کدخبر: ۳۱۷۱۹۹ لینک کوتاه

نظرسنجی؛ اختلاف «آبی‌و‌سفید» با «لیکود» به ۴کرسی رسید

خداحافظی نتانیاهو با کرسی نخست‌وزیری؟

اقتصادنیوز؛ پیمایش افکارسنجی جدید در فلسطین اشغالی پیش از برگزاری انتخابات سراسری نشان می‌دهد که آراء حزب ائتلافی «آبی‌وسفید» به رهبری «بنی گانتز» در حال رشد است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ به نوشته وبگاه «عاروتص شوع» نظرسنجی جدید که به‌صورت مشترک توسط موسسه «ماکور ریشون» و «پَنل پالتیکس» انجام شده، می‌گوید اگر امروز در فلسطین اشغالی انتخابات سراسری برگزار شود حزب آبی‌وسفید می‌تواند ۳۸ کرسی پارلمان رژیم اسرائیل (کنست‌) را به دست بیاورد.

حزب لیکود به رهبری «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر فعلی این رژیم نیز که طی روزهای اخیر با مشکلاتی مانند رسمی شدن اتهامات مجرمانه او و به چالش کشیده شدن رهبری وی در این حزب مواجه است، حائز ۳۴ کرسی پارلمان می‌شود.

این نظرسنجی همچنین می‌گوید که حزب لیست مشترک اعراب با یک کرسی افزایش به تعداد ۱۴ کرسی می‌رسد و حزب « اسرائیل بیتُنا» به رهبری «آویگدور لیبرمن» نیز در همان ۸ کرسی خود باقی می‌ماند.

بر این اساس، ائتلاف احزاب چپ‌گرا به سردمداری گانتز، در انتخابات بعدی دارای ۵۷ کرسی و ائتلاف احزاب راست‌گرا با هدایت نتانیاهو، حائز ۵۶ کرسی خواهند بود.

طبق این نتایج، در هر صورت باز هم نه ائتلاف راست و نه ائتلاف چپ حائز اکثریت لازم (۶۱ کرسی)‌ برای تشکیل کابینه نخواهند شد و بن‌بست سیاسی در رژیم اسرائیل بعد از انتخابات سوم نیز ادامه خواهد یافت.

Lrj5QmOXYKcB

مشکل اصلی بحران و بن‌بست سیاسی رژیم اسرائیل، که باعث کشیده شدن آن به ورطه سومین انتخابات سراسری طی یک سال اخیر شد، عدم موافقت ائتلاف حزب لیبرمن (که تقریبا تمام کارشناسان سیاسی رژیم صهیونیستی او را مهره تعیین‌کننده در تشکیل کابینه ائتلافی لقب داده‌اند) با هیچکدام از احزاب نتانیاهو و گانتز برای تشکیل کابینه بود.

نمایندگان پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) روز چهارشنبه طرح انحلال بیست‌ودومین دوره کنست را تصویب کرده و بدین ترتیب سومین انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی طی یک سال جاری در تاریخ دوم مارس ۲۰۲۰ (دوازدهم اسفند ۱۳۹۸) برگزار خواهد شد. این اتفاق بعد از آن افتاد که نتانیاهو و گانتز هر دو نتوانستند بعد از انتخابات شهریور ماه، در فرصت‌های چهار هفته‌ای که داشتند، کابینه‌ای فراگیر تشکیل دهند.=

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند