کدخبر: ۳۱۶۳۶۵ لینک کوتاه

برگزیت و وحشت فوتبال

اقتصاد نیوز:با شکست جرمی کوربین، لیدر چپ‌گرای حزب‌کارگر بریتانیا در انتخابات پارلمانی انگلیس و پیروزی بوریس جانسون دیگر همه متقاعد شده‌اند که چیزی به قطعی شدن برگزیت نمانده است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از همشهری، برگزیت که یک رفراندوم برای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بود، مخالفان سرسختی داشت اما با قدرت گرفتن کامل حزب محافظه‌کار به‌نظر نمی‌رسد مانعی بر سر این خروج تاریخی باقی مانده باشد. برگزیت آثار و عواقبی هم برای فوتبال خواهد داشت.

  مشکل بازیکنان انگلیسی

آن دسته بازیکنان انگلیسی و ولزی و ایرلند شمالی که در تیم‌های اروپایی بازی می‌کنند از این پس جزو سهمیه خارجی به‌حساب می‌آیند. به‌طور مثال هم‌اکنون گرت بیل یا سانچو بدون مشکل در باشگاه‌های رئال مادرید و دورتموند عضویت دارند اما از فصل آینده آنها یکی از 5 سهمیه بازیکنان غیراروپایی را پر خواهند کرد. با این حساب اشتیاق باشگاه‌های اروپایی برای به‌خدمت‌گرفتن بازیکنان انگلیسی کم خواهد شد.

  مشکل بازیکنان غیرانگلیسی

بازیکنان عضوکشورهای اتحادیه اروپا که در لیگ برتر حضور دارند نیز با همین وضعیت روبه‌رو خواهند شد. آنها باید برای پرکردن سهمیه بازیکنان خارجی تیم‌های لیگ با بازیکنان برزیلی و آرژانتینی و سایر قاره‌های جهان رقابت کنند. به‌طور مثال باشگاه منچسترسیتی به‌جای خرید ایسکو که شهروند اسپانیاست ترجیح خواهد داد بازیکنی از آمریکای جنوبی یا آفریقا را خریداری کند.

  مشکل باشگاه‌های انگلیسی

باشگاه‌های اروپایی برای آکادمی خود حق ندارند با بازیکن زیر 18سال قرارداد ببندند. باشگاه‌های چلسی و بارسلونا و رئال و اتلتیکو سر همین موضوع با محرومیت‌هایی از نقل‌وانتقالات روبه‌رو شده‌اند. حالا باشگاه‌های انگلیسی برای آکادمی‌های خود نمی‌توانند مثلا روی استعدادهای آلمانی یا فرانسوی یا اسپانیایی سرمایه‌گذاری کنند.

  مجوز کار خارجی‌ها

در انگلیس قوانین سختگیرانه‌تری برای بازیکنان خارجی تعیین شده است. بازیکنان غیراتحادیه اروپا برای دریافت مجوز کار در لیگ‌ انگلیس باید در درصد مشخصی از بازی‌های تیم ملی کشور خود در 2 سال گذشته حضور داشته باشند. اگر کشورشان جزو 10 تیم اول رنکینگ فیفا باشد، حضور بازیکنان داوطلب حضور در لیگ برتر در 30درصد بازی‌های ملی کشورشان در 2 سال گذشته الزامی است. این امتیاز پیش‌نیاز برای تیم‌های ملی رتبه یازدهم تا بیستم، 45درصد؛ برای رتبه‌های بیست‌ویکم تا سی‌ام 60درصد و برای سی‌ویکم تا پنجاهم 75درصد است. گاهی باشگاه‌ها می‌توانند از تبصره‌ها و استثنائات قوانین اداره کار استفاده کنند اما قانون کلی همین است. بنابراین بازیکنی در حد و اندازه لاکازت که عضو تیم ملی فرانسه نیست اگر بخواهد برای نخستین‌بار در یک تیم لیگ برتری عضو شود، این امتیازات را ندارد و آرسنال شانس آورده که پیش از برگزیت از حضور چنین بازیکنی بهره‌مند شده است. یا لسترسیتی وقتی کانته را از باشگاه کان فرانسه خرید اگر در شرایط بعد از برگزیت قرار داشت اجازه چنین انتقالی را به‌دست نمی‌آورد.

  تاریخ برگزیت نزدیک است

برگزیت که در‌ ماه مارس2017 در رفراندوم رأی آورد، برای اجرایی‌شدن تا نزدیک یک سال پیش زمان داشت که به درخواست انگلیس این تاریخ عقب افتاد. برخی محافل سیاسی دنبال برگزاری رفراندوم سوم بودند تا این‌بار برتری شکننده هواداران برگزیت از بین برود. حالا زمان زیادی باقی نمانده و یک‌ماه و نیم دیگر احتمالا برگزیت عملی می‌شود و این بدان معنا نیست که نقل‌وانتقالات زمستانی اروپایی هم تحت‌تأثیر برگزیت خواهد بود. 3روز دیگر موعد سوگند‌خوردن نمایندگان است و 2 روز بعدتر ملکه در یک سخنرانی، حکم را به آنها تفویض می‌کند. به‌نظر می‌رسد در 31ژانویه2020عملا این اتفاق تاریخی رخ دهد و جدا از تولیدکنندگان و کشاورزان و صادرکنندگان بریتانیایی، این باشگاه‌های انگلیسی هستند که سوزناک‌ترین ناله‌ها را در مرثیه برگزیت سر خواهند داد.

  بومی‌تر شدن باشگاه‌های انگلیسی

هم‌اکنون قانون اتحادیه فوتبال انگلیس به این شکل است که هر تیم می‌تواند در لیست 25نفره خود از 17بازیکن غیربریتانیایی استفاده کند. بازیکنان اهل کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا برای کار باید مجوز بگیرند که شرایط مجوز شرح داده شد. در لالیگا هر باشگاه می‌تواند از 5بازیکن غیراتحادیه اروپا در لیست خود استفاده کند. بازیکنانی که با 5سال اقامت در یکی از کشورهای عضو اتحادیه پاسپورت آن کشور را به‌دست می‌آورند از این قانون استثنا هستند. هر تیم در ترکیب خود در یک مسابقه تنها می‌تواند از 3تن از این بازیکنان -بازیکنان غیراتحادیه اروپا- بهره ببرد. حالا این را درنظر بگیرید که بازیکنان بریتانیایی هم از این پس مشمول چنین قاعده‌ای می‌شوند. اما این قاعده برای گرت بیل مشکلی پیش نخواهد آورد چون او پاسپورت اسپانیایی هم دارد.

  کاهش قدرت خرید انگلیسی‌ها

از این پس بیشتر ستاره‌ها به باشگاه‌های اسپانیایی خواهند رفت؛ نه به این دلیل که مالیات در این کشور پایین‌تر است. این اتفاق به این دلیل رخ خواهد داد چون با برگزیت ارزش پوند در برابر یورو کاهش خواهد یافت و این باعث می‌شود قدرت خرید باشگاه‌های انگلیسی کاهش یابد. بنابراین 2دلیل وجود دارد که ستاره‌ها دیگر به انگلیس نیایند. البته باشگاه‌های ضعیف‌تر خوشحالند. نیل وارناک، رئیس باشگاه کاردیف‌سیتی گفته: «بقیه دنیا بروند به جهنم! من نمی‌توانم برای آغاز برگزیت صبر کنم!»

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند