‌ایم آماده کاهش تنش‌ها میان دو کشور همسایه خود هستیم.

موسوی در پاسخ به سوال دیگری درباره آلودگی آب ارس توسط پساب‌های صنعتی ارمنستان، اعلام کرد: رودخانه‌های مرزی و پاکی آن برای وزارت امورخارجه اهمیت دارد و تاکنون بارها در این خصوص با مقام‌های ارمنستان مذاکره داشته‌ایم و اعتراض خود را اعلام کرده‌ایم، در آینده‌ای نزدیک نتیجه این مذاکرات را به اطلاع عموم مردم خواهیم رساند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر پشت پرده حضور مقتدی صدر در ایران، توضیح داد: مقتدی صدر هر از گاهی به‌عنوان میهمان به ایران سفر می‌کند و حضور او ارتباطی به تحولات اخیر عراق ندارد، از هم‌وطنان نیز می‌خواهیم به‌خاطر ناامنی در این کشور سفر به عتبات را به تعویق بیندازند.

وی از آمادگی ایران برای تبادل زندانی‌ها و گروگان‌ها با آمریکایی‌ها خبر داد و تصریح کرد: آمریکا همیشه مدعی این بوده است که مسائل انسانی جزو تحریم‌ها نیست ولی عملا با موانعی مثل نقل و انتقال بانکی مواجه شده که ما را بیشتر تحت فشار برده است و اینها تروریسم اقتصادی است و همه قوانین حقوق بشر دوستانه را زیر سوال می‌برد و در آشوب‌های اخیر سنگ مردم ایران به سینه می‌زدند ولی مردم ایران را تحریم می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند