کدخبر: ۳۱۶۸۳۰ لینک کوتاه

تهیه تصاویر جدید از مرکز کهکشان راه شیری

​تلسکوپ های وی تی ال در شیلی متعلق به سازمان رصدخانه جنوبی اروپا موفق به ثبت تصاویری استثنایی از مرکز کهکشان راه شیری با دقت بسیار بالا شدند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از تک اکسپلوریست، تصاویر یادشده نشان دهنده جزئیاتی بی سابقه از نحوه شکل گیری ستاره های مختلف در کهکشان راه شیری هستند.

ستاره شناسان با بررسی این تصاویر به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد سیر حیات در کهکشان راه شیری چگونه بوده و ستاره های امروزی چگونه در کنار یکدیگر شکل گرفته اند و انفجار ابرنواخترها در این کهکشان به چه شکلی رخ داده است.

این تصاویر نشان می دهد بر خلاف آنچه تاکنون تصور می شد، شکل گیری ستاره های کهکشان راه شیری پدیده ای مداوم و دنباله دار نبوده و خوشه های مختلف ستاره ها در این کهکشان با فراز و نشیب های فراوان و با توقف ها و آغازهای مکرر شکل گرفته اند.

بر اساس همین بررسی ۸۰ درصد از ستاره های کهکشان راه شیری در سال های اولیه حیات آن یعنی بین ۸ تا ۱۳.۵ میلیارد سال قبل تشکیل شده اند. طی شش میلیارد سال بعد تعداد ستاره های شکل گرفته محدود بوده، ولی پس از آن از یک میلیارد سال قبل باز هم ستاره های زیادی تشکیل شده اند.

بر اساس بررسی مذکور که توسط محققان آلمانی انجام شده، تنها از کمتر از صدمیلیون سال قبل شاهد شکل گیری ستاره هایی با جرم هایی بالا و ده ها میلیون تن بیشتر از خورشید بوده ایم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند