کدخبر: ۳۱۶۴۶۴ لینک کوتاه

آخرین خبرها از تلاش برای حل اختلاف قطر و عربستان؛

دست رد امیر قطر به دعوت شاه سعودی/ درس سخت دوحه به بن‌سلمان

اقتصادنیوز؛ معاون رئیس پلیس دبی در واکنش به عدم حضور امیر قطر در اجلاس اخیر سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، گفت که قطر تا کنون دو بار دعوت شاه سعودی را رد کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «ضاحی خلفان» معاون رئیس پلیس دبی به عدم حضور «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در اجلاس اخیر سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج در ریاض، واکنش نشان داد.

او در حساب توئیتری خود نوشت: «عربستان دو بار تمیم را برای اصلاح(حل‌وفصل اختلافات) دعوت کرد اما او رد کرد، کویت نیز سه بار سعی کرد تمیم را به پذیرش دعوت متقاعد کند اما او نپذیرفت و قطر همچنان بر نفرین (خصومت) با کشورهای ائتلاف(چهار کشور) اصرار دارد چرا که می‌داند بقیه کشورهای عربی منسجم بوده و هدفشان وحدت عربی است اما این قطر است که هدفش پراکندگی اعراب است و لذا هدفش با ائتلاف متفاوت است.»

مقام اماراتی: قطر دو بار دعوت عربستان را رد کرده است

خلفان همچنین نوشت که «سیاست‌های قطر فاجعه اخلاقی در جهان عربی و روابط عربی است، قطر باعث از هم‌گسیختگی امت عربی شده و لذا راه سومی جز مقابله با دروغ‌پردازی‌ها و فریبکاری‌های قطر وجود ندارد.»

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر روز شنبه(دیروز) گفت که پیشرفت اندکی در خصوص حل اختلافات با چهار کشور (عربستان، امارات، مصر و بحرین) حاصل شده است.

اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هفته گذشته در ریاض برگزار شد و با وجود دعوت شاه سعودی از امیر قطر برای شرکت در این اجلاس اما او در این اجلاس حضور نیافت و به جای او نخست‌وزیر قطر در اجلاس شرکت کرد.

چهار کشور مذکور از خرداد سال ۱۳۹۶ روابط دیپلماتیک خود با قطر را به بهانه حمایت این کشور از تروریسم قطع کرده و فهرستی از مطالبات ۱۳‌گانه خود را به عنوان شرط ازسرگیری روابط با این کشور مطرح کرده‌اند حال آنکه قطر بارها بر گفت‌وگوی بی‌قید و شرط و احترام به حاکمیت این کشور تأکید کرده است.

درس سخت دوحه به بن‌سلمان

مضاوی الرشید» تحلیلگر و معارض عربستانی در مقاله‌ای در وبگاه «میدل ایست مانیتور» نوشت که آیا قطر درخواست دولت سعودی برای تحت سلطه در آمدنش را می‌پذیرد؟

معارض عربستانی: قطر زیر بار ذلت توافق با ریاض نرود

او نوشت که تلاش‌های بن سلمان علیه قطر و اجبار این کشور برای تغییر سیاست‌هایش یا براندازی حکومت قطر و تحت سلطه در آوردنش با شکست روبه‌رو شده است و این، درسی سخت برای بن سلمان محسوب می‌شود.

الرشید افزود: «اکنون آشکار شده است که ولی‌عهد سعودی از قطر تمجید می‌کند و امید دارد تا دوحه دشمنی و حقارتی را که ریاض بر او تحمیل کرده، فراموش کند».

او گفت که تلاش‌های سعودی برای نزدیک شدن به قطر ممکن است که نتایج عکس داده و عواقب وخیمی برای قطر در پی داشته باشد.

مضاوی الرشید در این باره توضیح داد: «قطر باید بداند که ولی عهد سعودی هیچ احترامی به امارت کوچکی [همچون قطر] و مردمش نمی‌گذارد؛ اما اکنون به شدت تمایل دارد تا امیر قطر را در ریاض ببیند».

این استاد دانشگاه عربستانی در ادامه نوشت که قطر پیش از این خواسته‌های سیزده‌گانه محور سعودی برای مصالحه را رد کرده بود. یکی از این شروط  تعطیلی شبکه الجزیره بود.

او با اشاره به درخواست سعودی‌ها از قطر برای قطع حمایت از اخوان‌المسلمین، نوشت که مقامات سعودی فراموش کرده‌اند که اخوانی‌ها کمک زیادی به آن‌ها برای ارتباط با مسلمانان جهان کرده‌اند.

الرشید تأکید کرد که بدون شک عذرخواهی سلمان و پسرش از سیاست‌های اشتباه خود زمان بسیاری را می‌طلبد اما اگر قطری‌ها شروط ریاض را بپذیرند، به این معناست که پذیرای ذلت و خواری بیشتری از جانب ریاض شده‌اند.

این معارض عربستانی در پایان نوشت که اگر قطری‌ها شروط دولت سعودی را نپذیرند، با سیاست خارجی منسجمی که بر مبنای منافع ملی خود دارند، آینده روشنی در انتظار آنها خواهد بود. سیاستی که در راستای منافع دولت سعودی نیست.

چهار کشور عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر از خرداد سال ۱۳۹۶ روابط دیپلماتیک خود با قطر را به بهانه حمایت این کشور از تروریسم قطع کرده و فهرستی از مطالبات ۱۳‌گانه خود را به عنوان شرط از سرگیری روابط با این کشور مطرح کرده‌اند حال آنکه قطر بارها بر گفت‌وگوی بی‌قید و شرط و احترام به حاکمیت این کشور تأکید کرده است.

خوش‌بینی‌ها در خصوص پایان این بحران سیاسی در حالی است که قطر تا کنون به هیچ یک از شروط عمل نکرده و بلکه بالعکس بر خلاف خواسته سعودی‌ها، روابط خود را با ترکیه توسعه داده و پذیرای تعداد بیشتری از پایگاههای نظامی این کشور در خاک خود است؛ به طوریکه پایتخت قطر روز شنبه با حضور فرماندهان ارشد نظامی، شاهد افتتاح مرکز فرماندهی مشترک نیروهای ترکیه‌ای و قطری بود و افزایش حضور ترکیه در همسایگی عربستان سعودی و امارات، هرگونه حل احتمالی بحران را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند